MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Plany Gdańska na lata 2014-18. Miasto będzie inwestować w nowe drogi i lepszą komunikację miejską

Ewelina Oleksy
Przed Pawłem Adamowiczem trudna kadencja. Prezydent Gdańska, wraz ze swoimi urzędnikami, musi się teraz sprężyć, by pozyskać jak najwięcej ostatnich tak dużych dotacji z Unii Europejskiej. Stolica Pomorza już planuje wielkie inwestycje.

Ale zdobycie dofinansowania to jedno, a efektywne ich wykorzystanie to drugie.
- Potrafimy to. Mamy sprawdzony i wykwalifikowany zespół. Będę wymagał więcej niż wymagałem, musimy być bardziej sprawni - mówi Paweł Adamowicz.

Sprawdziliśmy, jakie plany na najbliższe cztery lata mają władze Gdańska.
- W kadencji 2014-2018 planowane jest pozyskanie środków z Unii Europejskiej oraz przygotowanie projektów i przystąpienie do ich realizacji. Można tu wymienić inwestycje z obszaru Gdańska Południe, tj.: Nową Bulońską Północną, wraz z torami tramwajowymi, o szacunkowym koszcie 245 milionów złotych, oraz Nową Jabłoniową, również z torami, o szacunkowym koszcie 130,49 miliona złotych. Na te dwie inwestycje dokumentacja zostanie ukończona i odebrana w drugim kwartale 2015 roku - informuje Michał Piotrowski z Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Wśród inwestycji, które są planowane w rozpoczynającej się kadencji, przewidywane jest również pozyskanie środków z UE na szkołę w Kowalach, o szacunkowej wartości 32 mln zł (bez wartości basenu).
W 2015 roku Gdańsk chce zainwestować 13 mln zł w kompleksową modernizację chodników w różnych dzielnicach.

Jak będzie wyglądać Nowa Bulońska?

- Budowa i przebudowa nawierzchni chodników zwiększy bezpieczeństwo i zapewni komfort pieszych - podkreślają urzędnicy. Na liście ulic, które obejmą prace, są między innymi ulice Partyzantów, Straganiarska, Dragana, Szara, Poznańska, Żeleńskiego czy Tetmajera.

Mieszkańcy Osowej doczekają się też wymarzonego basenu, który w 2016 roku ma powstać przy ul. Siedleckiego.
- Basen ma zostać zbudowany na bazie projektu pływalni powstającej przy szkole na ulicy Azaliowej w Kokoszkach. Adaptacja gotowego projektu pozwoli nie tylko ograniczyć koszty, ale i przyspieszyć czas realizacji inwestycji - wskazuje Michał Piotrowski. Kontynuowane będą rewitalizacje dzielnic - Letnicy, Wrzeszcza oraz Dolnego Miasta. W planach jest także rozpoczęcie prac na Oruni i Biskupiej Górce. Miasto nadal chce rozbudowywać sieć kanalizacji deszczowej i budować nowe zbiorniki retencyjne w ramach podjętych działań przeciwpowodziowych.

Ile wydano na rewitalizację Letnicy?

Jak podkreśla prezydent Adamowicz, priorytetem będą drogi i nowe linie tramwajowe z nowoczesnym taborem, które lepiej skomunikują południe z centrum miasta.
- Obszar Gdańska Południe bardzo dynamicznie się rozwija. Trzeba tu zbudować nie tylko nowe drogi, ale też nowe linie tramwajowe. Wartość tych inwestycji szacowana jest na prawie miliard złotych. Chcielibyśmy też w tym obszarze wybudować co najmniej jedno przedszkole i jedną szkołę. Tego jednak nie zrealizujemy już za unijne pieniądze, więc chcemy to zrobić albo sami, albo w partnerstwie z deweloperami - mówi Adamowicz.
Do dokończenia pozostają tunel pod Martwą Wisłą i budowa linii tramwajowej na Morenę. A do rozwiązania problem, który za Adamowiczem ciągnie się od lat - uciążliwy fetor z Zakładu Utylizacyjnego w Szadółkach, który skutecznie uprzykrza życie mieszkańcom południowego Gdańska.

Jak zmniejszyć fetor na Szadółkach?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto