Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Program Erasmus w tarapatach. Najpopularniejsze stypendium zagraniczne może przestać istnieć

Redakcja
Jesli Erasmus zniknie, mniej młodych obcokrajowców przyjedzie do Trójmiasta
Jesli Erasmus zniknie, mniej młodych obcokrajowców przyjedzie do Trójmiasta Fanzone Gdańsk
Na stypendium Erasmus rocznie wyjeżdża z 33 krajów Europy ok. 150 tys. studentów. Rok 2013 może być jego ostatnim.

ErasmusAlain Lamassoure, przewodniczący komisji ds. budżetu w Parlamencie Europejskim, przyznał, że Europejski Fundusz Społeczny jest bankrutem. Braki w budżecie unijnym spowodują ograniczenie kilku programów. Cięcia dotkną m.in. popularny wśród studentów Erasmus. W połowie października program ma ogłosić upadłość.

Co roku z wymiany studentów korzysta około 150 tysięcy studentów, którzy dostają stypendia na studia w 33 państwach Europy.

W Brukseli wieszczą koniec Erasmusa

- Informacja dotarła do nas wczoraj z Luksemburga i była dużym zaskoczeniem - mówi Mateusz Hilgner, prezes Stowarzyszenia Wspierania Międzynarodowych Wymian Studenckich Erasmus Student Network Polska. - W czerwcu dostawaliśmy sygnały, że program Erasmus może mieć problemy finansowe, ale nikt nie spodziewał się, że jest zagrożony. Sprawa jest o tyle dziwna, że przygotowujemy konferencję z okazji 25-lecia programu. Czekamy na dalsze doniesienia w tej sprawie. Ze swojej strony będziemy lobbować za kontynuacją Erasmusa. Mamy nadzieję, że pieniądze jednak się znajdą, chociaż w rzeczywistości kryzysu gospodarczego może to być trudne - dodaje.

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, czyli przedstawiciel Erasmusa w Polsce na razie nie komentuje sprawy. Zapowiedziała, że opublikuje stanowisko w tej sprawie. Ma być ono dostępne na stronie internetowej: FRSE.

Będzie następca popularnego programu wymiany studentów?

- Nie przewidujemy zamknięcia projektu z dnia na dzień - uspokaja Anna Atłas z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, czyli przedstawiciela Erasmusa w Polsce. - Erasmus nie jest bankrutem, ale jest w takiej samej kondycji jak cała Unia Europejska. Wypowiedź wysokiego urzędnika UE należy traktować jako element negocjacji. Środki na program są zabezpieczone na rok akademicki 2012/2013.

Od 2014 roku ma zostać uruchomiony nowy program "Erasmus dla wszystkich", który będzie obowiązywać do 2020 roku. Nie wiadomo jeszcze, czy ruszy i jaki będzie miał zakres.

Erasmus łączy 4 tys. uczelni

W programie uczestniczy 4 tysiące uczelni, z zagranicznej wymiany skorzystało 2,5 miliona studentów oraz 300 tysięcy pracowników naukowych.

- Program ma tyle samo zwolenników, co przeciwników - przyznaje Mateusz Hilgner. - Jedni uważają, że to płatne wakacje, inni czerpią korzyści z poznawania nowych systemów kształcenia. Bez wątpienia korzyści przynosi samo przebywanie w międzynarodowym środowisku.


Akredytacja za relację: Twórz z nami MMTrojmiasto!


Polska - Urugwaj 14 listopada na PGE Arena Gdańsk.


Tragiczny wypadek w Gdańsku Wrzeszczu


Koncerty w Trójmieście: Co, gdzie i kiedy

dodaj artykułdodaj wpis do blogadodaj fotoreportażdodaj wydarzenie
od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto