Prokurator przedstawił zarzuty urzędnikowi w sprawie dotyczącej rzekomego naruszenia obowiązków w Wydziale Skarbu Urzędu Miasta Gdańska

szym
Fot. Karolina Misztal / Polska Press
Prokurator przedstawił zarzuty urzędnikowi w sprawie dotyczącej rzekomego naruszenia obowiązków w Wydziale Skarbu Urzędu Miasta Gdańska. Jak informuje prok. Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, ma to związek z "zaniechaniem dochodzenia w terminie roszczenia należnego Gminie Miasta Gdańsk."

Gdańska prokuratura informuje, że wszczęte w marca 2017 roku w Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku śledztwo zostało zainicjowane zawiadomieniem Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku.

- Zarzut popełnienia czynów z art. 231 § 3 k.k. (zagrożonego karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2) oraz z art. 231 § 1 k.k. (zagrożonego karą pozbawienia wolności do lat 3) prokurator przedstawił pełniącej obowiązki Zastępcy Dyrektora Wydziału Skarbu Kierownikowi Referatu Obrotu Nieruchomościami Urzędu Miasta Gdańska - mówi prok. Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Śledczy relacjonują, że w marcu 2007 roku weszła w życie uchwała Rady Miasta Gdańska przyjmująca miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Pasa Nadmorskiego rejonu ulic Czarny Dwór, Hallera w Gdańsku. - W uchwale tej przyjęto 30 proc. jednorazową opłatę planistyczną z tytułu wzrostu wartości nieruchomości - mówi prok. Wawryniuk.

Prokuratorzy wskazują, że teren objęty planem był w użytkowaniu wieczystym firmy I. K. S.A., która w 2009 roku zbyła go.

- W związku ze zbyciem nieruchomości Gminie przysługiwała określona w uchwale opłata - informuje prokurator.

Śledczy tłumaczą, że w oparciu o zebrany w toku postępowania materiał dowodowy ustalono, że "podejrzana nieumyślnie naruszyła swoje obowiązki poprzez zaniechanie w okresie od września 2009 roku do 12 marca 2012 roku skutecznego wszczęcia w terminie do 5 lat postępowania administracyjnego."

Doprowadziła w ten sposób do przedawnienia możliwości ustalenia wysokości należności od firmy I. K. S.A., czym wyrządziła istotną szkodę Gminie Miasta Gdańsk.

- wskazuje prok. Wawryniuk.

Dodaje, że ponadto wiedząc, iż "postępowanie w sprawie opłaty zostało zakończone decyzją o umorzeniu z powodu przedawnienia roszczenia Gminy, w okresie od czerwca do listopada 2013 roku wykonywała czynności oraz polecała wykonywać czynności mające na celu ustalenie wysokości należności z tytułu opłaty planistycznej."

- Następnie 12 listopada 2013 roku wydała decyzję administracyjną w przedmiocie umorzenia postępowania z uwagi na brak wzrostu wartości nieruchomości. W ten sposób podejrzana działała na szkodę interesu publicznego oraz Gminy - mówi prokurator.

Podejrzana nie przyznała się do popełniania zarzuconych jej czynów i odmówiła złożenia wyjaśnień.
- Prokurator zastosował wobec podejrzanej środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 10 000 złotych oraz zawieszenia w czynnościach służbowych urzędnika samorządowego - słyszymy w gdańskiej prokuraturze.

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

N
Nie Bolek
Co ty bredzisz???
Dodaj ogłoszenie