Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rośnie prestiż gdyńskiego PPNT

Łukasz Stafiej
Łukasz Stafiej
Wciąż rozwijający się gdyński Pomorski Park Naukowo-Technologiczny to instytucja na Pomorzu szczególna. Potwierdziło to przyjęcie placówki do prestiżowego Międzynarodowego Stowarzyszenia Parków Naukowych. A to nie koniec nowości z gdyńskiego centrum nauki.

Pomorski Park Naukowo Technologiczny istnieje od 2001 roku, ale pełnię swych możliwości pokazuje dopiero od niedawna, kiedy to dwa lata temu instytucja przeprowadziła się do nowoczesnych pomieszczeń wystawienniczo-biurowych na terenie dawnej zajezdni trolejbusowej w Redłowie.

Oprócz regularnych konferencji, spotkań i wystaw artystycznych i naukowych, swoją siedziby w gdyńskim PPNT mają firmy zajmujące się najnowszymi technologiami i innowacjami gospodarczymi. Za aktywną działalność na polu nowoczesnej nauki oraz jej publiczne promowanie PPNK został właśnie akredytowanym członkiem IASP, czyli Międzynarodowego Stowarzyszenia Parków Naukowych zrzeszającego podobne placówki na całym świecie.

- W sieci IASP jest ponad 350 członków, lecz my jesteśmy dopiero trzecim Parkiem polskim. Przed nami przyłączono placówki z Krakowa i Poznania – opowiada Izabela Kowalczyk z biura PPNT. – Aplikacja do IASP była poważna i czasochłonna – nie wystarczyło się zgłosić i wpłacić składkę. Musieliśmy między innymi dokładnie udokumentować naszą działalność i uzyskać referencje od międzynarodowych ekspertów. Ale udało się, w pod koniec stycznia zostaliśmy oficjalnie przyjęci – dodaje.

Przynależność do International Association of Science Parks jest dowodem na profesjonalizm i wysoką jakość oferowanych usług oraz projektów przygotowywanych przez gdyński ośrodek. Znacznie także ułatwia wymianę doświadczeń i wiedzy oraz nawiązywanie partnerskich stosunków w branży naukowej i technologicznej.

- Stoją teraz otworem przed nami możliwości współpracy z instytucjami na całym świecie, udział w konferencjach naukowych, warsztaty dla naszych badaczy, czy nawet zniżki na publikacje wydawnictw IASP – wylicza Kowalczyk.

Na razie PPNT nie ma jeszcze konkretnych planów na realizację wspólnych przedsięwzięć.

- Pomysły oczywiście są, jednak trzeba je najpierw przeanalizować – pierwszy termin składania wstępnych dokumentów projektów mija 15 marca – mówi Kowalczyk.

IASP nie jest pierwszą organizacją, do której należy gdyńskie centrum nauki. Kilka miesięcy temu zostało ono przyłączone do duńskiej sieci naukowej Scanbald, z którą współpracuje na polu biotechnologii, a także szkoli dziennikarzy piszących o nauce.

Jednak to wciąż nie wszystkie osiągnięcia Pomorskiego Parku. W dniach 4-9 marca w Hannoverze (hala 9, stoisko DO5) firmy skupione w gdyńskim ośrodku zaprezentują się na największych na świecie targach informatycznych CeBIT, które już od ponad dwudziestu lat przyciągają setki tysięcy odwiedzających spragnionych najnowszych wieści ze świata technologii przyszłości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto