Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Schody ratunkiem dla nastawni we Wrzeszczu?

Redakcja
PKP chce uratowania nastawni we Wrzeszczu? Tak, ale pod ...
PKP chce uratowania nastawni we Wrzeszczu? Tak, ale pod ... Joanna Górska
PKP chce uratowania nastawni we Wrzeszczu? Tak, ale pod warunkiem, że uda się wybudować schody do historycznego budynku.

Polskie Koleje Państwowe po kilku miesiącach zaczęły interesować się ponad stuletnią nastawnią bramową we Wrzeszczu, o której pisaliśmy już wielokrotnie. Przypomnijmy, że jeszcze w kwietniu przedstawiciele PKP niewiele wiedzieli o samej nastawni, uważali ją za zbędną, sprzeczając się nawet z nami, że budynek jest wpisany do rejestru zabytków.

PKP chce uratowania nastawni we Wrzeszczu?

- Nastawnia swoim wyglądem odzwierciedla klimat dawnego miasta, to perełka architektury, dla której chcielibyśmy znaleźć przeznaczenie - mówi Joanna Królikowska, naczelnik Wydział Marketingu PKP Nieruchomości. - Budynek znajduje się w centrum Wrzeszcza, więc łatwo sobie wyobrazić wiele komercyjnych zastosowań, jak choćby siedziba jakiegoś stowarzyszenia lub pracownia artystyczna. Dopiero po uzyskaniu wszelkich zgód na budowę dojścia możemy myśleć o poszukiwaniu potencjalnych chętnych do dzierżawy lub kupna obiektu - podkreśla.

Przedstawiciele PKP zwrócili się o zgodę na wybudowanie schodów od ulicy do nastawni. Dzięki temu historyczny budynek zyskałby proste wejście od strony ul. Zatora-Przytockiego.

- Problem polega na tym, że w tym miejscu jest chodnik - zauważa Mieczysław Kotłowski z Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku. - Nie możemy ograniczać przejścia w tym miejscu. Poza tym, zawężając chodnik, utrudnilibyśmy dojście do samej nastawni - zaznacza.

To nie przekonuje właściciela nastawni.

- Granica działki przebiega po murze oporowym. Można odnieść wrażenie, że ZDiZ uważa, iż łatwiej jest zlikwidować fragment muru oporowego oraz zdemontować część torów linii kolejowej E65 z Gdyni do Warszawy, niż zająć fragment chodnika. Wydaje iż przed projektem schodów do nastawni wyrosła ściana urzędniczego braku wyobraźni - twierdzi przedstawicielka PKP.

Kładka nad ulicą Zator-Przytockiego

Jest jednak inne rozwiązanie, które sugeruje Mieczysław Kotłowski. Nad ul. Zator-Przytockiego można wybudować kładkę, a schody zlokalizować po drugiej stronie ulicy, gdzie chodnik jest dużo szerszy.

- Na to rozwiązanie bylibyśmy skłonni się zgodzić - przyznaje dyrektor.

Jest więc dobra wola ze strony ZDiZ, PKP nie składa broni, więc szykują się kolejne rozmowy.

- Wiemy jak ważnym i wartościowym budynkiem jest nastawnia kolejowa we Wrzeszczu - mówi Bożena Adamczyk-Pieczyk z Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP w Gdańsku. - Stąd nasze starania o zgodę na wybudowanie nowego dojścia do obiektu.

Czytaj więcej o

nastawni we Wrzeszczu

:

Chcesz uratowania nastawni? Kliknij "Lubię to" na Facebooku


Kliknij w zdjęcie, żeby zobaczyć fotogalerię wnętrza nastawni we Wrzeszczu:
od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto