Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sezon turystyczny w Twierdzy Wisłoujście pod znakiem remontu [ZDJĘCIA]

Marek Adamkowicz
Wiadomości są dwie: dobra i zła. Ta pierwsza jest taka, że Twierdza Wisłoujście odzyskuje dawny blask. Druga - że zwiedzający muszą liczyć się z utrudnieniami.

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska rozpoczęło prace remontowo-konserwatorskie poterny wjazdowej do Twierdzy Wisłoujście. Stało się to możliwe dzięki pozyskaniu środków z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Poterna była w bardzo złym stanie - przyznaje Maciej Szczepkowski, kierownik Działu Konserwacji Zabytków MHMG. - Podobnie jak w innych miejscach warowni największym wyzwaniem jest usunięcie szkód spowodowanych przez wodę, a także zabezpieczenie obiektu przed tego rodzaju destrukcją.

Oprócz wykonania izolacji tunelu poterny, zaplanowano usunięcie znajdujących się bramie szkodliwych tynków cementowych, konserwację murów ceglanych, wykonanie tynków renowacyjnych, konserwację i restaurację zabytkowych wrót zamykających wjazd do poterny, a także odsłonięcie i udostępnienie zamurowanego wejścia do pomieszczenia przyległego do bramy wjazdowej.

- Jako że roboty obejmują jedyne wejście na teren twierdzy, zwiedzający muszą, niestety, liczyć się z pewnymi utrudnieniami. Wynikają one z charakteru prowadzonych prac i względów bezpieczeństwa - mówi Katarzyna Krawczyk, kierownik Twierdzy Wisłoujście.

Twierdza będzie dostępna w weekend 18 i 19 czerwca w godz. 10:00-16:00 (ostatnie zwiedzanie o godz. 15.20). Następnie, od 24 do 30 czerwca, będzie można w godz. 10:00-16:00 (ostatnie zwiedzanie o godz. 15.20), zaś od 1 lipca do 31 sierpnia będzie udostępniana w godz. 10:00-18:00 (ostatnie zwiedzanie o godz. 17.20).

Atrakcją sezonu ma być wystawa rzeczy znalezionych podczas prowadzonych na terenie twierdzy prac.

- Wiadomo, że obiekt pełnił przede wszystkim funkcje militarne, ale pamiętajmy jego historia to nie tylko bitwy, lecz także zwykłe codzienne życie - podkreśla Katarzyna Krawczyk.

Źródła wspominają, że oprócz żołnierzy byli tu m.in.: kapelan, kościelny, dzwonnik, grabarz, nauczyciel dzieci załogi, felczer, sanitariusz, pisarz, ślusarz, zegarmistrz, rybacy, nadto służący i pomocnicy oraz robotnicy. Pamiątką po nich jest znaleziona przez archeologów broń, kule, elementy mundurów, czy też biżuteria, przybory do szycia, okucia książek, zabawki, naczynia wykorzystywane w kuchni, reprezentacyjne kielichy, aptekarskie przybory, butelki oraz wyposażenie wnętrz. To wszystko będzie można zobaczyć na planowanej ekspozycji, pierwszej, jaka zostanie otwarta w Twierdzy Wisłoujście, a stanie się to 24 czerwca.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto