Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strategiczna decyzja i co dalej?

Alicja Charzyńska
Mat. prasowe
Jak sobie poradzić z azbestem, czyli usuwanie "cichego zabójcy" z dachu.

Usuwanie azbestu trwa. Państwo przeznaczyło na ten cel środki finansowe. Informację o możliwości refundacji kosztu demontażu i wyspecjalizowanych firmach można uzyskać w urzędzie gminy. Bank Ochrony Środowiska proponuje także preferencyjny kredyt na cel demontażu, transportu i unieszkodliwienia azbestu oraz zakupu i położenia nowego pokrycia dachowego. Producenci materiałów budowlanych też podjęli działania. Podpowiadają, jak sobie z tym problemem poradzić. "Dom bez azbestu" to ogólnopolska akcja informacyjna, której celem było i jest pokazanie właścicielom budynków krytych eternitem, jak łatwo i sprawnie można zdemontować niebezpieczny materiał w ciągu zaledwie kilku godzin.

Demontażem azbestu mogą zajmować się jedynie specjalnie do tego przeszkoleni pracownicy. Wybierając certyfikowaną firmę, mamy pewność, że zdemontowany azbest trafi na specjalnie do tego przeznaczone wysypisko, a my na podstawie faktury możemy starać się o zwrot poniesionych kosztów lub specjalny kredyt. W internecie na stronie azbest.ceramika.agh.edu.pl znajduje się system elektronicznego monitorowania realizacji "Programu usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski", który został zatwierdzony przez Radę Ministrów w maju 2002 roku. System został sfinansowany ze środków przeznaczonych na realizację tego programu pod patronatem Akademii Górniczo-Hutniczej.

We wrześniu 2008 roku w Polsce znajdowało się 30 składowisk niebezpiecznych odpadów. Ani jednego składowiska nie ma w województwie opolskim, najwięcej, bo aż pięć jest w województwie śląskim.

Usunięcie azbestu to jednak dopiero krok w kierunku rozwiązania problemu. Co położyć na dachu? Dobrym rozwiązaniem przy wymianie pokrycia dachu jest zastosowanie dachówki Reviva. To model, który łączy klasyczny kształt karpiówki z zaletami zakładkowych dachówek profilowanych. Na dachach remontowanych ma to szczególne znaczenie - dachówki szybko się układają, a oprócz tego jest to pokrycie w pełni ekologiczne oraz trwałe.

Technologia produkcji daje dachówce Reviva wysoką wytrzymałość, wyrazisty i bardzo trwały kolor oraz gładką powierzchnię. Model ten podkreśli piękno dachów o różnych kształtach, a dzięki niższej wadze metra kwadratowego w stosunku do ceramicznej karpiówki jest idealnym rozwiązaniem na remontowane dachy. Zastosowanie lżejszej dachówki ceramicznej pozwoli osiągnąć dwa cele - pokrycie wysokiej jakości bez konieczności wymiany konstrukcji dachowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto