Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Symbol Gdańska zostanie wyremontowany. Kompleksowa modernizacja Żurawia

Krzysztof Dunaj
Krzysztof Dunaj
Zbudowany w 1444 roku Żuraw to ikona Gdańska i jeden z najpopularniejszych oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Żuraw jest największym i najstarszym dźwigiem portowym w Europie, który przetrwał do czasów współczesnych. 14 marca br. ruszył kompleksowy remont obiektu. Wykonawcą inwestycji jest Przedsiębiorstwo Budowlane „Skorłutowski” spółka jawna Jerzy i Ewa Skorłutowscy. Cały projekt ma zakończyć się w 2024 roku.

Żuraw jest największym i najstarszym dźwigiem portowym w Europie, który przetrwał do czasów współczesnych. W ramach obecnie realizowanego projektu „Konserwacja, remont i modernizacja Żurawia Gdańskiego – oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku wraz z utworzeniem nowej wystawy stałej” zostanie przeprowadzony kompleksowy remont obiektu. 23 marca br. dyrekcja Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku oficjalnie przekazała plac budowy wykonawcy modernizacji Żurawia.

Szczegółowy remont Żurawia zakłada konserwację murów ceglanych oraz naprawę pokrycia dachowego i konstrukcji drewnianej. Wszelkie działania będą odbywać się pod okiem konserwatora zabytków. Dodatkowo powstanie nowa wystawa stała, której narracja obejmuje życie portowe miasta w okresie jego świetności oraz historię kontaktów handlowych gdańszczan z kupcami z innych miast europejskich.

- Najważniejsze zmiany dotkną wnętrza budynku. Wymienimy instalację elektryczną, elementy sanitarne i przede wszystkim system odpowiedzialny za ochronę i zabezpieczenie obiektu. W tym celu zaprojektowaliśmy specjalny mechanizm zarządzania budynkiem. – mówi dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Przebudowa wszystkich kondygnacji we wnętrzach obu baszt oraz części wyciągu drewnianego pozwoli na zmodyfikowanie dotychczasowej ścieżki zwiedzania i udostępnienie zwiedzającym nieużytkowanych dotąd przestrzeni.

- Wnętrze budynku zostanie wykonane na nowo. Będziemy wykonywać nowe stropy. Instalacje ukryjemy w szachtach, które będą przebiegać w obu basztach - oznajmia zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych NMM, Szymon Kulas.

Kulas zaznacza, że jest to budynek zabytkowy, dlatego w grę nie wchodzą żadne nowoczesne technologie, takie jak np. ogniwa fotowoltaiczne czy pompy ciepła. Natomiast kwestia ochrony środowiska jest brana pod uwagę.

Rozłożone rusztowania i zamknięte przejście pod Żurawiem

Rozpoczęte prace budowlane i związane z tym względy bezpieczeństwa wymuszają na wykonawcy rozstawienie rusztowania wokół Żurawia i zajęcie części pasa drogowego.

- Miejsce remontu jest szczególne. Mówimy o ścisłym centrum miasta, gdzie zabudowa jest bardzo zwarta, i gdzie w miesiącach letnich przebywa mnóstwo osób - informuje Robert Domżał. - Wiemy już, że zamknięta będzie brama Żurawia. Wykonawca będzie musiał również wziąć pod uwagę organizowany przez miasto i cieszący się dużą popularnością Jarmark Dominikański oraz planowany remont Długiego Pobrzeża.

Brama musiała zostać zamknięta.

- Wiem, że nie jest to łatwa decyzja - tłumaczył Szymon Kulas. - Ta brama zapewnia odpowiednią komunikację, natomiast plac budowy jest bardzo mały. Wykonawca musi mieć miejsce, gdzie rozstawi kontenery oraz będzie mógł składować materiały.

Kiedy zakończy się remont Żurawia?

Umowa z wykonawcą została podpisana 14 marca br. Od tego dnia firma na wykonanie prac budowlano-konserwatorskich ma 23 miesiące. Termin zakończenia całego projektu przewidziano na wiosnę 2024 r.

Ile kosztuje inwestycja?

Projekt „Konserwacja, remont i modernizacja Żurawia Gdańskiego – oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku wraz z utworzeniem nowej wystawy stałej” jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Koszt inwestycji to niespełna 18 milionów złotych. Realizacja projektu jest dofinansowana ze źródeł zewnętrznych: niespełna 13 milionów złotych przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG, a ponad 2 miliony złotych pochodzi ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, natomiast wkład własny NMM (ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego) to ponad 2,5 miliona złotych.

Wirtualne zwiedzanie Żurawia

Na tej stronie można wirtualnie zwiedzić ikonę Gdańska: wirtualne zwiedzanie Żurawia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto