Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Terminal regazyfikacyjny LNG (FSRU) na Zatoce Gdańskiej ma powstać szybciej niż w 2027 roku

MT
Tak może wyglądać terminal FSRU w Gdańsku
Tak może wyglądać terminal FSRU w Gdańsku Höegh LNG
W czwartek uruchomiony został przesył gazu polsko-litewskim interkonektorem. Polska uzyskuje dostęp do terminala w Kłajpedzie, co wzmacnia poziom bezpieczeństwa dostaw gazu do polskich odbiorców. Przy okazji tego wydarzenia prezes Gaz System powiedział, że terminal FSRU zostanie zbudowany szybciej.

Terminal LNG w Gdańsku o początkowej mocy przeładunkowej 6 mld m sześc. gazu ma być gotowy w końcu 2027 roku, jednak inwestycja ma być przyspieszona o około 2 lata.

- Przyspieszenie wymaga innego trybu prowadzenia inwestycji. Bez specustawy się nie obejdzie - mówił dziennikarzom Tomasz Stępień, prezes Gaz-Systemu. Dodał, że obecnie ponad czasu realizacji inwestycji zabiera uzyskanie odpowiednich pozwoleń i obsługa odwołań.

Projekt budowy terminala w rejonie portu gdańskiego przewiduje stworzenie stanowiska w postaci pływającego terminalu regazyfikacyjnego LNG (FSRU) – do przeładunku gazowców LNG o pojemności ładunkowej do 180 000 m sześc. oraz przygotowanie nabrzeża do rozładunku skroplonego gazu ziemnego na poziomie 6 mld m sześc. gazu rocznie, a w przyszłości zwiększenie do poziomu docelowego 12 mld.

Niedawno do Rady Ministrów wpłynął projekt uchwały w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Budowa falochronu osłonowego w Porcie Gdańsk”. Inwestycja warta 850 mln zł jest kolejnym etapem do budowy terminala FSRU.

Celem programu wieloletniego pn.: „Budowa falochronu osłonowego w Porcie Gdańsk”, jest uniezależnienie i dywersyfikacji źródeł dostaw gazu ziemnego do Polski, a tym samym uniezależnienia się od jednego dostawcy tego surowca. Poprzez budowę infrastruktury zapewniającej dostęp do portu zewnętrznego, w postaci falochronu osłonowego o długości ok. 1000 m i obiektów towarzyszących, możliwe będzie stworzenie stanowiska rozładunku LNG w postaci na stałe zacumowanego terminalu czyli pływającej jednostki regazyfikacyjnej FSRU.

Gaz System wysłał także procedurę pozyskania wiążących zamówień, umożliwiających ocenę oczekiwanej skali inwestycji i poziomu jej konkurencyjności oraz zobowiązanie uczestników do wiążącej rezerwacji usług regazyfikacji na odpowiednim poziomie.

FSRU w Gdańsku obok Baltic Pipe i otwartego wczoraj GIMP - łącznika gazowego z Litwą jest elementem budowy infrastruktury gazowej uniezależniającej Polskę od dostaw z Rosji

Gazociąg GIPL o długości 508 km połączył gazowe systemy przesyłowe Polski i Litwy, którymi zarządzają operatorzy Gaz-System SA oraz AB Amber Grid. Pozwoli na wyeliminowanie tzw. wysp energetycznych, czyli regionów dotychczas niezintegrowanych z rynkiem energetycznym UE, takich jak Litwa, Łotwa i Estonia oraz Finlandia.

od 12 lat
Wideo

Umowa pomiędzy PKP a Budimexem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto