Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Towarzystwo Przyjaciół Brzeźna już działa

Łukasz Depiński
Łukasz Depiński
W Brzeźnie powstało stowarzyszenie mieszkańców, którzy chcą działać na rzecz rozwoju dzielnicy.

Towarzystwo Przyjaciół Brzeźna to działające od 2007 roku stowarzyszenie, od tego roku działające już oficjalnie. Na razie nie ma siedziby, a pomieszczeniami  potrzebnymi do funkcjonowania Towarzystwa służy parafia św. Antoniego w Brzeźnie. 

 

W statucie Towarzystwa wymieniono jego zasadnicze cele. Członkowie chcą dbać o tradycję i historię Brzeźna. Zamierzają też zabiegać o uwzględnienie  Brzeźna w planach rozwoju miasta, w tym w różnych programach rozwojowych, takich jak  Gdańsk Otwarty na Morze, Gdańsk Morze Turystycznych Atrakcji, Gdański Program Rewitalizacji, Zielony Gdańsk, Gdańsk Europejskie Centrum Kultury, Zdrowy Gdańszczanin.

 

TPB zamierza również zwiększać atrakcyjność dzielnicy dla turystów i przywrócić jej charakter kurortu nadmorskiego. W ramach tych planów znajdują się m.in. reaktywowanie  ośrodka balneologicznego oraz budowa Domu Zdrojowego, Hali Brzegowej, przystani jachtowej. Towarzystwo zamierza także przywrócić Brzeźnu tradycję i zbudować przystań rybacką. W planach jest również budowa wzdłuż pasa nadmorskiego stałej sieci handlowej i gastronomicznej, hoteli, obiektów kulturalno-rekreacyjnych oraz urządzeń sanitarnych. 

 

Statut Towarzystwa przewiduje również  działania rzecz rewitalizacji  i adaptacji miejscowych zabytków, ochrony środowiska naturalnego (w szczególności zachowanie czystości wód morskich i plaż oraz parku nadmorskiego) oraz poprawy warunków zamieszkania w Brzeźnie (w tym między innymi budowa parkingów, boisk sportowych, basenu) i rozwoju gospodarczego Brzeźna.

 

Realizacji tych celów ma służyć m.in. będąca w fazie przygotywań strona internetowa TPB. 

 

Konkrety TPB

 

Wśród bardziej konkretnych celów Towarzystwa znajduje się m.in. odrestaurowanie Parku im. Haffnera. W ramach tego pomysłu mieści się założenie oświetlenia i monitoringu w Parku, a także naprawa mieszczących się w nim dróżek. W planach jest także zagospodarowanie budynków wojskowych w Parku Haffnera dla ośrodka talassoterapi i SPA. Celowi temu służy inicjatywa wybudowania centrum rekreacyjnego wraz z hotelem i usługami SPA, o czym MM-ka pisała już w innym miejscu. Wśród pomysłów na zagospodarowanie tego miejsca było również stworzenie strzelnicy lub muzeum.

Towarzystwo zabiega także o utworzenie ogólnego planu  zabudowy Brzeźna. Wśród członków TPB słychać opinie, że zabudowa dzielnicy jest miszmaszem architektonicznym. Zwracają uwagę na to, że Brzeźno było pierwotnie wioską rybacką i zabudowa dzielnicy powinna to uwzględniać. I tak np. Hotel Lival w pewnym stopniu pasuje do rybackich chat przy promenadzie brzeźnieńskiej, ale socrealistyczny „Lido” wyraźnie z nimi kontrastuje. Powstają w tym miejscu także nowoczesne apartamentowce, które nie wpisują się w zabudowę tego terenu (kolejny powstaje przy ul. Północnej, prawdopodobnie usunie się mieszczące się tam chaty rybackie). Zdaniem prezesa TPB ks. Zielińskiego, wybudowanie 17-piętrowego hotelu w pasie nadbrzeżnym będzie miało negatywny wpływ na zabudowę na tym terenie. Zabudowa nie powinna przekraczać kilkunastu metrów, a hotel będzie liczył ich ok. 50. Może powstać tu podobny efekt, jak w Sopocie na ul. Bitwy pod Płowcami, gdzie w tle domków sopockich zbudowano socrealistyczne 10-piętrowe bloki. - Jak będzie wyglądał ten 17-piętrowy hotel na tle brzeźnieńskiego lasu? – pytają.

 

TPB dostrzega, że baza turystyczna zmalała w Brzeźnie do zera. W dzielnicy istniały dwa campingi i oba zostały zlikwidowane. Mimo to od kilku lat wciąż przyjeżdżają tu turyści i pytają o nie. Członkowie Towarzystwa chcieliby doprowadzić do tego, żeby wybudowano szybko przynajmniej jeden camping, albo wydano nowe mapy, tym bardziej, że przestał istnieć również camping w Jelitkowie.

 

Innym ważnym punktem w rozwoju dzielnicy jest potrzeba wybudowania w Brzeźnie komisariatu. Na osiedle liczące 13 tys. mieszkańców przypada, zdaniem członków TPB, zbyt mało policjantów. Ks. Zieliński zauważa, że ok. godz. 20 jeździ przez deptak radiowóz, ale ok. 22 nie można już liczyć na obecność stróżów prawa, chyba, że do Nowego Portu przejeżdża jakiś wezwany patrol. Na Letniewo, Zielony Trójkąt, Brzeźno i Nowy Port policja dysponuje zaledwie kilkoma  samochodami, często nie najlepszej klasy.

 

W związku z tym, że Szkoła Podstawowa nr 20 znajduje się blisko brzegu, Towarzystwo chce znaleźć sponsora na zbudowanie szkoły sportowej o profilu surfingowo-żeglarskim. W pobliżu przewidywano budowę hangaru na żaglówki, tym bardziej, że koło szkoły znajduje się nie zagospodarowany ugór. W pobliżu, przy ul. Północnej 5, mieści się również pusty, nie zajęty przez nikogo budynek dawnej Szkoły Mechaniki Precyzyjnej i Zegarmistrzostwa. Podobną szkołę posiada Sopot, a jej uczniowie osiągają sukcesy medalowe na różnych imprezach.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto