Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzy inwestycje z Gdańska nagrodzone w konkursie Budowa Roku. Wśród nich m.in. budynek Politechniki Gdańskiej

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Trzy inwestycje z Gdańska nagrodzone w konkursie Budowa Roku. Wśród nich m.in. budynek Politechniki Gdańskiej
Trzy inwestycje z Gdańska nagrodzone w konkursie Budowa Roku. Wśród nich m.in. budynek Politechniki Gdańskiej Przemyslaw Swiderski/Polska Press
W ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa z udziałem Ministerstwa Rozwoju i Technologii nagrodzono 22 inwestycje. Wśród nich znalazły się także budowle z Gdańska. Wyróżnienie I stopnia otrzymały apartamenty Opacka, Młyny Gdańskie oraz Centrum Kompetencji STOS Politechniki Gdańskiej.

Opacka wśród nagrodzonych inwestycji

Konkurs nazywany "Budowlanymi Oskarami" zakończono. W 33. edycji Budowy Roku nagrodzono 22 inwestycje. Organizatorzy - Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa wraz z Ministerstwem Rozwoju i Technologii - przyznawali wyróżnienia na trzystopniowej skali. Wśród jury znajdowali się eksperci, którzy oceniali budowle z całej Polski pod względem jakości, rozwiązań technologicznych czy też wpływu na środowisko i region. Nagroda I stopnia trafiła w tym roku do trzech inwestycji z Gdańska.

ZOBACZ TAKŻE: Spektakl na nocnym niebie. Zorza polarna w rejonie Kościerzyny na pięknych zdjęciach Anny Nideckiej

Jedną z nich są apartamenty Opacka przy ul. Opackiej 2, 2A, 4 i 6. Projekt zrealizowany nieopodal parku Oliwskiego miał łączyć historyczne dziedzictwo miasta ze współczesnymi rozwiązaniami. W skład inwestycji wchodziły nie tylko budynki wielorodzinne, ale także kameralny park i przebudowa Potoku Oliwskiego. Same budowle posiadają też podziemne hale garażowe, z których można przejść do sekcji rekreacyjno-sportowej, dostępnej dla mieszkańców osiedla.

Powierzchnia zabudowy wynosi 1411,18 m2, a powierzchnia użytkowa to 4149,50 m2. Inwestorem, deweloperem i realizatorem inwestycji jest INVEST KOMFORT.

Młyny Gdańskie także docenione

Docenione zostały także Młyny Gdańskie. To budynki mieszkalne AB i CD w Gdańsku przy ul. Jacka Malczewskiego. Powstały w Siedlcach w zabudowie pierzejowej. Ich forma została zainspirowana przez budowle istniejące w tym miejscu przed laty. Inwestycja miała poniekąd odzwierciedlać Siedlce, kojarzone z tutejszymi młynami, potokiem oraz ogrodami. Zaprojektowano w tym miejscy łącznie 166 lokali mieszkalnych.

ZOBACZ TAKŻE: Centrum Medycyny Pediatrycznej staje się faktem. Nowy szpital ważny dla całego Pomorza

Inwestor ALLCON OSIEDLA zaprojektował także wewnętrzny dziedziniec z ozdobnymi krzewami i drzewami oraz ścieżki spacerowe. Wisienką na torcie jest kaskada wolna z kołem młyńskim, nawiązującym do ducha tego rejonu . Powierzchnia zabudowy to 3268,20 m2, podczas gdy powierzchnia użytkowa wynosi 18 133,71 m2.

Centrum Kompetencji STOS wśród nagrodzonych

We Wrzeszczu przy ul. Traugutta 75 powstała też nietuzinkowa inwestycja należąca do Politechniki Gdańskiej. Centrum Kompetencji STOS zaprojektowane przez pracownię architektoniczną Arch-Deco i projektanta Zbigniewa Reszkę to budynek otoczony górzystymi terenami. Poszczególne jego segmenty zostały oznaczone kolorami - poziomowi 0 odpowiada cegła, budynek A posiada jasną elewację, a B jest już ciemny. Pomiędzy tymi dwoma budowlami powstała "oś widokowa" na gmach PG.

ZOBACZ TAKŻE: Włosi stacjonujący w Malborku przechwycili dwa rosyjskie myśliwce nad Bałtykiem

Najważniejszą kwestią w tym budynku jest jednak jego zawartość. To tutaj znajduje się serwerownia wraz z superkomputerem Politechniki Gdańskiej - "Krakenem". Szacuje się, że jego moc obliczeniowa osiągnie 13,6 PFlops do grudnia 2023 roku, co sprawi, że będzie w setce najpotężniejszych superkomputerów na świecie.

Powierzchnia zabudowy to 3446,00 m2, a powierzchnia użytkowa 12 460,00 m2. Inwestycja kosztowała łącznie prawie ćwierć miliarda zł.

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto