Ujeścisko- Łostowice. Paweł Adamowicz spotkał się z mieszkańcami dzielnicy [ZDJĘCIA]

Ewelina Oleksy
Prezydent Gdańska wraz ze swoimi zastępcami i szeregiem miejskich urzędników spotkał się w środę o godz. 17 z mieszkańcami dzielnicy Ujeścisko- Łostowice. Frekwencja mała, ale kilka spraw obiecano załatwić.

- Chyba odwołamy to spotkanie. Zaproszonych przez mnie gości jest więcej niż mieszkańców- stwierdził już na samym wejściu do SP 12, gdzie odbywało się spotkanie, prezydent Paweł Adamowicz. Wielka sala gimnastyczna rzeczywiście świeciła pustkami. Więcej było urzedników, niż mieszkańców. - Ludzie w korkach stoją, nie mogą tu dojechać- komentowali ci, którzy dotarli. A urzędnicy tylko potakiwali głowami mówiąc, że frekwencja na spotkaniach z prezydentem rzeczywiście spada.

- Ta frekwencja świadczy o tym, że w waszej dzielnicy jest dobrze. Jak ludzie są zadowoleni,to nie przychodzą- powiedział już oficjalnie do zebranych Adamowicz. Po czym przedstawił nową formułę spotkań w ramach cyklu „Twoja Dzielnica-Twój Gdańsk”. Polega ona na tym, że po oficjalnej prezentacji o inwestycjach, ludzie rozchodzą się do poszczególnych sal, gdzie mogą zgłaszać problemy zastępcom Adamowicza. - Chodzi o skutecznosć, efektywne rozwiązywanie problemów. W czterech salach moi zastępcy w większych szczegółach powiedzią o kwestiach, które was interesują- wyjaśniał.

Adamowicz poinformował, że Gdańsk jest właśnie w trakcie konsultowania inwestycji do 2020 r.

- W ciągu 5 lat w 5 dziedzinach chcemy wydać 5 mld zł- podkreślił i zachęcał do wypełniania ankiet, w których to mieszkańcy mogą wskazać na co wydać te pieniądze.

Jak mówił prezydent Ujeścisko- Łostowice to dzielnica w której zrealizowano i będzie się realizować sporo inwestycji.

- Udało nam się w ostatnich latach zrealizować tu m.in. duże inwestycje tramwajowe za ponad 600 mln zł, tj. pętla Łostowice-Świętokrzyska, układ drogowy- al.Havla, zostały wybudowane przedszkola modułowe przy ul.Dulina i Człuchowskiej, będą budowane kolejne. Trwa budowa przedszkola na ul.Dąbka, bo tu się dużo dzieci rodzi. Lobbujemy tu budownictwo społeczne, czynszowe pod wynajem, dołożyliśmy pieniądze na budowę nowej siedziby straży pożarnej w tym rejonie- wymieniał Adamowicz.

jeśli chodzi o plany na przyszłość, prezydent zaznaczył, że to właśnie w tej dzielnicy i na Gdańsku Południu zostanie do 2020 r. wydanych najwięcej pieniędzy na rozbudowę dróg.Wymienił też projekt rozbudowy linii tramwajowych- wśród nich Nową Warszawską.

- W okolicach ul. Jabłoniowej razem z firmą Robyg chcemy wybudować szkołę, być może z przedszkolem, w partnerstwie publiczno prywatnym. Planujemy też budowę kilku budynków mieszkalnych. Dyskutujemy budowę linii tramwajowej między Gdańskiem Południem, a Wrzeszczem- chcemy zbudować bajpas między górnym a dolnym tarasem- sprawa jest w toku. Planujemy tu też budowę sąsiedzkiego domu kultury wraz z biblioteką, chcemy by to powstało do końca 2016 r.. Oprócz tego planujemy budowę boiska na ul.Porębskiego/Wieżycka, budowę dwóch przedszkoli w rejonie ul.Niepołomickiej lub Ofiar Grudnia 80- mówił Adamowicz.

Odniósł się też do problemu, który regularnie uprzykrza życie mieszkańcom tego rejonu. Czyli fetoru jaki unosi się z Zakładu Utylizacyjnego w Szadółkach.

-Wiemy o tych uciążliwościach zapachowych.Wdrażane jest odgazowywanie.Te działania mają na celu obniżenie poziomu stężenia wyziewów- stwierdził.

A następnie, w dosyć zabawny sposób, zaprosił mieszkańców do indywidualnych rozmów z poszczególnymi wiceprezydentami.

- Proszę wykorzystać moich mężczyzn, bo się czują niewykorzystani- powiedział Paweł Adamowicz.

Wiceprezydenta ds. polityki komunalnej Piotra Grzelaka wykorzystać chciała garstka, bo ok. 10 osób. Mieszkańcy zwracali mu uwagę na to, że konieczne są zmiany w rozkładach jazdy autobusów. Jako przykład wskazywali m.in. to, że na przystanek Jeleniogórska, czy Ujeścisko w tym samym czasie podjeżdżają cztery różne linie, a potem przez 20 min. żadna.

Jedna z mieszkanek denerwowała się, że od dwóch lat dzwoni do ZTM ws. autobusu linii 164 kursującego do Wrzeszcza.- Wozi dzieci o 7.01 do szkoły na Morenie i jest tak nabity, że nie ma się jak ruszyć.Dlaczego nie może być to autobus większy, przegubowy? - pytała i wskazywała też, że na przystankach na Ujeścisku wiszą nieaktualne rozkłady.

- Liczba taboru przegubowego jest ograniczona. A autobus 164 ma niestety ogromne problemy z punktualnością, bo łapie wszelkie możliwe korki na trasie. Niestety nie mamy wpływu na zatory drogowe- powiedział Sebastian Zomkowski, wicedyrektor ZTM.

Zarówno Grzelak, jak i przedstawiciele ZTM zapewniali, że są otwarci na korekty kursów .Zaznaczyli jednak, że najpierw muszę sprawdzić rzeczywiste zapełnienie autobusów.

Środowe spotkanie poprzedził spacer prezydenta i miejskich urzędników po dzielnicy. W jego ramach spisano listę bolączek, która da się załatwić w najbliższym czasie. Wśród nich jest m.in.:

utworzenie zatoczek parkingowych przy Szkole Podstawowej nr 12 , doraźne wycięcie krzewów i trawy przy ul. Świętokrzyskiej , czy remont ul. Łódzkiej na odcinku od skrzyżowania ul. Łódzkiej z ul. Przemyską do skrzyżowania ul. Łódzkiej z ul. Płocką

Pełna lista zadań zleconych miejskim jednostkom po dzielnicowym spacerze: Ustalenia z wizyty Prezydenta w dzielnicy Ujeścisko – Łostowice w dniu 28 października 2015 r.

Nowe mandaty od straży miejskiej

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie