MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W lecie brakuje krwi dla potrzebujących

Oliwia Piotrowska
Oliwia Piotrowska
W lecie często brakuje krwi. Gdańskie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zaprasza wszystkich potencjalnych dawców. Nie ma się czego bać, a Twoja krew może uratować komuś życie.

Dlaczego w lecie często brakuje krwi, spytaliśmy Annę Jaźwińską - Curyłło, kierownika działu dawców i pobierania Centrum.

- Powodów jest kilka. W czasie wakacji do Trójmiasta przyjeżdża wiele osób, turystów, stąd zapotrzebowanie się zwiększa. Po drugie, w lecie ma miejsce więcej wszelkich wypadków komunikacyjnych. Poza tym, w lecie jest zawsze mniej krwiodawców. Studenci wyjeżdżają z miasta, w zakładach pracy trwają urlopy, trudniej znaleźć jeden dzień wolny - podkreśla. - W Trójmieście zapotrzebowanie na krew jest duże, szpital Akademii Medycznej przeprowadza każdego dnia ogromną ilość zabiegów, do których jest potrzebna krew i preparaty krwiopochodne.

Gdańskie Centrum zaprasza wszystkich nowych dawców. Anna Jaźwińska - Curyłlo opowiedziała nam, jak krok po kroku wygląda pierwsza wizyta w Centrum Krwiodawstwa.

- Jeśli ktoś nowy chciałby zostać dawcą, powinien zgłosić się wyspany, po lekkim i nietłustym posiłku. Przed przyjściem należy wypić do litra płynu, może być to woda, herbata, sok, cokolwiek oprócz tłustego mleka i oczywiście alkoholu. Ze sobą trzeba wziąć dokument ze zdjęciem i numerem PESEL. Nie są potrzebne żadne specjalne przygotowania, nie trzeba mieć ze sobą również żadnych wyników badań. Niekiedy dawcy pytają nas, czy mogą przyjść jeśli nie znają swojej grupy krwi. Oczywiście mogą, oznaczenie grupy krwi wykonamy na miejscu, podobnie jak wszystkie inne potrzebne badania.

Po przyjściu, kandydat na dawcę udaje się do rejestracji, gdzie jest rejestrowany w systemie komputerowym i otrzymuje swój numer, któym oznaczone będą wszystkie probówki z jego krwią i otrzymane z niej preparaty. Każdy dawca wypełnia również specjalny formularz - za każdym razem, gdy oddaje krew, nie tylko za pierwszym. Pytania w kwestionariuszu dotyczą spraw istotnych z punktu widzenia zdrowia dawcy oraz biorcy. Na przykład dotyczą przebytych chorób, przyjmowanych na stałe leków czy wykonywanych tatuaży i przekłutych uszu.

Następnym etapem jest wizyta w laboratorium, gdzie pobierana jest krew do badania. Czekając na wyniki, dawca je ciastka i pije ciepły napój. Gdy wyniki badań już są gotowe, kandydat spotyka się z lekarzem.

Badanie lekarskie obejmuje zwykłą rozmowę, lekarz sprawdza ciśnienie, osłuchuje klatkę piersiową, zagląda do gardła, sprawdza również, czy nie są powiększone węzły chłonne. Czyta także odpowiedzi w ankiecie. Jeśli coś sprawi, że nie możesz oddać krwi, bo są jakieś przeciwwskazania, to lekarz poinformuje cię o tym.

Następny przystanek w stacji krwiodawstwa to punkt pobrania krwi. Samo pobranie trwa kilka minut. Pobieranie krwi dokonują wyłącznie przeszkolone do tego pielęgniarki i cała procedura odbywa się przy użyciu elektronicznych wagomieszarek, a sprzet używany bezpośrednio do pobierania krwi jest wyłącznie jednorazowy i jałowy.

Po pobraniu, dawca udaje się na krótki odpoczynek, odbiera czekolady i - jeśli jest taka potrzeba - zaświadczenie o oddaniu krwi. To wszystko.

W Centrum każda krew jest wszechstronnie zbadana. Badania są bezpłatne. Oprócz morfologii, sprawdza się obecność wirusa zapalenia wątroby typu B i C, wirusa HIV, wykonywany jest także test kiłowy oraz badanie poziomu enzymu ALAT, który świadczy o stanie wątroby. Każdy dawca może otrzymać kopię wyników badań swojej krwi.

Wszystkie badania poza morfologią wykonuje się dopiero po oddaniu krwi i to ujemne wyniki badań kwalifikują krew do wydania do lecznictwa. Jeżeli wyniki tych badań są nieprawidłowe, wskazują na chorobę, zakażenie, to dawca jest informowany listem poleconym w ciągu maksymalnie 10 dni.

- Każdy jest w Centrum mile widziany- podkreśla Anna Jaźwińska - Curyłlo. - Zapraszamy wszystkich, a brak doświadczenia lub wiedzy na temat swojej grupy krwi nie jest żadną przeszkodą - dodaje.


 

od 7 lat
Wideo

Dr hab. n. med. Jakub Żołnierek - Debata, nowotwory męskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto