Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyspa Spichrzów - biała plama w centrum miasta ma szansę wypięknieć

Paweł Durkiewicz
Przemek Świderski
Miasto zaprosiło dwa konsorcja do złożenia ofert na zagospodarowanie Wyspy Spichrzów

Oba konsorcja w swoich ofertach muszą wziąć pod uwagę szereg wymogów postawionych przez konserwatora zabytków i planistów miejskich. Inwestor będzie ponadto musiał uwzględnić budowę obiektów celu publicznego, m.in. kładkę dla pieszych, która połączy północny cypel z Długim Pobrzeżem, a także budowę lub przebudowę mostu Stągiewnego. Elementy zabudowy umieszczonej na północnej części Wyspy Spichrzów nie będą mogły przekraczać wysokości 33 m n.p.m.

Zapytaliśmy przedstawicieli obu zrzeszeń o to, jak planują zagospodarować północny cypel wyspy, od lat białą plamę na inwestycyjnej mapie Gdańska. - To ważne zadanie, a przecież mamy konkurencję, dlatego nie mogę ujawnić szczegółów - powiedział nam Wojciech Ciurzyński, prezes firmy Multibud, wchodzącej w skład jednego z konsorcjów ubiegających się o teren. - Chętnie wypowiem się, gdy oferty zostaną złożone. Na pewno będziemy chcieli zagospodarować tę przestrzeń optymalnie. Zgodnie z planem miejscowym dla tego terenu, znalazłoby się na nim miejsce na hotele, usługi, mieszkania i biura.

Nabrzeże na Wyspie Spichrzów niedostępne dla ludzi na wózkach. Radni apelują o poprawki

Więcej szczegółów swojego planu ujawnił Marcin Kozikowski, autor koncepcji architektonicznej drugiego z zainteresowanych konsorcjów.

- Nasza koncepcja na zagospodarowanie północnego cypla Wyspy Spichrzów jest już na ukończeniu - komentuje architekt. - Chcemy zaprojektować architekturę o współczesnym wyrazie w odniesieniu do materiałów elewacyjnych i technologii, ale w pełni szanującą podziały oraz gabaryty historycznej zabudowy wyspy z równoczesnym poszanowaniem zachowanych reliktów dawnych spichlerzy. Przewidujemy głównie szeroko rozumiane funkcje usługowe, z kolei w mniejszym zakresie funkcje mieszkaniowe, ograniczone do zakresu przewidzianego przez plan miejscowy. Bierzemy pod uwagę możliwość niezabudowywania kwartału pomiędzy ulicami Stągiewną i Basztową i odtworzenia na tym obszarze historycznego placu Ciesielskiego.
Na zrealizowanie całej inwestycji zwycięskie konsorcjum będzie miało maksymalnie 15 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto