Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zima zaskoczyła władze Gdańska? Mieszkańcy i lokalni działacze są oburzeni

Daniel Nawrocki
Daniel Nawrocki
Zima zaskoczyła władze Gdańska? Mieszkańcy i lokalni działacze są oburzeni
Zima zaskoczyła władze Gdańska? Mieszkańcy i lokalni działacze są oburzeni Przemyslaw Swiderski
W Gdańsku nieprzyjemne skutki zimy odczuwają bardziej piesi niż kierowcy. Mieszkańcy wielu dzielnic narzekają na sytuację na chodnikach. Od wielu lat słyszymy o nieszczęśliwych wypadkach pieszych na chodnikach w okresie zimowym. - Tak nie może być, pamiętamy głośny wypadek w Warszawie na miejskim chodniku, gdzie młody mężczyzna potknął się na miejskim chodniku uderzył głową i zmarł. Co roku jest to samo - mówi Łukasz Hamadyk, przewodniczący zarządu rady dzielnicy w Nowym Porcie.

Rada dzielnicy Nowy Port służy pomocą prawną w razie wypadku na chodniku. Łukasz Hamadyk, przewodniczący zarządu rady dzielnicy uważa, że miasto nie wyciąga żadnych wniosków z poprzednich lat.

Nieodśnieżone chodniki w Gdańsku? Tak twierdzi radny i oferuje pomoc prawną

- Jako rada dzielnicy służymy też pomocą prawną, współpracujemy od lat za kancelarią i każdy kto zrobi sobie krzywdę na chodniku miejskim lub mającym zarządcę (ale najgorzej wyglądają miejskie) może liczyć na nasze wparcie i pomoc w uzyskaniu odszkodowania - mówi Hamadyk. - Tak nie może być, pamiętamy głośny wypadek w Warszawie na miejskim chodniku, gdzie młody mężczyzna potknął się na miejskim chodniku uderzył głową i zmarł. Co roku jest to samo, w Nowym Porcie jest Obszar Administracyjny, dawny BOM, wcześniej PGM - więc od czego są ci ludzie tam? Co roku to samo, co roku zaskoczeni zimą i lodem.

Prezydent: Miasto jest przygotowane na zimę

Według zapowiedzi prezydent Gdańska Aleksandy Dulkiewicz, Gdańsk w gotowości do zimy jest już od 15 października.

- To, co jest w gestii gminy Miasta Gdańska to niemal 1000 km dróg, ponad 80 km dróg rowerowych, przystanki autobusowe i część chodników. W ubiegłym roku, na utrzymanie zimowe wydaliśmy niemal 25 milionów złotych. W tym roku do dyspozycji mamy jeszcze 9 milionów, a na cały przyszły rok zabezpieczyliśmy kolejne 25 milionów – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Za usuwanie śniegu i lodu z ulic, chodników i ścieżek rowerowych odpowiedzialni są wykonawcy, wynajęci przez miasto. Ich zadaniem jest monitorowanie pogody oraz reagowanie na pogarszające się warunki, jednak mieszkańcy mają zarzuty co do reagowania na chodnikach czy ścieżkach.

- Na chodnikach utrzymywanych przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni wykonywane jest mechaniczne lub ręczne odgarnięcie śniegu, gradu, błota pośniegowego oraz posypywanie piaskiem lub solą w celu pozbycia się lodu. Prowadzone działania mają na celu niedopuszczenie do powstania nierówności ze zlodowaciałego śniegu. Odgarniany jest również śnieg i błoto pośniegowe nanoszone przez poruszających się pieszych, również w okresach bezopadowych, a także śnieg nagarnięty na przystanki oraz wały śniegu utworzone przy krawężnikach w wyniku odpłużania jezdni - mówi Patryk Rosiński, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Jak powiedział nam rzecznik prasowy GZDiZ, zgodnie z umową z wykonawcą, jeśli w nocy wystąpią opady śniegu lub gołoledzi, stan chodników powinien zostać poprawiony do godz. 7.00.

- Określone w umowie z wykonawcą warunki utrzymania są takie same dla każdej części miasta. W przypadku wystąpienia opadów śniegu lub gołoledzi w porze nocnej tj. od 20.00 do 4.00 usługa powinna zostać wykonana do godz. 7.00. W przypadku wystąpienia ciągłych i intensywnych opadów w ciągu dnia tj. od 4.00 do 20.00 przywrócenie odpowiednich warunków na chodnikach powinno nastąpić w ciągu 6 godzin od ustania opadów - dodał rzecznik.

- Sprawy związane z utrzymaniem zimowym można zgłaszać za pomocą Gdańskiego Centrum Kontaktu. Zgłoszenia przyjmowane są całodobowo przez siedem dni w tygodniu pod numerem telefonu 58 52 44 500, mailowo pod adresem: [email protected], za pośrednictwem aplikacji mobilnej – „Gdańskie Centrum Kontaktu” oraz na stronie internetowej https://zglos.gdansk.pl - zachęca do korzystania Rosiński.

CZYTAJ TAKŻE: vUroczystości pogrzebowe Pawła Huelle. Pisarz spoczął na cmentarzu Srebrzysko

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zima zaskoczyła władze Gdańska? Mieszkańcy i lokalni działacze są oburzeni - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto