MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Aifam-Team Jest The Best

Ania Urbańczyk
Ania Urbańczyk
Dwudziestu najlepszych przyszłych polskich inżynierów oraz startująca pozakonkursowo drużyna wykładowców Politechniki Gdańskiej zmierzyły się konkursie inżynierskim BEC. Finał II edycji imprezy odbył się w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki.

Sześć drużyn z całej Polski miało za zadanie zbudować w ciągu czterech godzin pojazd poruszający się pod wiatr. Dzieło miało być napędzane siłą wiatru, bez żadnego dodatkowego napędu. Podczas konkursu wiatr imitowała suszarka.

Studenci wyższych uczelni technicznych mieli do dyspozycji jedynie proste narzędzia oraz z pozoru bezużyteczne materiały, takie jak listwy, drut, butelki z wodą, strzykawki itp. Zarówno materiały, jak i nawet możliwość testowania projektu były limitowane. Każda drużyna otrzymała bowiem przed rozpoczęciem wirtualny fundusz na realizację projektu w tzw. BEC-ach. Materiały i możliwość wypróbowania swojego projektu kupowało się w sklepiku. Oceniane były wszystkie aspekty wykonania pracy: pomysł i oryginalność rozwiązania, estetyka, praca w grupie, a nawet sposób prezentacji.

BEC (BEST Engineering Competition) to Ogólnopolski Konkurs Inżynierski, organizowany przez europejskie Stowarzyszenie Studentów Uczelni Technicznych BEST (Board of European Students of Technology). Konkurs ten organizowany był po raz drugi przez lokalne grupy BEST-u w pięciu miastach w Polsce na renomowanych uczelniach technicznych: Politechnice Gdańskiej, Politechnice Śląskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechnice Łódzkiej, Politechnice Warszawskiej. Konkurs dzielił się na trzy etapy: test kwalifikacyjny, eliminacje oraz finał.

- Projekt daje możliwość sprawdzenia wiedzy teoretycznej, zdobywanej na zajęciach w praktyce - tłumaczą organizatorzy. - Podczas każdego z etapów wykonywane są zadania, które wymagają kreatywności, smykałki do technologii, analitycznego myślenia oraz pracy w grupie. Poza tym zadania, zarówno teoretyczne, jak i praktyczne, zostały opracowane tak, aby ich rozwiązanie przyniosło wszystkim zawodnikom dużo frajdy.

Ubiegłoroczny konkurs miał miejsce w Krakowie, tegoroczny natomiast odbył się na Politechnice Gdańskiej w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki.

- Próbując zostać organizatorami finału czuliśmy się prawie jak podczas eliminacji do EURO - śmieje się Tomasz Jarząbek z gdańskiego oddziału BEST. - Sprawdzano nas pod każdym względem. Ale szczęśliwie udało się i przyszli młodzi inżynierowie spotkali się na naszej uczelni.

Zwycięzcą tegorocznej edycji okazała się grupa AIFAM-Team. Wszyscy jej zawodnicy studiują na pierwszym roku Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej na kierunku automatyka i robotyka.

- Jesteśmy zaskoczeni i bardzo się cieszymy - mówi Mateusz Markowicz, kapitan nagrodzonej drużyny. - To zwycięstwo jest tym cenniejsze, że rywalizacja była dość ostra. Każda z wykonanych maszyn zadziała, wszystkie były wykonywane w oparciu a ten sam pomysł, a o ocenie decydowały detale wykonania takie jak wielkość i lekkość. Między naszą drużyną a zdobywcami drugiego miejsca była różnica zaledwie trzydziestu punktów - dodaje student Politechniki Śląskiej.

Młodzi zwycięzcy otrzymali laptopy oraz profesjonalne zestawy narzędzi.

od 7 lat
Wideo

Odszedł Janusz Rewiński

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto