MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Białorusini przyjadą do gdańska, by wziąć udział w egzaminach gimnazjalnych

Anna Mizera-Nowicka
Przemek Świderski
Młodzież ze zdelegalizowanej szkoły w Mińsku przyjedzie do Gdańska, aby wziąć udział w egzaminie gimnazjalnym oraz by z dala od reżimu Łukaszenki uczyć się języka polskiego oraz białoruskiego, co jest zakazane w ich kraju. Uczniowie i nauczyciele z Białorusi wierzą, że w ten sposób otwierają sobie okno na demokratyczną Europę.

Młodzi mieszkańcy Mińska i okolic wielokrotnie już odwiedzali Zespół Szkół Inżynierii Środowiska Centrum Kształcenia Ustawicznego na Oruni, ale dopiero drugi raz będą mieli okazję wziąć udział w egzaminie gimnazjalnym.

- Dzięki temu członkowie tej blisko 20-osobowej grupy będą traktowani tak, jakby kończyli polską szkołę. To ułatwi im późniejszą edukację w Polsce, na czym bardzo im zależy - tłumaczy Aleksander Nagucki, szef kształcenia zawodowego i ustawicznego w ZSIŚCKU. - Zresztą, dzięki naszej współpracy wielu absolwentów tej szkoły studiuje w Gdańsku.

Czytaj także: Sprawdzian szóstoklasisty 2013. [ARKUSZE / ODPOWIEDZI]

Grupa z Białorusi przyjedzie nad Motławę 21 kwietnia. Dzień później weźmie udział w lekcjach powtórkowych, które mają im pomóc zdać testy. Między 23 a 25 kwietnia młodzież zmierzy się z zestawami pytań dla gimnazjalistów.
- Choć jest im znacznie trudniej niż Polakom, świetnie sobie radzą. W zeszłym roku dobrze napisali część matematyczno - przyrodniczą. Nieźle poszła im też część humanistyczna - mówi Aleksander Nagucki. - Nie dziwię się, że odnoszą sukcesy, ponieważ wiem, jak bardzo się przykładają. Mają świadomość tego, po co się uczą.

Goście z Białorusi zamieszkają w siedzibie oruńskiej szkoły. - Od lat pomagamy im, zapewniając zakwaterowanie oraz wyżywienie. Tym razem będzie tak samo - zapewnia Jerzy Jasiński, wicedyrektor Wydziału Edukacji UM w Gdańsku.

- Trwają intensywne przygotowania do ich przyjazdu. Wciąż nie udało nam się jednak znaleźć dla nich przewoźnika - przyznaje Nagucki.

Po egzaminach gimnazjalnych młodzież z Mińska weźmie udział w warsztatach o różnorodnej tematyce. - Oni są głodni demokracji, dlatego szczególnie cieszą się ze spotkań z władzami samorządowymi - mówi szef kształcenia w ZSIŚCKU.

Dużą wartość dla uczniów z Białorusi stanowi też możliwość nauki w dobrze wyposażonych salach lekcyjnych. Na co dzień korzystają z budynku, wynajętego od prywatnej osoby.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto