Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co z rondem na gdańskim Jasieniu? Miasto: Czekamy na ruch inwestora. Mieszkańcy: Mamy dość! Ul. Potęgowską zajmie się Komisja Bezpieczeństwa

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Kamil Kusier | Polska Press
Frustracja mieszkańców gdańskiego Jasienia z każdym dniem narasta. Brak przejść dla pieszych, samochody zagrażające bezpieczeństwu, brak chodników, brak przystanku autobusowego, a do tego bierność miasta. To tylko część listy grzechów, o których mieszkańcy południowego tarasu Gdańska raz po raz opowiadają i piszą w swoich pismach skierowanych do Urzędu Miasta.

Rondo u zbiegu ul. Jabłoniowej, Turzycowej i Leszczynowej to choć może wierzchołek góry lodowej, to na pewno jedno z najbardziej newralgicznych miejsc na Jasieniu, które nie tylko jest niebezpieczne w związku z kształtu jego utworzenia i oznakowania, ale również z uwagi na zachowanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów kodeksu drogowego.

Co jednak z inwestycją? Czy Miejscowy Plan Zagospodarowania - jak między innymi twierdził inwestor - jest jedną z przyczyn, dla których inwestycja na Jasieniu stoi w miejscu?

- Miejscowy Plan Zagospodarowania dla tego miejsca jest. Bez względu na przyszłą budowę Nowej Jabłoniowej i ewentualne zmiany w MPZ, rondo może być zrealizowane. W tym obszarze jest zabezpieczona odpowiednia ilość terenu, aby to rondo powstało. INVESTING posiada też zgodę na budowę ronda wydaną 27 sierpnia 2021 roku, zgłoszenie przebudowy wpłynęło do Wydziały Urbanistyki i Architektury 10 sierpnia b.r. - mówi Izabela Kozicka-Prus z Urzędu Miasta w Gdańsku.

Inne zdanie na ten temat ma[ b]radny Rady Dzielnicy Jasień, Tomasz Komorowski.

- W przypadku Miejscowego Planu Zagospodarowania chciałbym wskazać, że Inwestor obecnie może zrealizować swoją inwestycję w oparciu o aktualnie obowiązujący plan. Z informacji jakie pozyskałem od Towarzystwa Inwestycyjnego INVESTING sporządził on dokumentację, która wyprzedzająco zakłada realizację inwestycji w świetle założeń nowego planu. Czy istnieje obawa, że inwestor może nie dotrzymać zakresu pozwolenia, czy obecny plan jest mniej korzystny dla sąsiedztwa? - pyta radny.

- Rondo na skrzyżowaniu ulic Jabłoniowa, Turzycowa i Leszczynowa ma zostać zrealizowane z ramach art. 16. Umowy o drogach publicznych. Inwestorem prywatnym który zobowiązał się zrealizować to zadanie jest Towarzystwo Inwestycyjne INVESTING. Firma ma w planach realizację swojej inwestycji w pobliżu ronda. Obie budowy są ze sobą powiązane. W lipcu 2021 r. INVESTING złożył wniosek o pozwolenie na zabudowę handlowo – usługową na swojej nieruchomości i mimo wezwania do usunięcia licznych braków we wniosku nadal tego nie zrobił - informuje Izabela Kozicka-Prus.

Jak dodaje gdański magistrat, brak uzupełnienia dokumentacji nie przeszkadza jednak w budowie ronda. Urząd Miasta potwierdza również, że w przypadku braku deklaracji i działań inwestora, UM podejmie stosowne kroki celem wybudowania ronda w inny sposób.

- Niezależnie od tego firma INVESTING posiada zgodę na budowę ronda wydaną 27 sierpnia 2021 roku. Mając na uwadze bezpieczeństwo kierowców oraz dobro lokalnej społeczności zwrócimy się do Towarzystwa, kiedy zamierza dopełnić formalności i przeprowadzić wymagane prace w zakresie budowy ronda. Jeśli nie uzyskamy zdecydowanych deklaracji, miasto podejmie inne możliwości wybudowania ronda w jak najkrótszym czasie, o ile to możliwe nawet w przyszłym roku - dodaje Izabela Kozicka-Prus.

- Nie rozumiem powiązania budowy ronda z inwestycją INVESTINGU, dlatego, że nie przedstawiono nam jakie założenia to zobowiązanie określa - mówi radny Tomasz Komorowski i dodaje:

- Chcielibyśmy się dowiedzieć za co dokładnie INVESTING został zobowiązany do budowy ronda. Czy za wydanie pozwolenia na budowę, za zmianę warunków? Chcemy wiedzieć jakie zostały zawarte w umowie z inwestorem mechanizmy, dzięki którym można wyperswadować spełnienie zobowiązania. Chcemy wiedzieć czy został wyznaczony termin wykonania ronda i jakie grożą Towarzystwu Inwestycyjnemu sankcje za nie wykonanie realizacji w terminie.

- Dzisiaj nie wiemy nic, a w świetle ostatnich wydarzeń uważamy, że należałoby odkryć karty dla pełnej transparentności sprawy. Dalej stoimy na stanowisku, że Miasto Gdańsk stać na samodzielne przebudowanie skrzyżowania. Straciliśmy kolejny rok. Liczymy także na spotkanie trójstronne w tej sprawie, aby wyjaśnić wszelkie wątpliwości - dodaje radny Komorowski.

Jaki będzie finał tej inwestycji? Radni zapowiadają kolejne interpelacje, jak również próbę osiągnięcia porozumienia. - Jesteśmy zakładnikami sporu dewelopera i miasta, a to chyba nie powinno tak wyglądać - mówią.

Ul. Potęgowską zajmie się Komisja Bezpieczeństwa

Równolegle do tematu budowy ronda na Jasieniu, mieszkańcy ul. Potęgowskiej zwrócili się do Dziennika Bałtyckiego z prośbą o interwencję w związku z utrudnionym wyjazdem z osiedla oraz z ruchem samochodów po ciągu pieszym z nadmierną prędkością.

- Budowa chodników oraz zjazdów w ciągu ul. Potęgowskiej jest związana głównie z realizacją umów z art. 16. W sumie takich umów jest pięć. Dwie zostały już zrealizowane, trzy czekają na realizację w latach 2022/2023. Należy też uregulować status prawny niektórych działek, np. poprzez wykup - mówi Izabela Kozicka-Prus.

Jak przyznaje UM w Gdańsku znak T-30 znajdujący się w ciągu ulicy Potęgowskiej postawiony został na prośbę administratora terenu, za aprobatą wszystkich służb.

- Do tej pory nikt nie zgłaszał uwag w tym temacie. Temat znaku oraz ruchu na ul. Potęgowskiej zostanie przekazany na najbliższą Komisję Bezpieczeństwa - dodaje Izabela Kozicka-Prus.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Droga księżycowa w Gdyni, czyli Marszewska Góra

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto