Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Edukacja o giełdzie poprzez symulację. Dwa programy dedykowane dla szkół

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Edukacja o giełdzie poprzez symulację. Dwa programy dedykowane dla szkół
Edukacja o giełdzie poprzez symulację. Dwa programy dedykowane dla szkół Jakub Steinborn/Polska Press
W zwiększeniu świadomości ekonomicznej młodych Polaków mają pomóc dwa przedsięwzięcia edukacyjne - Szkolna Internetowa Gra Giełdowa oraz program "Niebanalnie o giełdzie". Akcje te organizowane są przez GPW oraz Fundację GPW. O szczegółach i celach tych inicjatyw rozmawiali w czwartek (18.05) wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda, wojewoda pomorski Dariusz Drelich oraz prezes zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie Marek Dietl.

Szkolna Internetowa Gra Giełdowa będzie miała kontynuację

Podczas spotkania w sali im. L. Kaczyńskiego w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku podsumowano dotychczasowe osiągnięcia w ramach Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej i zapowiedziano kontynuację programu.

- Cieszę się, że mogę być w Gdańsku, który był takim centrum biznesowym I RP. Również stąd wywodzi się ruch społeczny "Solidarność", który doprowadził do upadku komunizmu, a w konsekwencji reaktywacji Giełdy papierów wartościowych w Warszawie - mówił Marek Dietl. - Od zarania dziejów giełdowych, giełda wpisywała się w szeroko rozumianą gospodarkę najpierw Królestwa Polskiego, potem II RP, a obecnie niepodległej i niezależnej Polski. Dzisiaj podsumowujemy wyniki szkolnej, internetowej gry giełdowej. 22 tysiące uczniów, ponad 600 zespołów. Miło mi poinformować, że wejherowskie V Liceum zajęło piąte miejsce w tych zmaganiach - dodał.

ZOBACZ TEŻ: Biznes ucieka z Gdyni? Radni PiS żądają wstrzymania prac nad planem zagospodarowania przestrzennego dla Parku Rady Europy

Zdaniem wiceministra aktywów państwowych, Karola Rabendy, to krok w stronę "zwiększenia świadomości ekonomicznej w Polaków".

- To programy skierowane zarówno dla uczniów, studentów, jak i nauczycieli szkół różnego stopnia. Mają zwiększyć świadomość ekonomiczną Polaków. To są projekty, które są realizowane od wielu lat i wpływają na poprawę tej świadomości od lat najmłodszych, ale tych, które uprawniają do różnych działań biznesowych - mówił Rabenda. - Świadomość ekonomiczna jest elementem naszego rozwoju gospodarczego - podkreślił.

Nowy przedmiot w polskich szkołach już od nowego roku szkolnego

Podczas konferencji zwrócono też uwagę na fakt, iż w nadchodzącym roku szkolnym zadebiutuje zupełnie nowy przedmiot, który także jest związany ze zwiększaniem świadomości gospodarczej.

- W nowym roku szkolnym będzie nowy przedmiot wprowadzony przez pana ministra Czarnka: biznes i zarządzanie. Te projekty pasują idealnie do tego, żeby je realizować w ramach tego przedmiotu - mówił wiceminister aktywów państwowych. - Giełda papierów wartościowych to instytucja, która jest jedną z najbardziej szanowanych instytucji w Polsce. To daje gwarancję, że te zajęcia będą prowadzone na najwyższym poziomie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Budowa nowego terminalu Baltic Hub w Porcie Gdańsk. Kontur nowego nabrzeża już wyłonił się z morza. ZDJĘCIA

Oprócz kolejnej edycji Szkolnej Internetowej Gry zapowiedziano trzecią odsłonę programu skierowanego do nauczycieli. "Niebanalnie o giełdzie" ma, jak przekonywał Marek Dietl, pokazać jak należy "uczyć przedmiotów związanych z ekonomią, zarządzaniem w sposób interaktywny i nowoczesny".

- W czasach, kiedy rozwiązania sztucznej inteligencji potrafią napisać za nas esej czy jakąś pracę, te interaktywne sposoby uczenia i umiejętność rozwiązywania bardzo konkretnych przypadków w sposób angażujący ucznia zyskują na znaczeniu - wskazał Deitl.

Dariusz Drelich: "Stawiamy na edukację"

Na konferencji był także obecny wojewoda pomorski, Dariusz Drelich. W swojej części wypowiedzi zwrócił uwagę na to, jak istotne jest edukowanie w obszarze gospodarki oraz ekonomii już od najmłodszych lat.

- Jesteśmy dumni z tego, że nasi uczniowie i studenci biorą udział w tych projektach edukacyjnych, które wiążą się bezpośrednio ze społeczną odpowiedzialnością biznesu - mówił wojewoda - Stawiamy na edukację. Ważne jest, żeby oprócz tych programów, były też realizowane projekty edukacyjne, które wzmacniają nas w zakresie ekonomicznym i gospodarczym. Pomorze, które jest placem budowy wielkich projektów inwestycyjnych, potrzebuje ludzi. Kadry, która będzie zarządzać tymi projektami, będzie je realizować, a później eksploatować te wielkie inwestycje. Do tego potrzebna jest wiedza inżynierska, ekonomiczna, potrzebne jest przygotowanie - tłumaczył.

Szkolna Internetowa Gra Giełdowa – program SIGG organizowany przez GPW oraz Fundację GPW we współpracy z Fundacją im. Lesława A. Pagi kierowany jest do uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych oraz klas VII i VIII szkół podstawowych. Uczniowie biorą udział w SIGG w zespołach liczących od dwóch do czterech osób (pod opieką nauczyciela). Projekt ma na celu edukację ekonomiczną młodzieży w zakresie mechanizmów działania rynku kapitałowego oraz giełdy.

ZOBACZ TAKŻE: Zniszczenie wystawy o św. Janie Pawle II w Gdańsku. Dwóch podejrzanych zatrzymanych przez policję

„Niebanalnie o giełdzie” – program edukacyjny Fundacji GPW adresowany do nauczycieli przedmiotów zawierających treści ekonomiczne. Jego głównym celem jest doskonalenie umiejętności nauczycieli szkół ponadpodstawowych oraz szkół podstawowych (klasy VII i VIII), prowadzących zajęcia zawierające treści ekonomiczne w zakresie kształtowania świadomych postaw i racjonalnych zachowań oszczędnościowych i inwestycyjnych młodych ludzi, ze szczególnym uwzględnieniem wyjaśnienia zasad funkcjonowania rynku kapitałowego, przedstawienia jego instrumentów oraz wskazania czynników psychologicznych oddziałujących na preferencje inwestycyjne i oszczędnościowe oraz na umiejętność szacowania ryzyka w tej dziedzinie.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Edukacja o giełdzie poprzez symulację. Dwa programy dedykowane dla szkół - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto