Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Greenpeace: Raport o stanie czystości dorzecza Wisły

Jarek Kowal
Jarek Kowal
Raport nie pozostawia suchej nitki na większości nadwiślanych miast. Jak wypadły okolice Gdańska?

Mapa przedstawiającą ogólną klasyfikację jakości wód w 2003 roku nie stawia Gdańska w tak krytycznym położeniu jak np. niemal całą Polskę południową. Wody w okolicach Trójmiasta należą w znacznej części do II klasy czystości.
Znacznie gorzej nadbałtyckie miasto prezentuje się na mapie tzw. "gorących punktów", czyli miejsc produkujących największą ilość szkodliwych dla środowiska odpadów. W raporcie oznaczono dwa newralgiczne miejsca - składowisko GZNF Fosfory oraz rafinerię Lotos.

Gdańsk znalazł się także na niechlubnej liście 13 miast, które w 2006 roku zrzucały do rzek nieczyszczone ścieki w ilości 1-10 mln m3. Najgorzej w zestawieniu wypadły Warszawa, Szczecin i Katowice emitujące ponad 10 mln m3.

W raporcie jest także osobne miejsce poświęcone dwóm najbardziej zanieczyszczającym Wisłę w okolicach Trójmiasta zakładom.
"Składowisko GZNF Fosfory w Wiślince (w okolicy wyspy Sobieszewskiej) od 35 lat jest miejscem, gdzie trafiają fosfogipsy, czyli odpady produkcyjne z Gdańskich Zakładów Nawozów Fosforowych - donosi raport Greenpeace - Przez ten czas fabryka pozbyła się tam około 16 mln ton toksycznego fosfogipsu, zawierającego znaczną domieszkę fluoru. Obecnie składowisko przyczynia się do wzrostu zachorowań na nowotwory w rejonie Żuław. (...) Po kampanii, jaką przeprowadziły pomorskie organizacje ekologiczne oraz Greenpeace, zainicjowany został proces zamknięcia hałdy. Jednak do końca 2009 roku Zakłady mają możliwość zrzucania swoich odpadów w to miejsce".

Członkowie Greenpeace przeprowadzili badania także nad ściekami emitowanymi przez rafinerię Lotos. Okazało się, że zawierają one dichloroetan oraz wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne - fenantren i naftalen. Aby zmniejszyć ilość zrzucanych toksyn rafineria będzie musiała poprawić jakość i stopień oczyszczania ścieków.

We wnioskach "Raportu o stanie czystości dorzecza Wisły" Greenpeace podkreśla:

  • Konieczność ustalenia najwyższych dopuszczalnych emisji toksyn w polskim prawie.
  • Rakotwórcze i mutagenne właściwości wielu substancji nawet przy ich niskim stężeniu w wodzie.
  • Warszawa i Górny Śląsk są głównym ogniskami emisji ścieków komunalnych.
  • Konieczność zachowywania naturalnych filtrów jakie stanowią lasy w okolicach rzek.
  • Zabezpieczenia składowisk odpadów chemicznych są niewystarczające.
  • Polskie zakłady emitują ścieki zawierające substancje, których produkcja i stosowanie są zakazane w Unii Europejskiej.

Raport w całości można ściągnąć ze strony internetowej Greenpeace.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto