Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koło widokowe na Ołowiance. Czy taki pomysł ma szansę realizacji? [WIZUALIZACJE]

Ewelina Oleksy
Inwestor prowadzi negocjacje z miastem, ale żadne konkretne decyzje jeszcze nie zapadły. Czy na Ołowiance stanie koło widokowe?

W poprzednich latach wielkie koło widokowe, jakie stawało na Wyspie Spichrzów, było atrakcją sezonu letniego. Teraz pojawił się inwestor, który chce, by na stałe wpisało się ono w krajobraz Gdańska. Firma SkyWheels Poland już prowadzi w tej sprawie rozmowy z miastem. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, koło mogłoby zagościć – tym razem na Ołowiance- już w połowie 2018 r.

Jak informuje Anna Kowalska, rzeczniczka SkyWheels Poland, koncepcja projektu koła została opracowana wspólnie z Filharmonią Bałtycką, która jest dzierżawcą gruntu pod inwestycję.

- Filharmonia pomogła na przykład zaprojektować scenę letnią, na której będą odbywały się m.in. koncerty Orkiestry Symfonicznej. Równolegle prowadzone są rozmowy z Urzędem Miejskim w Gdańsku, Miejskim Konserwatorem Zabytków i Wydziałem Urbanistyki i Architektury Gdańska, co do pozwoleń budowlanych. Plan zagospodarowania terenu inwestycji jest już w większości dopracowany - informuje Anna Kowalska.

Koło, które ma stanąć na Ołowiance, zostanie specjalnie wyprodukowane dla Gdańska. Będzie to atrakcja na najwyższym światowym poziomie. Konstrukcja Koła będzie spełniała najwyższe standardy bezpieczeństwa i zostanie dostosowana do lokalnych warunków atmosferycznych i architektonicznych.

Wysokość Koła _w typie DW _wyniesie 60 metrów. Atrakcja będzie posiadała łącznie trzydzieści 10-osobowych klimatyzowanych gondoli, w tym jedną gondolę „VIP” ze szklaną podłogą. Kabiny będą wyposażone w system automatycznego otwierania i zamykania drzwi, a dzięki systemowi automatycznej stabilizacji poziomu będą stabilniejsze. Każda gondola będzie wyposażona w przewodnik multimedialny prezentujący historię i kulturę Gdańska w czterech językach. Koło zostanie przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych- opisuje Anna Kowalska.
Firma wskazuje, że otwarcie inwestycji zaplanowane jest na połowę 2018 r.
-Niezbędne dla realizacji projektu może okazać się powstanie prowadzącej na Ołowiankę kładki nad Motławą. Ułatwi ona dojście do atrakcji mieszkańcom Gdańska i turystom- podkreśla rzeczniczka.

Jako teren pod inwestycję Urząd Miejski w Gdańsku wskazał początkowo kilka lokalizacji, m.in. okolice Teatru Szekspirowskiego oraz okolice Europejskiego Centrum Solidarności.
-Jednak biorąc pod uwagę ruch turystyczny w mieście, najbardziej atrakcyjna okazała się lokalizacja atrakcji na Wyspie Ołowianka- mówi Anna Kowalska.

Władze Gdańska na razie nie udzielają zbyt wielu informacji w tej sprawie. Pomysł musi jeszcze bowiem przebrnąć przez konsultacje m.in. z konserwatorem zabytków oraz uzyskać niezbędne opinie eksperckie. A to wszystko potrwa.

- Podoba nam się pomysł całorocznego koła. Dotychczasowe doświadczenia pokazały, że ta atrakcja przyciąga i turystów i podoba się mieszkańcom. Póki co jesteśmy jednak na początku rozmów z inwestorem, który dopiero zamierza złożyć w urzędzie stosowne dokumenty- mówi tylko wiceprezydent Andrzej Bojanowski.

Podobne koła widokowe znajdują się m.in. w Helsinkach, Brighton (Anglia), Sevilli (Hiszpania), Seattle, Chicago i Myrtle Beach w USA, Mexico City, Honkg-Kongu, Dheli (Indie), Bangkoku w Tajlandii. W kanadyjskim Montrealu projekt koła jest na takim samym etapie jak w Gdańsku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto