Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krzysztof Wyszkowski nie zostanie Honorowym Obywatelem Miasta Gdańska

Ewelina Oleksy
O godzinie 9 rozpoczęła się wrześniowa sesja Rady Miasta w Gdańsku. O czym dyskutują radni?

Godz. 10.10

Sesja będzie dziś krótka. Radni przegłosują jeszcze m.in. zgodę na wydzielenie Oruni Górnej z Chełmu - apelowali o to sami mieszkańcy. Wprowadzą też zmiany do uchwały w sprawie zasad wynajmowania lokali mieszkalnych wchodzących w skład zasobu Miasta Gdańska oraz zasad udzielania pomocy w wynajęciu takich lokali w zasobach Towarzystw Budownictwa Społecznego.

Nowe przepisy w uchwale wprowadzą zmiany uszczegóławiające przypadki, w których Prezydent może przyznać prawo do lokalu socjalnego z pominięciem kolejności umieszczania na wykazie osób zakwalifikowanych jako przypadki szczególnie społecznie uzasadnione po zasięgnięciu opinii właściwej Komisji Rady Miasta Gdańsk. Skorzystano z dotychczasowej praktyki w tym zakresie, która wykazała, że taki tryb należy w szczególności zastosować do osób niepełnosprawnych, rodzin posiadających na utrzymaniu dzieci wymagające stałej opieki zdrowotnej, wychowanków pieczy zastępczej, którzy uzyskali pełnoletniość, osób oczekujących co najmniej 5 lat na lokal socjalny, długotrwale zamieszkujących na terenie Miasta Gdańska, osób posiadających bardzo trudne warunki mieszkaniowe tj. zamieszkujących w lokalach nie nadających się na stały pobyt albo w lokalach gdzie występuje zagęszczenie poniżej 5m kw / os.

- Staramy się wyjść z pomocą najbardziej potrzebującym, dlatego wymienione w nowelizacji uchwały zmiany, dadzą możliwość przyspieszania wynajmu lokalu socjalnego osobom znajdującym się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej i materialnej – wyjaśnia Piotr Grzelak, zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. polityki komunalnej.

Kolejna zmiana ma na celu usprawnienie wykwaterowań z budynków i lokali. Dotyczy rozszerzenia kręgu osób uprawnionych do wynajmu lokalu socjalnego w pierwszej kolejności bez konieczności umieszczania w rocznym wykazie zatwierdzonym przez Prezydenta Miasta, o najemców posiadających zaległości czynszowe i osoby nie posiadające tytułu prawnego do lokalu. Ten zapis funkcjonuje już w wieloletnim programie gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy na lata 2014-2018.

Zmiana w uchwale dopuszcza również umożliwienie wynajmu lokali z TBS bez partycypacji osobom nie umieszczonym w wykazie. Takie rozwiązanie umożliwi niezwłocznie zasiedlenie wolnych lokali z zasobu TBS w przypadku braku zainteresowania konkretnym lokalem ze strony osób umieszczonych na wykazie. Kolejną proponowaną zmianą jest zwiększenie do 3 i 5 lat okresu wynajmu lokali socjalnych.

W celu usprawnienia wykwaterowania najemców do lokali zamiennych uwzględniając występujące wśród nich różnorodne i szczególne sytuacje rodzinne i mieszkaniowe, zaproponowano w uchwale zmieniającej możliwość odstąpienia od ogólnych zasad wynajmowania lokali zamiennych w sytuacjach szczególnie uzasadnionych po zasięgnięciu opinii Komisji Rady Miasta Gdańska.

Nowe zapisy uchwały służą również dostosowaniu jej do wytycznych wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy na lata 2014-2018 oraz Gdańskiego Programu Mieszkalnictwa Społecznego na lata 2016-2023.

Na tym kończymy naszą relację.

Wideo: Karol Merk

Godz. 9. 45

Uchwała ws. nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Gdańska dla Krzysztofa Wyszkowskiego.

Kazimierz Koralewski, szef Klubu PiS referuje druk :- Klub PiS zgłosił projekt tej uchwały. Krzysztof Wyszkowski urodził się w 1947 r. Jest jednym z najbardziej zasłużonych działaczy opozycji demokratycznej w Polsce i zalicza się do jej prekursorów. Walkę o wolność rozpoczął w latach 70-tych, kiedy to nieliczni mieli odwagę przeciwstawiać się reżimowi komunistycznemu i stawiać czoła represjom ze strony władz. W tamtych trudnych czasach był jedną z rozpoznawalnych postaci, które dawały nadzieję, że można zachować godność mimo opresyjnego systemu krępującego wszelkie przejawy niezależności.

W kwietniu 1978 r. został współzałożycielem oraz autorem deklaracji założycielskiej Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. Za tę działalność był wielokrotnie zatrzymywany przez SB, przesłuchiwany, poddawany rewizjom i szykanowany. Jako uczestnik strajku w Stoczni Gdańskiej był pomysłodawcą tytułu "Solidarność" dla strajkowego biuletynu informacyjnego. Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany, skąd udało mu się uciec po kilku miesiącach. Po czerwcu 89 r. włączył się w budowę nowej Polski. Jego zasługi dla przełamania monopolu informacyjnego rządzących Polską komunistów są niezaprzeczalne. Swoją piękną, bohaterską kartą wpisał się trwale w dzieje naszego miasta. My gdańszczanie mamy wobec niego ogromny dług wdzięczności. Rada Miasta Gdańska nadała tytuły Honorowych Obywateli sygnatariuszom Porozumień Gdańskich i kilku innym osobom nie będącym sygnatariuszami. Wśród nich zabrakło Krzysztofa Wyszkowskiego. Nadanie mu tego tytułu będzie więc aktem historycznej sprawiedliwości dla jego wkładu w budowę niepodległej Polski i rozsławiania Gdańska na arenie międzynarodowej. Obserwując działalność pana Wyszkowskiego na forach międzynarodowych, można przekonać się , że rozsławia Gdańsk, buduje jego wizerunek, opowiadając jak to wszystko się wydarzyło i dlaczego ECS powstało właśnie w Gdańsku.

Piotr Borawski, szef Klubu PO:-Nikt nie kwestionuje zasług pana Wyszkowskiego z lat 70tych, czy początku lat 80tych. Ale nawet w uzasadnieniu, które pan czytał, nie ma słowa o działalności pana Wyszkowskiego już w Wolnej Polsce. Honorowego Obywatela należy postrzegać całościowo-także przez pryzmat obecnej działalności. To powinien być wzór, nie może być to osoba posługująca się stale obelgami, kłamstwami, dopatrująca się wszędzie spisku. Nazywał Lecha Wałęsę kukłą, o Władysławie Frasyniuku mówił, że sprzedał Solidarność przy Okrągłym Stole. Tych skandalicznych cytatów jest więcej. Nie będę ich przywoływał, bo są po prostu obelżywe.Kłamstwo i obelgi w debacie publicznej to jest patologia i nie zgadzamy się na wynoszenie takich osób na piedestał.

Honorowe obywatelstwo przyznajemy na uroczystej sesji, ubrani w odświętne togi. I teraz na takiej sesji miałby wystąpić pan Wyszkowski i odebrać odznaczenie od władz miasta, które nazywa układem?! Czy to nie jest hipokryzja? Kiedy zaproponowaliśmy honorowe obywatelstwo dla Andrzeja Wajdy, mieliśmy na sesji przykład skandalicznych słów ze strony radnych PiS, a następnie ich sprzeciwu. Gdy Wajda w dniu 90 urodzin odbierał odznaczenie, radni PiS zbojkotowali uroczystą sesję i nie przyszli. Wtedy interesował was tylko jeden fakt z życia Wajdy-że poparł Bronisława Komorowskiego w wyborach. Jesteśmy przeciw kandydaturze Wyszkowskiego. Osoba, która przez ostatnich 20 lat tak się wypowiada w debacie publicznej nie może nim być. Uważamy, że ten wniosek to prowokacja. Dlatego w imieniu Klubu PO składam wniosek formalny, by przejść od razu do głosowania i nie prowadzić na ten temat debaty.

PO ma większość i przegłosowuje wniosek o to, by głosować nad uchwałą bez dyskusji.

- To jest właśnie gdańska demokracja w wykonaniu PO! Paranoja! - krzyczą radni PiS:- Kolejny raz odbierają nam głos! My nie jesteśmy tu po to, żeby siedzieć i pobierać diety, ale żeby dyskutować!- nie kryją irytacji radni PiS.

Uchwała ws. nadania honorowego obywatelstwa dla Krzysztofa Wyszkowskiego zostaje odrzucona- także głosami PO.

Godz. 9.35

Kazimierz Koralewski, szef Klubu PiS:- Prezydent Paweł Adamowicz twierdzi, że mieszkańcy Gdańska są otwarci, przychylni, tolerancyjni. Rada Miasta Gdańska jako tolerancję rozumie tolerancję wszystkich gdańszczan i jak jest z tym naprawdę, zobaczymy w trakcie sesji, na która zgłosiliśmy przyznanie honorowego obywatelstwa dla pana Krzysztofa Wyszkowskiego. No więc jak to jest z tą tolerancją, zobaczymy podczas głosowania.

Uchwała ws. nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Gdańska dla Krzysztofa Wyszkowskiego jest pierwszą w porządku obrad. Będzie głosowana za chwilę. Po wymianie "uprzejmości" między władzami miasta, a opozycją.

Godz. 9.20

Na mównicy radna Teresa Wasilewska z PO:- Europoseł PiS Ryszard Czarnecki, nazywając gdańszczan volksdeutschami znieważył nas i obraził. Panie Czarnecki czy te słowa skierował pan do Polonii gdańskiej, do wymordowanych kapłanów ? Nie oczekujemy przeprosin, bo nie stać pana na taki krok, ale protestujemy przeciwko takiej mowie nienawiści- mówi Wasilewska.

Chodzi o wpis na twitterze europosła Czarneckiego, w którym stwierdził, że obchody wybuchu II wojny światowej organizuje "związek volksdeutschów".

"Związek VOLKSDEUTSCHÓW w Polsce organizuje obchody 1. września na Westerplatte. Adamowicz przyznał im do tego prawo, bo się pierwsi zgłosili"- napisał Czarnecki.

Wpis wywołał burzę. - Jak Panu nie wstyd pisać takie rzeczy o Westerplatte, miejscu w którym ginęli Polacy? - skomentował wpis prezydent Paweł Adamowicz.

Godz. 9

Rozpoczyna się wrześniowa sesja Rady Miasta Gdańska. Przed radnymi, emocjonująca zapewne, dyskusja o przyznaniu tytułu Honorowego Obywatela dla Krzysztofa Wyszkowskiego, działacza opozycji demokratycznej z czasów PRL. Z taką inicjatywą pod koniec kwietnia wystąpił Klub PiS. Zapowiada się awantura, bo dla rządzącej w Gdańsku PO Wyszkowski to postać zbyt kontrowersyjna, by nadawać jej zaszczytne tytuły. Przewodniczący tego Klubu już w poniedziałek zapowiedział, że PO uchwały nie poprze.

- Jesteśmy zdania, że najwyższe odznaczenie w naszym mieście nie powinno być przedmiotem walki politycznej. Pan Wyszkowski wielokrotnie obrażał nas jako przeciwników politycznych, wyraża się także haniebnie na temat innych Honorowych Obywateli Gdańska - argumentował Borawski.

Krytycznie na temat Wyszkowskiego wypowiadał się też prezydent Paweł Adamowicz:

- Krzysztof Wyszkowski był jednym z działaczy podziemia, ale piękna przeszłość nie równoważy teraźniejszości. To już nie ten Krzysztof Wyszkowski, którego pamiętają opozycjoniści z lat 70. i 80. Spiskowa wizja historii i rzeczywistości, poczucie niespełnienia, niechęć i co za tym idzie niedopuszczalny język, jaki stosuje w dyskusji, każe się zastanowić, czy o takich honorowych obywateli mamy występować- komentował.

Zdaniem radnych PiS gdańszczanie są jednak winni Wyszkowskiemu przyznanie takiego tytułu.- Jeśli PO zagłosuje przeciw, to myślę, że zrobi to w imię jakiejś hipotetycznej lojalności w stosunku do rodziny Wałęsów w związku z istniejącym sporem między tymi osobami. Ale na arenie międzynarodowej te spory nie egzystują. I zarówno Wyszkowski, jak i Wałęsa funkcjonują tam jako odrębne osoby i każdy z nich odbierany jest jako działacz „S”. Rada Miasta Gdańska powinna się więc wznieść poza te lokalne konflikty- wskazywał Kazimierz Koralewski, szef Klubu PiS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto