MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Niebezpieczna sytuacja na Suchaninie. Plakaty wyborcze mogły zasłonić widoczność na skrzyżowaniu

OPRAC.: sb
Materiały wyborcze zagrażały bezpieczeństwu na drodze w Gdańsku
Materiały wyborcze zagrażały bezpieczeństwu na drodze w Gdańsku SM Gdańsk
Plakaty wyborcze były umieszczone zbyt blisko jednego ze skrzyżowań na Suchaninie. Po sygnale od kierowcy gdańska straż miejska zdjęła je a fakturę wystawi komitetowi, który powiesił reklamę.

Kilka dni temu pod numer 986 zadzwonił mężczyzna i poprosił o interwencję na skrzyżowaniu ulic Beethovena i Kurpińskiego w Gdańsku. Wiszące tam plakaty wyborcze zasłaniały widoczność. Dyżurny straży miejskiej skierował tam funkcjonariuszy z referatu interwencyjnego.

- Strażnicy potwierdzili, że banery zostały umieszczone zbyt blisko skrzyżowania – informuje Robert Kacprzak z gdańskiej straży miejskiej. - Stwarzały zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. Mundurowi natychmiast je zdjęli i przewieźli do swojej siedziby. O zdarzeniu poinformowali też przedstawicieli komitetów wyborczych – dodaje.

Zgodnie z uchwałą krajobrazową Gdańska, która reguluje kwestię reklam wyborczych, mogą one mieć formę plakatu, tablicy lub banera o określonych maksymalnych rozmiarach (plakat i tablica o wym. 1 na 0,7 m, baner – 1,5 na 0,9 m).

Hasła i plakaty wyborcze powinny być zamieszczane w taki sposób, aby nie zagrażały życiu lub zdrowiu ludzi, bezpieczeństwu mienia bądź bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Informacje o hasłach i plakatach wyborczych stwarzających zagrożenie należy zgłaszać straży miejskiej na numer 986 lub na policję. W przypadku potwierdzenia zagrożenia, straż miejska lub policja są obowiązane usunąć je na koszt komitetów wyborczych.

Plakaty i hasła wyborcze należy też umieszczać w taki sposób, aby można było je usunąć bez powodowania szkód.

Reklamy wyborcze można umieszczać na:

  • wolnostojących konstrukcjach,
  • ażurowych balustradach wygrodzeń lub barier w pasach drogowych,
  • przeszkleniach obiektów.

Zabronione jest umieszczanie reklam wyborczych na:

  • słupach oświetleniowych i trakcyjnych,
  • estakadach, kładkach, mostach i wiaduktach,
  • podpórkach do przypinania rowerów,
  • skrzyżowaniach zarówno w pasach dzielących jak i fragmentach zewnętrznych,
  • terenach zielonych np. na drzewach, w parkach, na wydmach, plażach,
  • obszarze Głównego Miasta (oznaczonym ulicami Okopowa, Podwale Staromiejskie, Podwale Przedmiejskie oraz rzeką Motławą), na północnym cyplu Wyspy Spichrzów (na północ od ul. Podwale Przedmiejskie),
  • terenach przy Hali Widowiskowo-Sportowej na granicy Gdańska i Sopotu, hali Olivia i stadionu piłkarskiego w Letnicy.

ZOBACZ TEŻ: PiS przedstawiło kandydatów do Rady Miasta Gdańska. Kto startuje w wyborach samorządowych?

Pełnomocnicy wyborczy są obowiązani usunąć je w terminie 30 dni po dniu wyborów. Jeśli tak się nie stanie, prezydent postanowi o ich usunięciu, a koszty usunięcia poniosą obowiązani do tego pełnomocnicy wyborczy. Obowiązek usunięcia w ciągu 30 dni nie dotyczy sytuacji, gdy właściciel nieruchomości, obiektu lub urządzenia, na którym zostały wywieszone plakaty lub hasła wyborcze, wyrazi zgodę na ich pozostawienie po upływie terminu 30 dni (nie dotyczy to jednak miejsc, których właścicielem jest Skarb Państwa, państwowe osoby prawne, jednostki samorządu terytorialnego, ich związki lub stowarzyszenia, komunalne osoby prawne oraz spółki, w których większość akcji lub udziałów ma Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki oraz fundacje utworzone przez organy władzy publicznej).

Pełne zasady umieszczania reklam wyborczych w Gdańsku można znaleźć w informatorze przygotowanym przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni.

Zgodnie z art. 495 Kodeksu Wyborczego „kto naruszy przepisy ustawy w zakresie zasad umieszczania plakatów i haseł wyborczych podlega karze grzywny”.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Zobacz też na dziennikbaltycki.pl - KLIKNIJ

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niebezpieczna sytuacja na Suchaninie. Plakaty wyborcze mogły zasłonić widoczność na skrzyżowaniu - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto