MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Osiedle Awiator Gdańsk powstaje w miejscu płyty starego lotniska [ZDJĘCIA]

Piotr Hukało
osiedle Awiator Gdańsk
osiedle Awiator Gdańsk Piotr Hukało
Osiedle Zaspa się zmienia. W krajobraz dzielnicy jeszcze do niedawna na wpisana był płyta nieczynnego lotniska. Obecnie w miejscu portu lotniczego powstaje osiedle Awiator.

Historia lotniska Gdańsk-Wrzeszcz, bo tak było ono nazywane, swoimi początkami sięga 1829 roku, kiedy to nieużytkami na granicy Wrzeszcza, Oliwy i Zaspy zaczęło interesować się wojsko pruskiego. Oficjalne plany budowy lotniska pojawiły się jednak dopiero w 1910 roku, a do użytku zostało oddane w 1919 r, jaki pierwsze na terytorium ówczesnej Polski.

Z każdym rokiem istnienia, gdańskie lotnisko nabierało coraz większego znaczenia. Obsługiwało połączenia między innymi z Berlinem, Czerniachowskiem, Elblągiem, Królewcem, Hamburgiem, Leningradem, Lwowem, Malborkiem, Moskwą, Olsztynem, Słupskiem, Szczecinem i Warszawą; po II wojnie światowej: z Bydgoszczą, Katowicami, Krakowem, Rzeszowem, Szczecinem, Warszawą i Wrocławiem. W kolejnych katach na płycie lotniska zamontowano oświetlenie, aby mogły odbywać się na nim loty nocne.

W czasie II wojny światowej zaspiańskie lotnisko stanowiło jeden z najważniejszych tego typu obiektów dla niemieckiego lotnictwa. Ostatecznie port lotniczy został niemal doszczętnie zniszczony przez bombardowania wojsk Aliantów.

Przeczytaj: Konflikt o lotniska między Gdańskiem a Gdynią. Czy jest możliwe porozumienie? Kto na tym traci?

Po wojnie lotnisko zostało częściowo odbudowane. Stało się wówczas portem cywilno-wojskowym, z którego odbywały się loty do wszystkich miast posiadających lotniska w Polsce, oraz do Berlina, Budapesztu, Burgas, Kopenhagi, Sztokholmu i Warny.

Era lotniska Gdańsk-Wrzeszcz zakończyła się w 1973 roku, kiedy to zapadła decyzja o przeniesieniu lotniska w okolice Rębiechowa. Ostatecznie port został zamknięty w 1 maja 1974 roku.

Obecnie znika jedna z najbardziej charakterystycznych pozostałości po lotnisku. W miejscu pasa startowego rośnie nowoczesne osiedle Awiator. W skład kompleksu będą wchodziły 4 apartamentowce. Obecnie jeden z budynków został już oddany do użytku, przy drugim trwają prace wykończeniowe. W planach jest również postawienie dwóch dodatkowych budynków. W istniejącym bloku zamieszkać mogą 142 rodziny, w wykańczanym bloku będzie 150 mieszkań. Zakończenie całej inwestycji planowane jest na koniec 2018 roku. W ramach kompleksu, prócz 4 budynków i przyległej małej architektury, planowane jest również wybudowani wielofunkcyjnego boiska.

Najtańsze 2-pokojowe mieszkanie o powierzchni 46 metrów na osiedlu Awiator kosztuje 281 tys. zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego Polacy kupują ubrania z Chin?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto