18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ratusz Głównomiejski w Gdańsku: MHMG udostępniło piwnice dla zwiedzających [ZDJĘCIA]

Marek Adamkowicz
Ratusz Głównomiejski w Gdańsku - piwnice
Ratusz Głównomiejski w Gdańsku - piwnice Karolina Misztal
Ratusz Głównomiejski w Gdańsku odkrywa przed zwiedzającymi kolejne tajemnice. Od wtorku, 1 lipca br. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska udostępniło do oglądania piwnice tego zabytku. Otwarcie nowej przestrzeni ma uatrakcyjnić i uczynić wygodniejszą dla gości trasę zwiedzania obiektu.

- Chcemy, żeby goście odwiedzający naszą placówkę mogli zobaczyć jak najwięcej – tłumaczy Adam Koperkiewicz, dyrektor MHMG. - Podziemia ratusza z pewnością zasługują na uwagę. To właśnie tam zachowały się oryginalne, niezniszczone przez wojnę fragmenty tego wspaniałego budynku.

Czytaj także: Rewolucja w Ratuszu Głównomiejskim w Gdańsku. Wejście przez bramę, piwnice otwarte dla zwiedzających

Udostępnienie piwnic kosztowało wiele wysiłku muzealników i konserwatorów, którzy musieli je osuszyć i odgruzować.
Podziemne pomieszczenia rozciągają się pod całym historycznym obiektem.
- Jednak, przynajmniej na razie, zwiedzającym udostępniliśmy tylko część piwnic. Myślę, że jest to około jednej trzeciej całej ich powierzchni – powiedziała dr Katarzyna Darecka z działu konserwacji zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Wspomniana przestrzeń, to kilka sporych pomieszczeń i łączące je korytarze. W jednym z przejść zwiedzający mogą oglądać fragmenty dawnych drewnianych rurociągów wykonanych z wydrążonych wewnątrz pni znalezionych w czasie prac archeologicznych na terenie Gdańska. W innym pomieszczeniu wyeksponowane zostały plansze informujące o poszczególnych etapach rozbudowy gdańskiego Ratusza Głównomiejskiego.

- To właśnie w piwnicach, które - podobnie jak sama budowla powstawały stopniowo, poczynając od XIV wieku, widać najwyraźniej ślady rozbudów i innych zmian architektonicznych, jakie zachodziły w ratuszu. Na wyższych piętrach budowli nie są one tak łatwo zauważalne – powiedziała Darecka.

Zobacz też inne artykuły na temat Muzeum Historycznego Miasta Gdańska

Zwiedzający piwnice mogą też obejrzeć zbudowane wewnątrz potężnego piwnicznego muru spiralne schody, które niegdyś łączyły podziemie z jedną z ratuszowych sal.
- Piwnice służyły jako magazyny, w których przechowywano m.in. wino, ale mieściły się w nich także ciele, w których przebywali aresztanci czekający na osądzenie. Pewnie schodami, które dziś są niedrożne, bo częściowo zamurowane, prowadzono na rozprawy osadzonych, ale też noszono zapasy – powiedziała Darecka.

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa muzeum Monika Kryger, na przystosowanie piwnic do zwiedzania placówka wydała około 60 tys. zł. W najbliższej przyszłości muzeum chce sukcesywnie zagospodarowywać kolejne podziemne pomieszczenia i udostępniać je turystom.
- Mamy nadzieję, że do 2017 r. otworzymy dla gości całość piwnic – powiedziała Kryger.

Przeczytaj też: W gdańskim muzeum obchodzono Dzień Spania w Miejscach Publicznych [ZDJĘCIA]
Otwarcie już zagospodarowanych pomieszczeń pozwoli muzeum na zmianę trasy zwiedzania. Dotąd goście wchodzili do Ratusza z ul. Długiej, a wyjście znajdowało się na równoległej do tego deptaka ulicy Piwnej. - Wielu turystów czuło się zagubionych: po wyjściu z placówki nie wiedzieli, gdzie się znajdują. Teraz – po zwiedzaniu ratusza i przejściu podziemnej trasy, goście wrócą na powrót na ul. Długą – wyjaśniła Kryger.

Ratusz Głównomiejski w Gdańsku

Ratusz Głównego Miasta to gotycko-renesansowa budowla, usytuowana na styku ulicy Długiej i Długiego Targu. Mierzący ok. 80 metrów wysokości obiekt to jedna z dwóch - obok Bazyliki Mariackiej (wraz z wieńczącym ją krzyżem ma ona ponad 90 metrów wysokości) - zabytkowych budowli górujących nad ścisłym historycznym centrum Gdańska. Wizerunki Bazyliki i Ratusza są jednymi z najczęściej używanych symboli miasta.

Historia gdańskiego Ratusza Głównego Miasta sięga XIV wieku, kiedy powstał pierwszy budynek będący siedzibą władz najważniejszego obszaru Gdańska - Głównego Miasta. Od połowy XV w. do 1921 r. obiekt pełnił funkcję centrum władzy dla całej nadmotławskiej aglomeracji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto