Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyburzenie centrum Gildia już wkrótce

Aneta Niezgoda
Aneta Niezgoda
Budynki Gildii wkrótce znikną z okolic Targu Siennego. Obecnie trwa wyburzanie budynku,w którym mieściła się piekarnia Cymes.

1 lutego rozpoczęto rozbiórkę małego pawilonu handlowego w pobliżu Targu Siennego, w którym mieściła się m.in. piekarnia. W ciągu najbliższych dni zrównane z ziemią zostaną także hale centrum handlowego Gildia.

Budynki Gildii wkrótce znikną

- Buldożery miały pojawić się na miejscu 1 lutego. Wyburzenie hal to zadanie samych kupców, gdyż my mamy odebrać teren już "oczyszczony" z budynków - wyjaśnia Magdalena Kuczyńska z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Według umowy, kupcy powinni zniknąć z okolic Targu Siennego i Rakowego już we wrześniu. Jednak przez przedłużające się procedury związane z podpisaniem umowy miasta z inwestorem, termin opuszczenia przez Gildię się opóźnił. Kupcy z Gildii przenieśli się na Zaspę.

Targ Sienny i Rakowy całkowicie zmieni swoje oblicze. Miasto zawiąże z inwestorem spółkę. Firma Multi Development w ciągu kilku lat postawi na miejscu centrum handlowe, hotel i biurowce. Z kolei miasto wniesie aportem ziemię i wybuduje Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska.

Jednak termin podpisania umowy samorządu z inwestorem się ciągle przesuwa. Na wstępną koncepcję nie chciał wydać zgody Wojewódzki Konserwator Zabytków, który kwestionował m.in. pomysł umieszczenia nad obiektami szklanego dachu.

Będzie szklany dach

- Pozytywna opinia została wydana tuż przed Nowym Rokiem - wyjaśnia Marcin Tymiński, rzecznik Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. - Przewiduje ona między innymi, że Kanał Raduni będzie mógł zostać "przykryty", powstaną nad nim mosty piesze. Część placu po przeciwnej stronie Bramy Wyżynnej będzie mogła znajdować się w zagłębieniu, a nad nim w osi Bramy Wyżynnej będzie mogła znajdować się kładka dla pieszych.

Umowa z miastem jednak jeszcze nie została podpisana, gdyż inwestor nie porozumiał się z koleją. Część zabudowy powstanie na płycie nad torami kolejowymi. Aby móc starać się o pozwolenie na budowę, inwestor i PKP PLK muszą podpisać stosowną umowę.

- Rozmowy trwają. Nie mogę zdradzić szczegółów, ale chcemy dokładnie wszystko omówić, by później nie pojawiły się nagłe przeszkody - wyjaśnia Dorota Suszek z firmy Multi Development.

Czytaj też:

Kliknij w zdjęcie, żeby zobaczyć fotogalerię:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto