Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cenne malowidło znalezione na dworcu PKP Gdynia Główna

Aneta Niezgoda
Aneta Niezgoda
Podczas prac remontowych w budynku dworca PKP w Gdyni Głównej, odnaleziono malowidło Juliana Studnickiego, profesora dawnego PWST.

Malowidło pochodzi z 1957 roku. Przedstawia ono znaki zodiaku i stwory morskie umieszczone na nieboskłonie. W sentencji wpisu dworca do rejestru zabytków można przeczytać: "Powstało dzieło o wybitnych walorach artystycznych, wyróżniające się intensywną, wysublimowaną kolorystyką, o przesyconej elementami groteskowymi tematyce astralnej i zodiakalnej". Początkowo sądzono, że dzieło jest tylko na suficie. Potem okazało się, że także na ścianach pomieszczenia.

- Praca została odnaleziona na suficie dawnej sali restauracyjnej, gdzie do niedawna mieściła się jedna z drogerii - mówi Marcin Tymiński, rzecznik prasowy Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. - Podczas odkrywek na ścianach dawnej restauracji okazało się, że także na nich znajdują się malowidła, najprawdopodobniej także zespołu prof. Studnickiego. To wielkie zaskoczenie dla wszystkich, gdyż o malowidłach, a także o ich późniejszym zamalowaniu nikt wcześniej nie wspominał, nie ma po nich także śladu w żadnej dokumentacji.

- Dotychczas odkryto zaledwie kilka fragmentów malowidła - mówi Małgorzata Zając z Biura Projektów Inwestycyjnych i Marketingowych PKP. S.A. - Dalsze prace prowadzić będą konserwatorzy zabytków. Sufit pomieszczenia nigdy nie został przykryty, natomiast ściany zostały kilkakrotnie wymalowane. Prawdopodobnie na ścianach widnieje mapa świata, ale ponieważ odkryte zostały bardzo małe fragmenty malowidła, ciężko to określić.

Dekoracja malarska ścian jest jednolita pod względem techniki i stylistyki z dekoracją malarską stropu sali restauracyjnej. - Wykonana została w technice autorskiej, temperowej, najprawdopodobniej przez ten sam zespół artystów malarzy pod kierunkiem prof. Juliusza Gizbert-Studnickiego- mówi Anna Kriegseisen - prowadząca na dworcu prace konserwatorskie. - Badania pozwoliły na ustalenie pierwotnej kolorystyki całej sali, odbiegającej od dzisiejszej. Wszystkie elementy były starannie zaprojektowane i dopasowane do siebie. Całość utrzymana została w ciepłej tonacji, w odcieniach jasnego i ciemnego brązu, ugru, oliwkowej zieleni. Ściany i strop ożywiały czerwone i błękitne akcenty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto