Dramat Arki w meczu z Polonią [wideo]

Patryk Szczerba
Takich emocji w Gdyni dawno nie było. Arka zremisowała z Polonią 2:2, tracąc bramkę w 95. minucie meczu.

O pierwszej połowie, jak mówił trener Dariusz Pasieka po meczu wszyscy w Arce chcieliby jak najszybciej zapomnieć. Gdynianie grali źle i nieporadnie, za co zostali skarceni już w 11. minucie. Lukas Killar wycofał piłkę w polu karnym do Marka Bażika, który uderzeniem z szesnastu metrów pokonał Norberta Witkowskiego, rozgrywającego w barwach gdyńskiego klubu setne spotkanie.

1:0 dla Polonii i powtarzał się scenariusz z wielu poprzednich spotkań. Arka musiała już od początku spotkania "gonić" wynik. Pierwszy groźny strzał gdynianie w 24. minucie. Grający ponownie od pierwszej minuty Przemysław Trytko zagrał do Labukasa, jednak jego mocny strzał obronił krytykowany ostatnio Skaba. Bytomianie odpowiedzieli strzałem Radzewicza w 29. minucie, jednak Witkowski był na posterunku. Dwie minuty później groźna kontra bytomian mogła zakończyć się druga bramkę. Z lewej strony strzelał ponownie Radzewicz. Celował w "długi róg", na szczęście dla Arkowców nieznacznie chybił.

Sygnał do przebudzenia drużyny dał drużynie kapitan Bartosz ława. Świetne uderzył z 25 metrów w 34. minucie, ale Skaba pokazał, że zna się na swoim fachu i przeniósł piłkę nad poprzeczką. Do przerwy zatem prowadziła Polonia, a kibice żegnali piłkarzy Arki niewybrednymi epitetami. Prawdziwe emocje miały dopiero nadejść.

Arka drugą część gry rozpoczęła z animuszem, co zaowocowało wyczekiwaną przez wszystkich wyrównującą bramką. Jej autorem był... Szymon Sawala, gracz Polonii. Piłka po strzale Labukasa w 53. minucie odbiła się od pomocnika Bytomian i wpadła do bramki obok bezradnego Skaby. W 65. minucie po strzale Marka Bażika z rzutu wolnego skutecznie interweniował Norbert Witkowski, który wybił piłkę za linię końcową. Arka odpowiedziała strzałem Szmatiuka, po dośrodkowaniu wprowadzonego w 60. minucie Burkhardta. Potem rozpoczął się festiwal kontrowersji.

W 72. minucie podczas rzutu różnego dla Arki na murawę w polu karnym padł ciągnięty za koszulkę Szmatiuk. Sędzia Marek Karkut nie zdecydował się na podyktowanie rzutu karnego, mimo że chwilę wcześniej upominał zawodników, że nie będzie tolerował żadnych przepychanek. Pieć minut później doszło do kolejnej kontrowersji. Kotrys zagrywał piłkę ręką we własnym polu karnym, ale sędzia nie zdecydował się na podyktowaniu rzutu karnego. Po protestach Arkowców zdecydował się na konsultację z sędzią technicznym i.. zmienił decyzję, dyktując jedenastkę, która na gola zamienił Tadas Labukas.

Jak krótka jest droga od bohatera do anty-bohatera pokazał już w doliczonym czasie gry Joel Tshibamba. Napastnik żółto-niebieskich zmarnował stuprocentową sytuację. Będą w sytuacji "sam na sam" z bramkarzem, minął go, ale posłał piłkę ponad pustą bramką Polonii. Tymczasem po raz kolejny okazało się, że warto grać do końca, a koncentracja musi być u piłkarzy nawet w 95. minucie.

Wtedy rozegrał się dramat Arkowców. Po wrzucie z autu Miroslava Barcika piłkę do bramki gospodarzy wpakował Grzegorz Podstawek. Chwilę po wznowieniu gry sędzia zakończył spotkanie. Kibice i gdyńscy piłkarze z niedowierzaniem opuszczali stadion rugby. Mecz, który był praktycznie wygrany, może okazać się przełomowym jeśli chodzi o walkę o utrzymanie. Podnieść się po takim ciosie w kolejnych meczach może być bowiem piłkarzom Arki bardzo trudno.

Bramki: Szymon Sawala (53' sam), Tadas Labukas (80' k.) - Marek Bażik (11'), Grzegorz Podstawek (90')
Żółte kartki: Szmatiuk, Mrowiec, Tshibamba.
Sędzia: Marek Karkut (Warszawa).
Widzów: 3 000.

Arka Gdynia: Norbert Witkowski - Łukasz Kowalski, Maciej Szmatiuk, Dariusz Ulanowski, Robert Bednarek - Tadas Labukas, Adrian Mrowiec (Filip Burkhardt 60'), Bartosz Ława, Miroslav Bożok (Tomasz Sokołowski II 86') - Joel Tshibamba, Przemysław Trytko (Joseph Desire Mawaye 66').