MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jeszcze w tym roku ma zostać podpisana umowa na remont drogi między Kościerzyną a Nową Karczmą

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Umowa z wykonawcą na przebudowę drogi Kościerzyna - Nowa Karczma ma zostać podpisana jeszcze w tym roku.
Umowa z wykonawcą na przebudowę drogi Kościerzyna - Nowa Karczma ma zostać podpisana jeszcze w tym roku. Piotr Michalski/ZDW
Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku otworzył oferty w postępowaniu przetargowym na remont odcinka drogi nr 221 między Kościerzyną a Nową Karczmą i wszystko wskazuje na to, że umowa na realizację inwestycji zostanie podpisana jeszcze w tym roku. Zwłaszcza, że jest na to unijne dofinansowanie. Remontowany będzie także 12 km odcinek z Nowej Karczmy do Przywidza.

Coraz bliżej remont drogi wojewódzkiej nr 221 na trasie Kościerzyna - Nowa Karczma. Odcinek jest w fatalnym stanie, a na jego modernizację kierowcy czekają z niecierpliwością. Jest jednak szansa, że jeszcze w tym roku zostaną podpisane umowy. Okazuje się, że Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku otworzył oferty w postępowaniu przetargowym na wyłonienie wykonawcy rozbudowy ok. 12 km odcinka. Zgłosiło się pięć firm i wszystkie przewidują udzielenie gwarancji na 96 miesięcy.

Mowa o takich firmach jak:

  • 1. Porr SA - 124 985 195,61 zł
  • 2. Budimex SA - 127 844 160,66 zł
  • 3. Konsorcjum firm KOBYLARNIA SA (lider), Mirbud SA (partner) - 134 378 590,19 zł
  • 4. Konsorcjum firm Polimex Infrastruktura Sp. z o.o. (lider) i Polimex Mostostal S.A. (partner) i Polbud-Pomorze Sp. z o.o. (partner) - 134 949 493,78 zł
  • 5. Strabag Sp. z o.o. - 150 578 021,78 zł

- Teraz nastąpią dalsze czynności związane z przetargiem, w pierwszej kolejności weryfikacja ofert - informuje Piotr Michalski z ZDW w Gdańsku. - W przetargu na roboty budowlane jest jeszcze drugi odcinek o długości ok. 12 km DW221 między Nową Karczmą a Przywidzem. Dla obu odcinków zamierzamy w tym roku wyłonić wykonawców i podpisać umowy, tak by jak najszybciej rozpocząć prace budowlane.

Jest też kolejna świetna wiadomość. Otóż na inwestycję udało się pozyskać dofinansowanie ze środków unijnych. Decyzję o ich przyznaniu wręczył przedstawicielom Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Podczas wydarzenia podkreślano, że przebudowa trasy to strategiczne zadanie dla Pomorza. Nowa droga oznacza komfortowy przejazd dla zmotoryzowanych i bezpieczeństwo pieszych. Unijne dofinansowanie wyniesie nawet 85 proc. kosztów

Droga wojewódzka 221 to jedna z najważniejszych arterii na Pomorzu. Łączy Gdańsk z Kolbudami, Przywidzem oraz Kościerzyną. Jej długość to ok. 45 km. Każdego dnia korzysta z niej nawet 10 tysięcy pojazdów.

- To inwestycja w lepiej połączone, bezpieczne drogi na Pomorzu. To rozwój mobilności regionalnej. To również poprawa jakości życia dla mieszkańców miejscowości przez które DW 221 przebiega – podkreśla Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Kwota dofinansowania ze środków unijnych wynosi ok. 330 mln zł.

Inwestycja została podzielona na dwa zadania Kościerzyna – Nowa Karczma oraz Nowa Karczma – Przywidz. Oba liczące po ok. 12 km. Dzięki remontowi wzmocniona zostanie konstrukcja nawierzchni. W ramach prac przebudowane zostaną skrzyżowania, na wjazdach do miejscowości powstaną uspokajające ruch wyspy doginające tor jazdy. Przebudowane przystanki autobusowe zostaną wyposażone w zatoki. W miejscowościach piesi zyskają chodniki oraz ciągi pieszo rowerowe. Zainstalowane będzie oświetlenie.

- Dzięki licznym inwestycjom znacznie poprawił się stan techniczny dróg wojewódzkich. Wzrosła spójność przestrzenna regionu i bezpieczeństwo użytkowników dróg. W stanie bardzo dobrym, dobrym i zadowalającym znajduje się niemal 71 proc. długości dróg wojewódzkich - mówi marszałek województwa.

Jak podają urzędnicy, ponad 64 proc. mieszkańców województwa może w ciągu 60 minut dojechać samochodem do Trójmiasta. Poprawiło się także bezpieczeństwo na drogach, a liczba wypadków drogowych od 2004 r. zmniejszyła się ponad dwukrotnie.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto