MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Modernizacja drogi wojewódzkiej nr 221 między Kościerzyną a Przywidzem. Jak zmieni się trasa?

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
Około 24 km drogi wojewódzkiej 221 pomiędzy Kościerzyną a Przywidzem zostanie rozbudowane. To strategiczna dla Pomorza inwestycja. Nowa droga to komfortowy przejazd dla zmotoryzowanych i bezpieczeństwo pieszych. Unijne dofinansowanie wyniesie nawet 85 proc. kosztów. Droga wojewódzka 221 to jedna z najważniejszych arterii na Pomorzu. Łączy Gdańsk z Kolbudami, Przywidzem i Kościerzyną. Jej długość to ok. 45 km. Każdego dnia przejeżdża nią nawet 10 tysięcy pojazdów.

Decyzję o przyznaniu dofinansowania z Unii Europejskiej wręczył przedstawicielom Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z harmonogramem, to prace na drodze rozpoczną się jeszcze w tym roku.

Strategiczna inwestycja

Droga wojewódzka 221 to jedna z najważniejszych arterii na Pomorzu. Łączy Gdańsk z Kolbudami, Przywidzem oraz Kościerzyną. Jej długość to ok. 45 km. Każdego dnia przejeżdża nią nawet 10 tysięcy pojazdów. Drogowa inwestycja polegająca na gruntownej przebudowie trasy to strategiczne dla województwa pomorskiego zadanie.

- To inwestycja w lepiej połączone, bezpieczne drogi na Pomorzu To rozwój mobilności regionalnej. To również poprawa jakości życia dla mieszkańców miejscowości przez które DW 221 przebiega – podkreśla Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Kwota dofinansowania ze środków unijnych to ok. 330 mln zł.

Dwa zadania

Inwestycja została podzielona na dwa zadania Kościerzyna – Nowa karczma oraz Nowa Karczma – Przywidz. Oba liczące po ok. 12 km. Jak zmieni się trasa? Wzmocniona zostanie konstrukcja nawierzchni. W ramach prac przebudowane zostaną skrzyżowania, na wjazdach do miejscowości powstaną uspokajające ruch wyspy doginające tor jazdy. Przebudowane przystanki autobusowe zostaną wyposażone w zatoki. W miejscowościach piesi zyskają chodniki oraz ciągi pieszo rowerowe. Zainstalowane będzie oświetlenie.

Wręczenie decyzji o przyznaniu dofinansowania to kolejny krok w realizacji tej ważnej inwestycji. Obecnie ZDW w Gdańsku prowadzi analizę złożonych ofert, która ma wyłonić wykonawcę robót budowlanych. Na odcinek z Kościerzyny do Nowej karczmy złożonych zostało pięć ofert. Wszystkie przewidują udzielenie gwarancji na 96 miesięcy. Przetarg na odcinek do Przywidza jest jeszcze w trakcie składania ofert. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z harmonogramem, to prace na drodze rozpoczną się jeszcze w tym roku.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Modernizacja drogi wojewódzkiej nr 221 między Kościerzyną a Przywidzem. Jak zmieni się trasa? - Kościerzyna Nasze Miasto

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto