Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiepska jakość życia w Trójmieście? Jesteśmy "średniakiem" z dużym potencjałem

Redakcja
Służba zdrowia, poczucie bezpieczeństwa i miejsce na akademickiej mapie Polski - to trzy największe wyzwania i zarazem problemy Trójmiasta.

- Coraz bardziej widać, że braki w tych trzech dziedzinach, a zwłaszcza ograniczona liczba studentów i dostępność absolwentów, mogą bezpośrednio wpływać na rozwój metropolii - czytamy w raporcie opracowanym przez firmę doradczą PwC, która oceniła 11 największych polskich ośrodków miejskich.

Specjaliści z firmy PwC przygotowali raport, żeby określić potencjał rozwojowy badanych miast oraz ocenić ich mocne oraz słabe strony. Eksperci przyjrzeli się sytuacji Warszawy, Lublina, Łodzi, Białegostoku, Wrocławia, Katowic, Krakowa, Bydgoszczy, Szczecina, Poznania i Trójmiasta pod względem wielu aspektów życia codziennego oraz podzielili je na siedem grup, które nazwali "kapitałami".

Ludzie - kapitał ludzki i społeczny Trójmiasta

W zestawieniu 11 miast Trójmiasto plasuje się w środku stawki. - Główną słabością Trójmiasta jest niski (w porównaniu z możliwościami) rozwój aglomeracji jako centrum akademickiego, z pewnością nieodpowiadający jej aspiracjom - czytamy w raporcie.

Mimo że w zestawieniu plasuje się nieznacznie powyżej średniej to, jak przyznają autorzy raportu, kapitał ludzki jest nadal ogromnym wyzwaniem dla metropolii.

- Wspólna polityka Gdańska, Gdyni i Sopotu powinna pobudzać rozwój mieszkańców i ich przedsiębiorcze nastawienie. Wysoka aktywność społeczeństwa obywatelskiego może być tu sprzymierzeńcem polityki miast aglomeracji. Trójmiasto jako całość dysponuje dużym potencjałem demograficznym - czytamy w podsumowaniu tej części raportu.

Jakość życia**w Trójmieście**

Kolejnym aspektem, jaki wzięli pod uwagę autorzy raportu był współczynnik jakości życia, na który złożyły się takie czynniki jak: stan środowiska naturalnego, poziom usług medycznych, poziom usług edukacyjnych i poczucie bezpieczeństwa.

Wynik 86,2 (przy średniej 100) jest obok Łodzi najniższym spośród wszystkich miast. Jest to zastanawiające zwłaszcza dlatego, że Gdańsk, Sopot i Gdynia w badaniach sondażowych przeprowadzanych wśród mieszkańców plasują się zazwyczaj na samej górze stawki.

- Pragniemy w tym miejscu zwrócić uwagę, iż gdyby nie znaczna potrzeba szybkiego działania w obszarze edukacji, opieki zdrowotnej i bezpieczeństwa, ogólny wynik Trójmiasta w zakresie jakości życia byłby znacznie lepszy. (Obszary te nie są uwzględniane jako mierniki w zakresie jakości życia w wielu rankingach dostępnych na polskim rynku, stad zauważą Państwo znaczące różnice w otrzymanych wynikach. Z kolei mierniki tradycyjnie wykorzystywane w wielu rankingach jakości życia, w naszej metodyce zapewnią Trójmiastu wysoką pozycję w zakresie "lapitału kultury i wizerunku) - piszą autorzy raportu.

Wizerunek - kapitał kultury i wizerunku Trójmiasta

To część raportu, która wypadła najlepiej. Wynika z niej, że Gdańsk, Gdynia i Sopot plasują się bardzo wysoko, jeżeli chodzi o ogólny wizerunek i kulturę. Nieco gorzej, ale i tak powyżej średniej, Trójmiasto wypada w zakresie kultury życia codziennego.

- Wynika z tego, że niektóre elementy "kapitału kultury i wizerunku" aglomeracji wymagają intensywnego rozwoju, wspieranego przez władze poszczególnych miast wchodzących w skład aglomeracji. Bez wątpienia służyłaby temu ściślejsza współpraca tych miast, wykorzystująca ich różnorodność dla zwiększenia atrakcyjności wizerunkowej aglomeracji. Szczególnie pod kątem rynków zagranicznych wspólnie prowadzone działania promocyjne być jeszcze skuteczniejsze. W tym kontekście podpisana jesienią "Partnerska Deklaracja Promocji Gdańsk, Sopot, Gdynia" - jeśli spełni swoje zadanie - wydaje się być krokiem w dobrym kierunku - piszą autorzy raportu.

Instytucje - trójmiejski kapitał instytucjonalno-demokratyczny

Eksperci w tej części ocenili funkcjonowanie instytucji miejskich (władz i administracji publicznej), ich wysiłków na rzecz wywiązania się z zapewnienia mieszkańcom bezpieczeństwa oraz aktywności instytucji pozarządowych. Jak w tym aspekcie wypada Trójmiasto?

Podobnie jak Katowice znajduje się w połowie listy badanych miast, ale jest wyraźnie gorsze od czołówki: Poznań, Kraków, Warszawa.

- Wpływ na taki wynik mają przede wszystkim obszary związane z efektywnością funkcjonowania administracji, w związku z czym, wyzwaniem pozostaje przede wszystkim wprowadzenie usprawnień w korzystaniu z urzędów - czytamy w raporcie.

Infrastruktura - kapitał teczniczny i infrastrukturalny

Według autorów raportu Trójmiasto w tej dziedzinie jest wciąż obszarem z dużym potencjałem, który mógłby być jeszcze lepiej wykorzystywany. W niektórych przypadkach wpływają na to kwestie niezależne od władz poszczególnych miast aglomeracji (rozciągłość aglomeracji, autostrady).

Eksperci wskazują również na stosunkowo wysoką liczbę dostępnych miejsc w transporcie publicznym w przeliczeniu na jednego mieszkańca oraz na wyraźną poprawę w ilości połączeń lotniczych i promowych. Z zebranych przez nich danych wynika, że zarówno zaplecze mieszkaniowe (1000 mieszkańców przypada na 409 mieszkań), jak i handlowo-usługowe wypadają bardzo korzystnie na tle pozostałych miast (ustępuje Warszawie, Wrocławowi i Poznaniowi).

- Warto jednak zwrócić uwagę, że średnia lokata w raporcie w obszarze tego kapitału, może być dla aglomeracji, mogącej korzystać z tak wielu atutów swojego położenia i struktury urbanistycznej, niewystarczająca. Z tego względu poprawa Kapitału Technicznego i Infrastrukturalnego powinna stanowić jedno z priorytetowych wyzwań dla miast aglomeracji. Problemem do rozwiązania jest poprawa koordynacji działań trzech miast w tym zakresie - czytamy w podsumowaniu części "infrastruktua".

Finanse - kapitał źródeł finansowania Trójmiasta

Ta część wypada korzystnie, zwłaszcza biorąc pod uwagę skromniejsze niż w przypadku innych miast możliwości dochodów. Autorzy raportu wskazują, że wszystkie trzy miasta wchodzące w skład aglomeracji mają stabline dochody, co ma wynikać przede wszystkim z wysokiej aktywności gospodarczej i dobrze zarządanych budżetów.

- Miasta dobrze radzą sobie z pozyskiwaniem środków z rynku finansowego, choć nieco gorzej z sięganiem po unijne dotacje. Atutem miast aglomeracji jest ich stosunkowo stabilna sytuacja budżetowa oraz doświadczenia w zakresie pozyskiwania finansowania zewnętrznego. W tym ostatnim przypadku można zauważyć, że stopień wykorzystania funduszy unijnych, choć obecnie
nie najgorszy, mógłby być nieco wyższy. Warto też zauważyć, że niektóre miasta aglomeracji są aktywne na polu poszukiwania innowacyjnych form finansowania inwestycji miejskich - czytamy w raporcie.

Inwestycje**- kapitał atrakcyjności inwestycyjnej Trójmiasta**

Z raportu wynika, że Trójmiasto jest bardzo dobrą lokalizacją dla inwestorów krajowych, jednak wypada zdecydowanie blado w porównaniu z innymi miastami, jeżeli chodzi o atrakcyjność dla inwestrów z zagranicy.

- Wydaje się, iż na takim wyniku zaważyły niedogodności komunikacyjne, dodatkowo pewien wpływ mogą mieć niedostatki infrastruktury edukacyjnej, w przypadku których poprawa leży w gestii władz miast - tak uzasadniają ten problem eksperci.

Po raz kolejny zwracają też uwagę na to, że negatywny wpływ na taki wynik może mieć kiepski rozwój Trójmiasta jako ośrodka akademickiego. Dodają jednak, że w ostatnim czasie odnotowano znaczącą poprawę obsługi inwestorów zagranicznych, która "nie miała jeszcze szansy znaleźć odbicia w zastosowanych miernikach".

Autorzy raportu podsumowują sytuację Trójmiasta:
Trudno o jednoznaczną receptę na problemy rozwojowe Trójmiasta. Wydaje się jednak, że w grę wchodzą trzy główne rekomendacje. Po pierwsze, wzmocnienie współpracy pomiędzy trzema miastami, gdyż inaczej trudno będzie o sukces, a nawet szybki – ale nieskoordynowany – wzrost kapitałów nie będzie się dostatecznie efektywnie przenosić na rozwój gospodarczy. Wychodząc właśnie od potrzeby ściślejszej współpracy miast w ramach aglomeracji trójmiejskiej, w tym roku zdecydowaliśmy się ująć ich potencjał w ramach jednego, wspólnego raportu obejmującego Trójmiasto jako całość. Po drugie, poświęcenie większej uwagi problemom jakości życia mieszkańców, a zwłaszcza funkcjonowania służby zdrowia i edukacji. I po trzecie, potrzeba większych wysiłków na rzecz rozwoju instytucji akademickich aglomeracji, gdyż pod tym względem Trójmiasto pozostaje wyraźnie w tyle za konkurentami.

Czytaj też:

Badanie opinii: Obraz Urzędu Miejskiego w Gdańsku jest wysoce pozytywny

Artykuł powstał na podstawie raportu PwC, który w całości dostępny jest poniżej:

7 nadziei Trójmiasta - zgłoś znajomego, zgłoś sąsiada!




Szukamy młodych, zdolnych i ambitnych ludzi w Trójmiasta! Znasz takich? Zgłoś ich do naszego plebiscytu! Zwycięzca otrzyma
netbooka oraz 1000 zł. Warto zgłaszać nominacje za pomocą artykułu, bo na autora najciekawszej czeka nagroda - iPod Shuffle. Dowiedz się więcej »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto