Pierwszy dzień Ogólnopolskiego Turnieju Kadetów za nami

Maciej Czarniak
Wczoraj w budynku Zespołu Sportowych Szkół Ogólnokształcących w Gdyni rozpoczął się turniej koszykówki, w którym udział bierze sześć zespołów kadetów z całej Polski. Wśród nich jest aktualny Mistrz Polski w tej kategorii wiekowej - GTK Gdynia.

W pierwszym meczu turnieju spotkały się miejscowe drużyny - Korsarz Gdańsk i GTK Gdynia. Przez cały mecz przewagę miał zespół z Gdyni. Mocna pierwsza połowa i nieco słabsza druga, w której ambitnie grający gdańszczanie nie odpuszczali i uparcie walczyli o punkty goniąc rywala, nie pozostawiały złudzeń, że wygrał lepszy. Ostateczny wynik brzmiał 78:63.

- Za wcześnie trochę graliśmy, bo o 9 rano. Pora taka jeszcze śniadaniowa i takie granie było na początku meczu - śmieje się Tadeusz Nosek, trener zespołu GTK Gdynia. - Na szczęście potem żeśmy się rozkręcili i wynik poszedł do góry. Zrobiliśmy dużą przewagę i utrzymaliśmy ją do końca.

W drugim meczu dnia zagrały zespoły Czarnych Słupsk oraz Basketu Kwidzyn. Przez cały mecz utrzymywało się szybkie tempo gry. Baset swoje akcje grał długo, w przeciwieństwie do Czarnych, którzy preferowali szybko grane krótkie akcje. Ostatecznie lepsza okazałą się taktyka kwidzynian, którzy wygrali 88:61.

Ostatni mecz pierwszej rundy był bardzo jednostronny. Pojedynek Polonii Warszawa z Żakiem Koszalin z pewnością na długo pozostanie w pamięci tym drugim. Polonia zdominowała ich w każdym elemencie gry i wygrała aż 77:39.

Po pierwszej rundzie przyszedł czas na oficjalne otwarcie turnieju.
- Witam trenerów, zawodników, kibiców i sędziów. Mam nadzieję, że turniej będzie stał na wysokim poziomie. Gra w końcu Mistrz Polski w tym roczniku. Życzę wszystkim miłej, sportowej zabawy - tak wszystkich zgromadzonych w hali przywitał Zbigniew Baliński, dyrektor d/s sportu ZSSO w Gdyni.

Ozdobą otwarcia były występy uczennic Szkoły Mistrzostwa Sportowego w gimnastyce artystycznej. Zaprezentowały się Oliwia Szumny, Angelika Rywalska, Malwina Kozłowska oraz wicemistrzyni Polski Julia Wiśniewska.

Drugą rundę spotkań rozpoczęli zawodnicy Korsarza oraz Basketu. Był to jak dotąd najbardziej wyrównany mecz. Po trzech kwartach kilkupunktowe prowadzenie utrzymywali zawodnicy z Kwidzyna. W czwartej kwarcie, mimo osłabień zespołu, kwidzynianie nie dali sobie odebrać zwycięstwa i triumfowali 72:64.

Następnie swój drugi mecz zagrali gospodarze. Ich rywalem byli gracze z Koszalina. Pierwsza, wyrównana połowa sugerowała, że walka trwać będzie do ostatnich minut. Nic bardziej mylnego. Druga połowa to koncertowa gra Gdynian, którzy mecz ostatecznie wygrali bardzo wyraźnie - 79:51.

Pierwszy dzień zakończył mecz Czarnych z Polonią. Był to z pewnością najciekawszy i najbardziej wyrównany mecz dnia. Dopiero ostatnia kwarta pozwoliła lekko odskoczyć słupszczanom, dzięki czemu ostatecznie wygrali oni 77:70.

Na kolejne mecze zapraszamy już dziś od godziny 10.00 do 22.00 w sali gimnastycznej ZSSO.