18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pożegnanie Margaret Thatcher w Gdańsku. Wpisz się do księgi kondolencyjnej! [ZDJĘCIA]

Ewelina Oleksy
W siedzibie Rady Miasta Gdańska została wyłożona księga kondolencyjna poświęcona zmarłej Margaret Thatcher, byłej premier Wielkiej Brytanii. W ten sposób miasto żegna "Żelazną Damę".

Wpisywać do księgi , jeszcze dziś i jutro, może się każdy. Znajduje się ona na parterze siedziby Rady Miasta Gdańska, czyli w Nowym Ratuszu przy ul. Wały Jagiellońskie 1.

Jako pierwsi, swoje wpisy złożyli przewodniczący rady Bogdan Oleszek oraz wiceprezydent Gdańska Ewa Kamińska.

-Miałem okazję spotkać się z Margaret Thatcher. Nie sprawiała wrażenia "żelaznej", ale widać było, że to jest polityk twardy, liczący się nie tylko w Europie, ale i w świecie- powiedział Bogdan Oleszek.

- W księdze wpisałam podziękowania oraz najważniejszą refleksję, jaka zrodziła się we mnie w momencie, gdy dowiedziałam się o tym, że żegnamy panią premier. Żegnamy człowieka wielkiego formatu, wielką osobowość, wielkiego polityka i kobietę. Margaret Thatcher była człowiekiem, który potrafił zaangażować całą swoją hierarchię wartości i przekonań w służbie dobra narodu, dla którego pracowała, w sposób niezłomny, bardzo konsekwentny i oddany. W tym znaczeniu jest wielkim wzorem dla wszystkich, którzy pełnią służbę publiczną - podkreślała Kamińska.

W ramach obchodów dwudziestolecia porozumień sierpniowych, 24 sierpnia 2000 r. Rada Miasta nadała Margaret Thatcher tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska za czynną działalność na rzecz demokracji w Polsce. Ceremonia wręczenia dyplomu odbyła się 31 sierpnia w Dworze Artusa. Dzień później Margaret Thatcher spotkała się z Lechem Wałęsą i złożyła kwiaty na Westerplatte.

- Ten tytuł nadano jej głównie za wsparcie naszych ruchów wolnościowych, za to, że miała odwagę wesprzeć Polaków w tej walce. W świecie polityki nie należy to do częstych gestów- tłumaczy Oleszek.

„Żelazna Dama” ostro krytykowała fakt wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Oficjalnie i poprzez różne organizacje wspierała działalność opozycji solidarnościowej w Polsce. Po 1989 r. udzieliła poparcia odradzającej się demokracji w Polsce.

Na znak żałoby po śmierci Margaret Thatcher do połowy masztu opuszczone zostały flagi na budynku Urzędu Miejskiego i Rady Miasta Gdańska.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto