Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Reorganizacja szkół w Gdańsku. Władze wycofują się z wprowadzenia zmian

Ewelina Oleksy
Protest przeciwko likwidacji Pałacu Młodzieży, 31 stycznia 2015 r.
Protest przeciwko likwidacji Pałacu Młodzieży, 31 stycznia 2015 r. Karolina Misztal
Władze Gdańska wycofują się z wprowadzenia wszystkich kontrowersyjnych zmian dotyczących reorganizacji szkół. Taka decyzja zapadła po posiedzeniu Klubu PO.

Uczniowie, rodzice i nauczyciele od tygodni protestujący przeciwko likwidacjom, łączeniom i reorganizacji swoich placówek oświatowych, mogą odetchnąć z ulgą. Prezydent Paweł Adamowicz, pod naporem społecznego buntu i radnych swojej partii rezygnuje z wprowadzenia zmian, które wywołały burzę, jakiej w mieście dawno nie było.

Paweł Adamowicz zmienia plany w sprawie reorganizacji szkół i Pałacu Młodzieży

Chodzi m.in. o włączenie w centra i przeniesienie do innych siedzib Zespołu Szkół Energetycznych oraz Zespołu Szkół Zawodowych nr 9, połączenie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w zespół, reorganizację szkół przyszpitalnych oraz pozbawienie funkcji placówki oświatowej Gdańskiego Ośrodka Kultury Fizycznej.
- Prezydent wraz z Klubem radnych PO stwierdził, że trzeba się z tymi zmianami wstrzymać.Uchwały w tej sprawie nie będą wprowadzane pod obrady sesji- informuje Magdalena Kuczyńska z gdańskiego magistratu. W związku z tym odwołane zostały debaty, jakie w poszczególnych placówkach zapalnowały na luty władze Gdańska, w tym dzisiejsza jaka miała się odbyć w ZSE.

Nie zmieniło się natomiast ubiegłotygodniowe stanowisko prezydenta ws. Pałacu Młodzieży. - Decyzja w tej sprawie zostaje przesunięta na następny rok.W sprawie całej reszty jest zawieszona- mówi Kuczyńska.

Dzieci z Pałacu Młodzieży zaniosły walentynki przewodniczącemu RM Gdańska [ZDJĘCIA, WIDEO]

Jak komentują radni PO, ta nieoczekiwana zmiana frontu to wynik... strachu władz miasta.
-Od dwóch tygodni ciężko pracowaliśmy nad tym, żeby część zaproponowanych przez prezydenta zmian nie weszła w życie. Prezydent musiał więc dojść do wniosku, że nie uda mu się uzyskać poparcia na klubie chociażby dla planów wobec ZSE,które były dla nas najbardziej dyskusyjne czy ZSZ 9, więc się wycofał, bo lepiej się wycofać, niż przegrać. Jego zastępca Piotr Kowalczuk na samym początku posiedzenia Klubu wyłożył kawę na ławę i powiedział, że wycofuje sie ze wszystkiego oprócz tego co nie jest w żaden sposób kontrowersyjne- opowiada jedna z radnych PO.

Na lutową sesję, zamiast całej serii, trafią tylko te uchwały dotyczace szkół, które nie wzbudzały kontrowersji. Wśród nich uchwała ws.przeniesienia Gimnazjum nr 9 z ul. Śluza do Gimnazjum nr 8 przy ul. Żabi Kruk; ws.połączenia w zespół: Gimnazjum nr 1 i Liceum Ogólnokształcącego nr 9 przy ul. Wilka Krzyżanowskiego oraz ws.połączenia w zespół Gimnazjum nr 48 i Szkoły Podstawowej nr 85 przy ul. Stolema. Zaplanowane w tych placówkach spotkania są aktualne. Do tego uchwały porządkujące sieć szkół ponadgimnazjalnych z mocy Ustawy o Systemie Oświaty.-Dotyczą one placówek, w któych obecnie nie odbywają się zajęcia dla uczniów- wskazuje Kuczyńska.- O kształcie sieci oświatowej będziemy nadal rozmawiać. Debaty odbywać się będą m.in.: na Kongresie Obywatelskim, podczas spotkań dotyczących Programów Operacyjnych Gdańsk 2030 Plus Strategia Rozwoju Miasta, podczas obrad powstałych już zespołów dialogu, a także podczas posiedzeń Gdańskiej Rady Oświatowej- dodaje.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto