MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tyle będziemy musieli płacić za prąd od lipca 2024 roku. Jest nowa maksymalna cena za prąd. Za dużo? Sięgnij po bon energetyczny

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Takie rachunki przyjdą za prąd od lipca 2024. Ile więcej zapłacisz? W dużych rachunkach ulżyć ma bon energetyczny. Oto zasady, sprawdź je na kolejnych zdjęciach.  >>>
Takie rachunki przyjdą za prąd od lipca 2024. Ile więcej zapłacisz? W dużych rachunkach ulżyć ma bon energetyczny. Oto zasady, sprawdź je na kolejnych zdjęciach. >>>123rf
Podwyżki cen prądu od wakacji? Wiemy, jaka będzie maksymalna cena za prąd, kto będzie musiał zapłacić więcej i o ile. Jeśli rachunki będą za duże, pomóc ma bon energetyczny. To on ma pomóc m.in. wysokie rachunki za prąd. Wylicz dokładnie, ile trzeba będzie płacić za prąd po zmianach.

Takie rachunki przyjdą za prąd od lipca 2024. Ile więcej zapłacimy?

Rodziny muszą szykować się na nadchodzące podwyżki cen prądu. Jak będą wysokie? Swoje wyliczenia przedstawili eksperci Ministerstwa Klimatu i Środowiska, którzy opublikowali je w ocenie skutków regulacji do projektu ustawy o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym.
I nie są optymistyczne.

- Gdyby nie interwencja rządu, stawka taryfowa (bez zamrożenia) wynosiłaby 739 zł MWh - podkreślają w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Cena prądu od lipca 2024. Jak mocno pójdzie do góry?

Zmiany związane są z projektem ustawy o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. I zamrożeniu cen prądu na drugą połowę 2024 roku.

W ocenie skutków regulacji (OSR) do tego aktu prawnego Ministerstwo Klimatu i Środowiska oszacowało, że cena prądu w taryfie mogłaby spaść z obecnych 739 zł za megawatogodzinę poniżej 600 zł za MWh.

Jednocześnie w projekcie zapisano wprowadzenie ceny maksymalnej za energię elektryczną w okresie lipiec-grudzień 2024 r. Ta, w zależności od grupy odbiorców została ustalona na poziomie:

  • 500 zł za MWh dla gospodarstw domowych,
  • 693 zł za MWh dla n.in. żłobków, małych i średnich przedsiębiorstw.

Prąd będzie droższy. Ceny gazu też w górę

Według wyliczeń resortu klimatu od 1 lipca 2024 r. rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć o 29 proc., a za gaz o 15 proc. Jeśli utrzymane zostanie odpowiednie obniżenie cen w taryfach.

To dużo, więc rząd wykonał krok w kierunku tych, dla których podwyżki będą najdotkliwsze. Chodzi o bon energetyczny.

- Bon energetyczny dodatkowo złagodzi wzrost rachunków mniej zamożnych gospodarstw domowych - czytamy w OSR dla ustawy.

Bon energetyczny 2024. Dla kogo? Oto zasady i stawki

Bon energetyczny to jednorazowe świadczenie pieniężne przeznaczone dla gospodarstw domowych o niższych dochodach. Według rządowych szacunków skorzystać ma z niego ok. 3,5 mln rodzin i osób.

Z tego wsparcia skorzystać będą mogli na przykład emeryci ze świadczeniem poniżej minimalnej emerytury lub emeryci i renciści, których świadczenie jest równe najniższej emeryturze, (aktualnie 1780,96 zł).

Wysokość bonu energetycznego

Ta zależeć będzie od liczby osób w gospodarstwie domowym. Ile dokładnie dostaną poszczególne rodziny? Dokładne wyliczenia prezentujemy w naszej galerii:

Dobrą wiadomością jest to, że bon będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego. W galerii znajdziesz też informacje o tym, gdzie i kiedy trzeba będzie wysłać wniosek dotyczący bonu energetycznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tyle będziemy musieli płacić za prąd od lipca 2024 roku. Jest nowa maksymalna cena za prąd. Za dużo? Sięgnij po bon energetyczny - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto