Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ulica Ogarna w Gdańsku zostanie odnowiona. Zmieni się nie do poznania

[email protected]
Sąsiadująca z ul. Długą Ogarna nie przyciąga wielu turystów
Sąsiadująca z ul. Długą Ogarna nie przyciąga wielu turystów (pp)
Na fasadach kamienic pojawią się artystyczne aranżacje, ławki i sporo zieleni. W ciągu najbliższych dwóch miesięcy artyści ozdobią budynki kolorowymi muralami. Na Ogarnej szykuje się prawdziwa rewolucja.

Od 1 paźŸdziernika fragment Ogarnej, od ul. Garbary do Pocztowej, jest całorocznym ciągiem pieszym. - Ruch pojazdów skierowaliœmy w ul. Za Murami i Podgarbary, a od strony ul. Garbary ukończyliœmy właœśnie montaż słupków uniemożliwiających wjazd aut - mówi Katarzyna Kaczmarek z ZDiZ. - Nietypowy termin zamknięcia dla ruchu wynika z rozpoczęcia na Ogarnej potężnych prac rewitalizacyjnych.

Czytaj także: Ulica Ogarna zamknięta dla ruchu pojazdów od ulicy Garbary do Pocztowej

- Celem projektu Ogarna 2.0 jest ożywienie zapomnianej przez mieszkańców i omijanej przez turystów przestrzeni w samym sercu miasta. Ogarna ma przypomnieć o sobie i zachęcać do częstszych odwiedzin poprzez poprawę estetyki oraz wprowadzenie nowego programu, w tym działań społecznych. Projekt ten nawiązuje do gdańskiej tradycji malarstwa œciennego i stanowi kontynuację procesu odbudowy i przywracania dawnej śœwietnoœści Głównego Miasta w Gdańsku po drugiej wojnie œświatowej - przekonuje Jan Kołodziej z Referatu Estetyzacji Miasta WUAiOZ gdańskiego magistratu.
Po kilkumiesięcznych rozmowach w "Ogarnej 2.0." zdecydowało się uczestniczyć 29 wspólnot. 290 tys. zł z miejskiego budżetu pokryje ok. dwóch trzecich kosztów, resztę dorzucą właœściciele mieszkań. Jak zapowiadają urzędnicy, dekoracje artystyczne, jakie znajdą się na fasadach kamienic mają wynikać bezpośœrednio z architektury i być dostosowane do poszczególnych budynków, a kolorystyka będzie nawiązaniem do obecnych zniszczonych, ale szlachetnych tynków. W konkursie na projekt i wykonanie nowych malunków, w którym udział wzięło też "konsorcjum trójmiejskich artystów", zwyciężyła istniejąca od 2008 r. łódzka fundacja Urban Forms.

- Kamienice są chronione ze względu na wartoœść historyczną, więc będziemy musieli œściśle podporządkować się projektowi, który stworzył dla nas konserwator, dlatego nie należy się obawiać, że pójdziemy za daleko - mówi Teresa Latuszewska-Syrda, wiceprezes Urban Forms. - Jesteśœmy na ukończeniu projektu artystycznego. W poniedziałek, 7 paźŸdziernika, chcemy się spotkać z mieszkańcami, by porozmawiać o naszej wizji, wysłuchać ich uwag. Ostateczną wersję projektu oddamy do akceptacji konserwatora i referatu estetyzacji. Zależy nam na czasie, więc już rozstawiliœmy rusztowania, a jeszcze zanim rozpoczniemy prace malarskie fronty kamienic czekają remonty - zapowiada.
Ogarną w nowej odsłonie zobaczymy na początku grudnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto