Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Gdańsku odbyły się uroczystości z okazji 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej. ZDJĘCIA, WIDEO

Daniel Nawrocki
Daniel Nawrocki
Wideo
od 16 lat
Z okazji zbliżającego się Święta Wojska Polskiego i 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej, w poniedziałek, 14 sierpnia o godzinie 11:00 przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego odbyły się uroczystości w których udział wzięli: Mieczysław Struk marszałek województwa, Aleksander Jankowski wicewojewoda pomorski, Aleksandra Dulkiewicz prezydentka Gdańska i Karol Piskorski dyrektor IPN Gdańsk.

Uroczystości 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Gdańsku

Podczas uroczystości wygłoszony został apel pamięci oraz przyznano odzanczenia i awanse żołnierzom Wojska Polskiego. Wśród gości byli m.in. urzędnicy, samorządowcy, kombatanci i mieszkańcy Gdańska. Na koniec uroczystości żołnierze oddało honorową salwę.

- 103. rocznica Bitwy Warszawskiej, to victoria, która potwierdziła coś, co my, Polacy wiemy i kochamy w historii naszego narodu, wiemy, że Polski żołnierz jest w stanie przezwyciężyć wszystko - mówił Aleksander Jankowski, wicewojewoda pomorski.

Święto Wojska Polskiego, czyli święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej zostało wprowadzone ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 roku i obowiązujące od 13 sierpnia 1992. Obchodzone jest ono na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, stoczonej w dniach 12-25 sierpnia 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Batalię uznano za 18. najbardziej przełomową bitwę w historii świata. Zatrzymała ona marsz rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. Naczelnym Wodzem Wojska Polskiego był wówczas Józef Piłsudski.

Bitwa Warszawska - 103. rocznica

Bitwa Warszawska, która rozegrała się 15 sierpnia 1920 r. w okolicach Warszawy – zwana też Cudem nad Wisłą, była decydującym punktem wojny polsko-bolszewickiej.

Głównymi rozgrywającymi po stronie polskiej byli: Józef Piłsudski, Tadeusz Rozwadowski, Józef Haller i Władysław Sikorski, a niebagatelną rolę w tej bitwie odegrała Armia Ochotnicza pod dowództwem gen. Józefa Hallera. Na apel Rady Obrony Państwa, podpisany przez Józefa Piłsudskiego: „Niech na wołanie Polski nie zabraknie żadnego z jej wiernych i prawych synów, co wzorem ojców i dziadów pokotem położą wroga u stóp Rzeczypospolitej. Wszystko dla zwycięstwa! Do broni!”, odpowiadały wszystkie środowiska i stany. W szeregi Armii Ochotniczej wstąpiło ponad 100 tysięcy osób, w tym 30 tysięcy mieszkańców Warszawy.

- To była wojna światów - świata barbarzyńskiego komunizmu nadciągającego ze wschodu i Polski, która postanowiła przeciwstawić się temu parciu rewolucji bolszewickiej na zachód Europy - mówi cytowany przez PolskieRadio24 Karol Polejowski, wiceprezes IPN.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Gdańsku odbyły się uroczystości z okazji 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej. ZDJĘCIA, WIDEO - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto