Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrześniowa sesja Rady Miasta Gdańska

Ewelina Oleksy
Wrześniowa sesja Rady Miasta
Wrześniowa sesja Rady Miasta Tomasz Bołt
O godz. 9. rozpoczęła się przedostatnia w tej kadencji sesja Rady Miasta Gdańska. O czym będą dyskutowali radni?

Godz.12.10

Zmiany w statutach wszystkich gdańskich dzielnic zostały uchwalone jednogłośnie.
-Chciałbym podziękować, bo pomimo różnych wizji, przedstawiciele jednostek pomocniczych, włożyli dużo pracy w statuty, także pani Lieder. Możemy się różnić, ale doceniam ten fakt- kwituje Skwierawski.
A radni PO z niezrozumiałych powodów go oklaskują.
Na tym kończymy naszą relację.

Godz. 11.40

Wybory samorządowe tuż tuż. Trzeba więc ustalić formalności.
Na początek zmiana uchwały w sprawie podziału miasta Gdańska na stałe obwody głosowania: - Musimy uaktualnić listę.Musieliśmy zmienić pięc nazw i dokonać aktualizacji opisu granic, bo doszły nowe ulice. To uaktualnienie uchwały z kwietnia tego roku- wyjaśnia Danuta Janczarek, sekretarz Gdańska.

Radny Adam Nieroda (PO) dopytuje o to, ile lokali wyborczych przystosowanych jest do potrzeb osób niepełnosprawnych.
- Dążymy do tego, aby było to sto procent i staramy się to rozwiązać tak, by każdy niepełnosprawny, który chce zagłosować, mógł to zrobić w każdym lokalu wyborczym, organizując np. dowozy- tłumaczy Janczarek.

Czas na całą, bardzo długą serię uchwał dotyczących zmiany statutów każdej z dzielnic.
- Obiecuję, że po raz ostatni zmieniamy statuty rad dzielnic w tej kadencji- mówi Marcin Skwierawski,szef Komisji Samorządu i Ładu Publicznego.
Najważniejsza zmiana statutów dotyczy zasad głosowania w wyborach do rad dzielnic- w tych kolejnych jeden wyborca będzie mógł zagłosować tylko na jednego kandydata. A nie tak jak dotychczas na 15 (w małych dzielnicach) czy 22 ( w większych).
- Postulat jeden wyborca jeden głos zgłaszali sami mieszkańcy- wskazuje Skwierawski.

Ten pomysł budzi jednak kontrowersje w radach dzielnic. Przez niektórych radnych dzielnicowych nazywany jest wręcz zamachem na jednostki pomocnicze i próbą marginalizowania ich roli. Pomysł krytykowała też Ewa Lieder, dzielnicowa radna Wrzeszcza Dolnego oraz kandydatka Gdańska Obywatelskiego na prezydenta miasta.

Lieder siedzi dziś na sesji,ale jako gość. A Skwierawski rzuca z mównicy w jej strone złośliwe uwagi.
- Proszę nie wchodzić w tego typu polemikę z osobą, która na sesji nie ma prawa głosu. To nieeleganckie- poucza Skwierawskiego radna Jolanta Banach.

- Według mnie nieeleganckie jest oszukiwanie i manipulowanie mieszkańcami Gdańska- mówi na to Skwierawski.

Godz.11.20

Radni zgodzili się, by Gdańsk sprzedał na rzecz województwa, czyli marszałka, cztery działki przy ul. Ziemowita po obniżonej cenie.
- Tego typu współpraca funkcjonuje między prezydentem, a marszałkiem także jeśli chodzi o nieruchomości województwa- wskazuje Tomasz Lechowicz, dyrektor Wydz. Skarbu w gdańskim magistracie.

-Czy moglibyśmy się dowiedzieć na jaki cel pójdą te działki skoro sprzedajemy je za zaledwie 15 tys. zł?- dopytywała radna Banach

- To suwerenna decyzja marszałka- usłyszała w odpowiedzi.

Godz.10.55

Marek Piskorski, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska już na miejscu. Czyli czas na uchwały ws. planów zagospodarowania przestrzennego.
Radni przyjęli plan dla Osowej- rejon ul.Kielnieńskiej przy torach II. Dali też BRG zgodę na przystąpienia do sporządzenia miejscowych planów zagospodarowania dla:
- Siedlce – węzeł integracyjny w rejonie ul. Kartuskiej i Struga,
- Letnica rejon ul.Wielopole
- Stogi w rejonie ulicy mjr. Henryka Sucharskiego oraz tzw. Nowej Kaczeńce
- Kokoszki Przemysłowe rejon pomiędzy ul. Bysewską a terenami kolejowymi

Godz. 10.30

Głos ws. uchwały o startegii Gdańsk 2030 zabiera Jolanta Banach, radna lewicy.
- Trzeba pochwalić obywatelskość tego projektu, ale mam wrażenie, że powszechne autorstwo tej strategii zaważyło na jej dużej ogólnikowości. Mój niepokój budzi brak programów operacyjnych, jako załączników. A ta ogólnikowość pozostawia duży margines swobody- mówi Banach i zwraca też uwagę na mało zrozumiały język, jakim strategia jest napisana.- Te zdania są tak skonstruowane, że trudno je zrozumieć. Błagam, prościej!- apeluje Banach i przytacza przykład bardzo pokrętnego zapisu ze strategii.

Odpowiada jej prezydent Adamowicz: - Co do języka zgoda, ale nie da się uprościć wszystkiego, bo strategia musi się posługiwać językiem z zakresu nauk społecznych. To nie mogą być zdania jak z sms-a czy facebooka. Ale racja, musimy szukać nowej językowej formy.

Zero głosów przeciwnych, wszyscy za.
Strategia została przyjęta!

Godz. 10
Uchwała "Gdańsk 2030 Plus Strategia Rozwoju Miasta".

Na mównicy prezydent Paweł Adamowicz:
- Z satysfakcją odnotowuję,że to iż nasza strategia się wyróżnia od innych miast, zostało zauważone przez przewodniczących obu klubów. Liczba osób , która dobrowolnie przyjęła nasze zaproszenie do współpracy nad tym dokumentem jest spora. Twórcami tej strategii są aktywni mieszkańcy. Tym obywatelom się chciało, poświęcili swój czas. Ogół mieszkańców, nie tylko Gdańska i nie tylko Trójmiasta, bo określenie Trójmiasto jest już passe i jest wykluczające, ale całego obszaru metropolitalnego, będzie miało z tego korzyści- zaczyna Adamowicz.- Radziliśmy się ekspertów ws. zapisów strategii, ale nie wynajęliśmy do jej tworzenia firmy za grube pieniądze, tworzyliśmy ją sami.Ten dokument to próba uwspólnotowienia myślenia, przez tych którzy chcą brać odpowiedzialność za miasto. Opieramy się w tej strategii na różnych wartościach i regułach, które są nam bliskie, tj. otwartość, solidarność, wolność, które często się w tej strategii przewijają- mówi Adamowicz..- Miasto to nie jest przestrzeń skończona, ona ciągle dynamicznie się zmienia i każdy z nas dokłada do tego swoją cegiełkę. Strategia Gdańska 2030 Plus to perspektywa najbliższych 15-16 lat, ale ten plus pokazuje, że patrzymy znacznie szerzej. Kończąc, pragnę zauważyć, że nasza strategia ściśle współpracuje ze strategią rozwoju Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego. To wyzwanie przed nami wszystkimi, myślę że raz do roku trzeba będzie robić ewaluację, aby strategia stała się dokumentem, który będzie organizował wspólnotę ludzi aktywnych, był dokumentem żywym, który inspiruje działania- zaznacza Adamowicz.

Co ważne, w czasie prac nad strategią miasto zorganizowało m.in. ponad 40 spotkań i 12 warsztatów w jej temacie, w których wzięło udział tysiąc osób. Na przełomie maja i czerwca odbyły się też konsultacje społeczne ws. strategii. Były też ankiety, w których mieszkańcy mogli określić jakiego Gdańska chcą w 2030 roku. W sumie w pracę nad strategią zaangażowanych było 6 tys. osób. Pełną treść dokumentu wraz ze wszelkimi informacjami o procesie jego powstawania znaleźć można na stronie www.gdansk.pl/strategia.

Godz. 9.55

Oświadczenie klubowe Macieja Krupy, szefa Klubu PO:
- Bardzo się cieszę, że na dzisiejszej sesji zajmiemy się Strategią Rozwoju Miasta Gdańsk 2030 Plus. Od początku tej kadencji urzędnicy przymierzali się do stworzenia tego dokumentu, który powstawał we współpracy z mieszkańcami. Ten dokument jest wyjątkowy, bo odbiega od dokumentów strategicznych, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Mówimy w nim o wizji Gdańska za 15 lat, o wizji, którą chcemy realizować w konkretny sposób, wychodząc naprzeciw ludziom, bo ludzie są największą wartością, jaką to miasto posiada- stwierdza Krupa- W tym dokumencie, chciałbym podkreślić, pojawia się konieczność współpracy z miastem Gdynia. Chodzi o rozwój współpracy między naszymi miastami, by Trójmiasto osiągnęło strategiczną przewagę w następnych latach.

Na mównicę wchodzi Tadeusz Szemiot,szef klubu radnych PO w Gdyni, który razem z Krupą zabiegał o dodanie do strategii zapisu o współpracy z Gdynią.- To ważne by gdańszczanie czuli się w Gdyni jak u siebie,podobnie jak mieszkańcy Gdyni w Gdańsku- mówi Szemiot.

Grzegorz Strzelczyk, szef Klubu PiS:
-Chcemy podziękować mieszkańcom za intensywną pracę nad tą strategią.Mamy nadzieję, że będzie to dokument żywy, który będzie wytyczał kierunki rozwoju miasta.

Godz. 9.40

Radni opozycji dopytują inspektora WIOŚ o uciążliwości odorowe w Nowym Porcie związane z działalnością spalarni odpadów niebezpiecznych Port Service. - Takie uciążliwości występują nie tylko w Nowym Porcie, ale i np. w Osowej. Ale sprawa Port Service jest w dobrym momencie, bo Port Service wystąpił o rozbudowę, więc będzie musiał mieć na to zgodę marszałka. Ze względu na to, co się działo dwa lata temu i ilość skarg jakie były na Port Service, myślę że problem zostanie rozwiązany- mówi Stańczyk.

Godz. 9.10

Rozpoczęły się obrady Rady Miasta Gdańska - przedostatnie przed wyborami samorządowymi, czyli przedostatnie w tym składzie.

Na początek Jarosław Stańczyk z WIOŚ przedstawia raport z monitoringu stanu środowiska w woj. pomorskim. Pod lupę inspektorów poszedł m.in. stan wód, powietrza, czy hałas.

- Każdy z elementów badany jest w wielu miejscach województwa - mówi Stańczyk i referuje radnym szczegółowe wyniki badań. - W lecie na Kaszubach i w Trójmieście jest dobra jakość powietrza. Problem pojawia się, gdy jest ostra zima i mieszkańcy się dogrzewają- stwierdza.

Pełną treść raportu można znaleźć na stronie www.gdansk.wios.gov.pl

***

W porządku obrad znalazły się m.in. zmiany w statutach rad dzielnic i w zasadach głosowania w wyborach do rad dzielnic, plany zagospodarowania, zmiany w budżecie.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto