Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

75-lecie Akademii Muzycznej w Gdańsku. Uczelnia z wieloletnią tradycją. Podczas sobotnich uroczystości wręczone zostały medale. ZDJĘCIA

Jakub Cyrzan
Jakub Cyrzan
Przemyslaw Swiderski
W sobotę 7 maja (2022 r.) w budynku Akademii Muzycznej w Gdańsku odbyły się uroczyste obchody 75-lecia uczelni. Podczas uroczystości wręczono medale i odznaki resortowe. Choć budynki stojące dziś przy ul. Łąkowej mają swoją wieloletnią tradycję, to przez znaczną część istnienia, siedziba uczelni mieściła się w innych miejscach Trójmiasta.

75-lecie Akademii Muzycznej w Gdańsku

Mija 75 lat od powstania w Trójmieście największej edukacyjnej placówki muzycznej. Podczas uroczystości, które odbyły się w sobotę 7 maja, wręczone zostały m.in. odznaczenia państwowe i resortowe za działalność na rzecz Akademii Muzycznej w Gdańsku. Podczas jubileuszu, na sali koncertowej w budynku "żółtym", pojawili się przedstawiciele władz uczelni, a także Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego i generalny konserwator zabytków.

Akademia Muzyczna w Gdańsku z wieloletnią tradycją

Dzisiejsza akademia powstała po długich staraniach 25 września 1947 roku w... Sopocie, jako Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna. W pierwszym roku istnienia uczelni pracowało w niej zaledwie 4 pedagogów, którzy kształcili 19 studentów na 2 wydziałach – instrumentalnym i pedagogicznym.

Uczelnia dość szybko się rozrastała, już w następnym roku kształciło się w niej 46 osób, a po roku 1950 liczba studentów oscylowała wokół setki. Pierwsze dyplomy absolwenci odebrali w roku 1951. Pierwsze sukcesy konkursowe studentów pojawiły się też w latach 50., osiągali je przede wszystkim śpiewacy, ale także instrumentaliści – zarówno jako soliści, jak i w zespołach kameralnych. Przez lata uczelnia budowała swoją markę, a jej mury opuszczali wybitni muzycy.

Wielu z nich do dziś funkcjonuje w świecie muzyki jako wykładowcy, czy jury międzynarodowych konkursów. Wśród nich m.in. śpiewacy - Zofia Janukowicz-Pobłocka, Bożena Porzyńska, Stefania Toczyska, Piotr Kusiewicz, Ryszard Minkiewicz, Ewa Marciniec, Bożena Harasimowicz, pianiści - Jerzy Sulikowski, Maciej Szymański, Katarzyna Popowa-Zydroń, Waldemar Wojtal, Ewa Pobłocka, czy skrzypkowie - Konstanty Andrzej Kulka i Edward Zienkowski.

Rozwój uczelni przyczynił się do przeniesienia jej siedziby. Skromny budynek przy ul. Grunwaldzkiej w Sopocie nie zaspokajał potrzeb studentów i pedagogów. Było tam zaledwie 20 pomieszczeń, a sala koncertowa składała się z połączonych 2 pokoi. Usiłowano zatem zmienić ten stan rzeczy i ostatecznie dzięki staraniom ówczesnego rektora, Romana Heisinga, doprowadzono do nadbudowy piętra w budynku szkół muzycznych w Gdańsku przy ul. Gnilnej i Łagiewniki. Przenosiny szkoły do nowej siedziby miały miejsce w roku 1966.

Prace nad znalezieniem nowego lokum nadal trwały. Dzięki skomplikowanym zabiegom kolejnych rektorów, prof. Romana Sucheckiego i prof. Waldemara Wojtala, udało się pozyskać obecne obiekty: dawne Gimnazjum Królewskie (budynek czerwony) i dawne Koszary Piechoty (budynek żółty). Decyzja o przebudowie mocno zdewastowanych, dziewiętnastowiecznych gmachów na potrzeby uczelni zapadła w roku 1994. W roku 1998 ukończono prace w budynku czerwonym i jesienią tego roku ulokowano w nim Wydział Instrumentalny oraz administrację.

Dalsze prace postępowały dość szybko, co zaowocowało stopniowymi przenosinami pozostałych trzech wydziałów, biblioteki z fonoteką oraz studia nagrań do budynku żółtego. Od tego czasu gdańska uczelnia muzyczna mieści się przy dzisiejszej ul. Łąkowej. We wrześniu 2007 roku ukończono dobudowaną do budynku żółtego Salę Koncertową.

Uczelnia zyskała w ten sposób znakomite warunki do dalszej pracy i rozwoju, miasto – jeszcze jeden wspaniały obiekt kultury. I rzeczywiście, kolejne lata przyczyniły się do dynamicznego rozwoju Akademii Muzycznej w Gdańsku. Dzięki zaangażowaniu kolejnych osób, gdański ośrodek muzyczny został wykreowany na jeden z bardziej rozpoznawalnych w całej Polsce.

Liczba studentów uczelni stale wzrasta. W roku 2006 było ich ok. 570, zaś w 2020 – ok. 750. Poza studentami z Polski studia w Gdańsku wybierają coraz częściej młodzi muzycy z innych krajów, szczególnie z Białorusi, Ukrainy, Rosji, a po roku 2010 również z Chin.

Działalność artystyczna akademii to przede wszystkim liczne koncerty solistyczne, kameralne, studenckich orkiestr – kameralnej i symfonicznej, spektakle operowe i musicalowe, koncerty uczelnianych chórów, jazzowego big-bandu, solistów i zespołów estradowych. Rozrasta się też środowisko kompozytorskie, coraz częściej kompozycje twórców związanych z uczelnią trafiają na estrady; są też utrwalane na płytach.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto