Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czytelnia Naukowa organizuje kurs "Senior w sieci"

Lorelayka
Lorelayka
Komputery zdominowały nasze życie. Za ich pomocą komunikujemy się z innymi, pracujemy, płacimy rachunki, oglądamy telewizję a nawet robimy zakupy. Wydaje nam się, że wszyscy rano sprawdzamy skrzynkę mailową i przeglądamy nowości na portalach informacyjnych. Ale tak nie jest. Jest bardzo szeroka rzesza ludzi, których nazwano e-wykluczonymi. Przeważnie są to osoby z grupy seniorów, czyli w wieku powyżej 50 lat.

Nie mają oni  możliwości korzystania z najnowszych technologii z różnych powodów. Ale to nie znaczy, że się ich boją i nie chcą się z nimi zapoznać. Stąd też pomysł stworzenia kursu komputerowego skierowanego właśnie do tej grupy.

Czytelnia Naukowa F.29, Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku postanowiła podjąć to wyzwanie. Pierwsza edycja kursu "Senior w sieci" rozpoczęła się w listopadzie 2010 roku roku i trwała do stycznia 2011.

- W naszej czytelni znajduje się pracownia komputerowa, do której często przychodzili seniorzy i pytali o możliwość przyswojenia zasad działania komputera i internetu. Chcieli tak samo jak my mieć dostęp do wirtualnego świata. Stąd pomysł kursu - mówi jeden z pracowników czytelni, prowadzący kurs.

Obecnie rozpoczęła się druga edycja zajęć. A zainteresowanie kursem nie maleje. Czytelnia Naukowa stawia na indywidualne podejście do kursantów. Zajęcia odbywają się w małych, bo dwu osobowych grupach. A to daje możliwość indywidualnego podejścia do seniorów. Kurs jest w miarę możliwości dostosowywany do potrzeb zainteresowanych.

Można by zadać sobie pytanie, czemu czytelnia organizuje kurs komputerowy. Zespół Filii 29 zgodnie stwierdza, że w obecnych czasach biblioteki nie są miejscami, gdzie są tylko książki.

- Wiedzę można czerpać także z internetu, gdzie szukanie jest szybsze i wygodniejsze. Chcemy pokazać, że zarówno książki jak i internet mogą współistnieć i mieć się dobrze. Wielu naszych czytelników łączy te dwa światy korzystając z naszych zbiorów jednocześnie pracując na komputerach z dostępem do internetu. Podobnie jest z seniorami, którzy dysponują czasem i energią by poświęcać się np. swoim pasjom. Chcemy zatem dać im podstawy do tego by korzystać z najnowszych technologii -  tłumaczy dalej pracownik Czytelni Naukowej.

Biblioteki stają się coraz bardziej multimedialne, a ich zbiory możemy przeglądać przez katalogi online. Katalogi szufladkowe odchodzą do lamusa. Więc warto wiedzieć jak poruszać w dzisiejszym świecie i nie czuć się gorszym. A seniorom na pewno przyda się umiejętność wyszukiwania informacji lub coraz popularniejszej internetowej rejestracji do lekarzy. Czytelnia w dalszym ciągu prowadzi zapisy i planuje kolejne edycje kursu.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto