18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Targ Sienny i Rakowy zostanie zagospodarowany. Popisują ostateczną umowę [ZDJĘCIA]

Kazimierz Netka
Targ Sienny i Rakowy zostanie w końcu zagospodarowany? W piątek, 27 kwietnia ma zostać podpisana ostateczna umowa między miastem Gdańsk i Konsorcjum Multi Development. Kiedy zostaną zakończone prace?

W piątek ma zostać podpisana ostateczna umowa wspólników w spółce, której celem będzie zagospodarowanie Targu Siennego i Targu Rakowego. Zamierzają ją zawrzeć miasto Gdańsk i Konsorcjum Multi Development. W czwartek precyzowano ostateczną treść dokumentacji.

Przeczytaj także: Przeszklony dach nad kanałem Raduni

- W piątek od godziny 5 rano trwać będzie czytanie aktu notarialnego umowy - informuje Magdalena Kuczyńska z Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Gdańska. - Jej podpisanie będzie elementem końcowym uzgodnień miasta z deweloperem. Nastąpi to w godzinach popołudniowych.

- Będziemy się cieszyć, jeżeli rzeczywiście dojdzie do uzgodnienia wszelkich zapisów - powiedział Tomasz Matusiak, dyrektor Multi Development Poland. - Wszystko jednak wskazuje na to, że umowę podpiszemy.

Prace inwestycyjne na targach mają ruszyć w przyszłym roku, po przeprowadzeniu badań archeologicznych.

Teraz ten obszar wygląda zupełnie inaczej niż na początku bieżącego roku. Nie ma już obiektów spółki kupieckiej Gildia. Najpierw rozebrano jedną halę, obecnie dobiega końca demontaż drugiej. Zniknął budynek, w którym znajdowały się mieszkania oraz zakład fotograficzny. Z Targu Siennego usunięto pawilon handlowy.

Gdańsk: Rozbiórka Gildii. Hala znika z Targu Siennego. - zobaczcie ZDJĘCIA I FILM

Pozostaną: klasztor sióstr elżbietanek oraz budynek, w którym mieszczą się Poczta Polska i Wojewódzka Biblioteka Publiczna. Atutem tego miejsca jest zabytkowy Kanał Raduni, który pozostanie nienaruszony.

- Zagospodarowanie Targu Siennego i Targu Rakowego ma kosztować około 800 milionów złotych netto - mówi dyrektor Tomasz Matusiak. Jednym z najważniejszych przedsięwzięć będzie przykrycie płytą wąwozu, w którym znajdują się tory szlaku kolejowego Gdańsk - centrum kraju. Płyta zostanie ułożona na całej długości obszaru przewidzianego do zagospodarowania: od Huciska po ul. Armii Krajowej. Finał planowany jest na 2018 rok.

Zakończenie zabudowy Targu Siennego i Targu Rakowego jest ważne nie tylko dla mieszkańców Gdańska, ale również całego województwa, a nawet kraju. W obrębie terenu, objętego zagospodarowaniem, ma powstać przystanek kolejowy: SKM Gdańsk Śródmieście - pod ul. Armii Krajowej. Przystanek ten zaplanowano już w ubiegłym wieku.

Sprawdź także: Koncepcja urbanistyczno-architektoniczna zagospodarowania Targów Siennego i Rakowego gotowa

Dziura przy NOT zaciekawiła Inpro

Jest prawie pewne, że wreszcie ruszy zabudowa Targu Siennego i Rakowego. Pojawiła się również nadzieja, że zagospodarowana zostanie dziura przy budynku NOT w Gdańsku. Gruntem tym interesuje się spółka INPRO.

- Jest jeszcze za wcześnie na podawanie szczegółów - powiedziano nam w dyrekcji spółki INPRO. - Działka przy siedzibie NOT to jeden z około 30 terenów w Gdańsku, którymi się interesujemy. Nie zapadła decyzja, który z nich kupimy. Nie ma też koncepcji zagospodarowania; nie można więc powiedzieć, co przy siedzibie NOT mogłoby powstać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto