Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Zakończyła się budowa pogotowia opiekuńczego. Placówka będzie mogła pomieścić ponad 40 dzieci

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Zakończono budowę pogotowia opiekuńczego dla dzieci w Gdańsku Wrzeszczu przy ulicy Sobieskiego. Placówka, składająca się z trzech budynków i dodatkowej infrastruktury (m.in. sportowej) będzie mogła przyjąć 42 młode osoby. Inwestycja kosztowała 22 miliony złotych.

Gdańsk: Zakończyła się budowa pogotowia opiekuńczego

– Gdańsk troszczy się o swoich obywateli, również tych najmłodszych, często dźwigających na swych barkach już złe doświadczenia – mówi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. – Powstała placówka interwencyjna, opiekuńczo-wychowawcza systemu pieczy zastępczej, łącząca też pomoc i wsparcie dla rodzin, których dzieci zostały do niej skierowane w różnych sytuacjach kryzysowych, w oparciu o postanowienie sądu rodzinnego.

Stworzyliśmy dla nich miejsce, gdzie będą bezpieczne, gdzie znajdą spokój i opiekę, a może nawet odrobinę radości – dodaje prezydent.

Nowe pogotowie opiekuńcze w Gdańsku. Co będzie w budynkach?

W marcu 2018 roku rozpoczęto budowę pogotowia opiekuńczego przy zbiegu ulicy Wagnera i Sobieskiego. Prace wykonała firma HARTUNA Sp. z o.o. Realizacja polegała na budowie trzech nowych, wolnostojących obiektów przeznaczonych do prowadzenia placówki opiekuńczej.

Budynki zaprojektowano jako dwukondygnacyjne podpiwniczone domy, które pełnić będą funkcję mieszkalną. Będą tam nie tylko sypialnie, ale również miejsca do nauki, sale zabaw, kuchnie i łazienki. Jeden z budynków został rozbudowany o część administracyjną i opieki specjalistycznej (budynek A).

Każdy z budynków dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych i wyposażony w windę. Docelowo w domach pogotowia będzie mogło zamieszkać czterdzieści dwoje dzieci, po czternaścioro w każdym. Na jeden budynek przypada ośmioro wychowawców pracujących w systemie 24-godzinnym, przez cały rok.

– Inwestycja, którą właśnie zamykamy, jest niezwykle ważna, ponieważ budowaliśmy od podstaw dom dla dzieci i młodzieży, wymagających szczególnego wsparcia – mówi Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydent Gdańska ds. polityki inwestycyjnej. – Staraliśmy się przygotować miejsce, w którym dzieci i młodzież znajdą nie tylko bezpieczną przystań, ale będą mogły też zjeść ciepły posiłek, spać, uczyć się czy bawić – dodaje.

Dzieci będą mogły spędzać czas na świeżym powietrzu

Teren pogotowia to również działka otaczająca kompleks. Poza drogami dojazdowymi i infrastrukturą techniczną, powstała też część rekreacyjna. Dzieci będą mogły spędzać czas na świeżym powietrzu. Tereny zielone wokół są podzielone ścieżkami i ławkami.

Młodzi mieszkańcy będą mogli skorzystać z małego boiska, placu zabaw, siłowni zewnętrznej, czy gier, takich jak piłkarzyki lub tenis stołowy. Trwają procedury przekazania obiektu do użytkowania oraz wyposażanie w niezbędne do codziennego funkcjonowania rzeczy.

W Gdańsku mamy 18 placówek opiekuńczych , rozmieszczonych w różnych dzielnicach miasta. Aktualnie przebywa w nich 231 dzieci.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto