MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Muzyka Przeciwko Nietolerancji i Przemocy 2008

Marta Nowicka
Marta Nowicka
Dziś (5 września) i jutro na Łysej Górze w Sopocie zabrzmią dźwięki muzyki wielu kultur i nacji. Już po raz dziewiąty odbędzie się festiwal Muzyka Przeciwko Nietolerancji i Przemocy.

Miłość, braterstwo i szacunek dla człowieka, niezależnie od jego koloru skóry, kraju pochodzenia, fryzury i upodobań - takie hasła już od 2000 roku głoszą organizatorzy festiwalu Muzyka Przeciwko Nietolerancji i Przemocy. 

Najważniejszym z nich jest znany trójmiejski muzyk i działacz kulturalny Larry Okey Ugwu. To z jego inicjatywy, a właściwie jego przyjaciół, którzy chcieli mu pomóc po pewnym tragicznym wydarzeniu, które miało miejsce już 8 lat temu.

W pewną sobotnią noc Larry'ego wyrwał z głębokiego snu telefon z komendy policji w Gdańsku. Znany z pokojowego nastawienia muzyk dowiedział się, że jego samochód znaleziono roztrzaskany, zdemolowoany i cały w obraźliwych hasłach o charakterze rasistowskim. Ponieważ auto artysty nie było ubezpieczone, a on sam nie miał możliwości finansowych na naprawę czy kupno nowego samochodu, przyjaciele z branży muzycznej i teatralnej, których w Trójmieście nie brakowało, postanowili pomóc poszkodowanemu i niewinnemu koledze. W ramach tej pomocy zorganizowali koncert pod hasłem: „Zbieramy na blacharza - Pomóżmy Larry'emu”. Akcji przewodniczyli Krzysztof Skiba i Paweł „Konio” Konnak.

Impreza połączona ze zbiórką pieniędzy na naprawę zdewastowanego przez rasistów samochodu odbyła się w klubie Gazeta Rock Cafe w Gdańsku. Na pamiątkę tych wydarzeń, jeszcze w tym samym roku Larry Okey Ugwu podjął decyzję o zorganizowaniu festiwalu „Muzyka przeciwko Nietolerancji i Przemocy”.

Pierwsze dwie edycje tego Festiwalu miały miejsce w sopockim klubie Sfinks. Trzecia edycja odbyła się w Gdyńskim Centrum Kultury na Małym Kacku. Pozostałe edycje odbywały się i odbywają na plaży w Sopocie obok Chaty Góralskiej „Koliba”.

Co roku Festiwalowi towarzyszy parada wolnych bębniarzy, muzyków, aktorów oraz widowni. Każdemu Festiwalowi towarzyszy również hasło. Dotychczas organizatorzy, ale i spontanicznie widownia festiwalowa wymyślili takie hasła jak "Zamiast kija kup bęben” czy "My w Europie - Stop Przemocy”. Poprzez muzykę trójmiejscy artyści próbują również zwrócić uwagę na problemy społeczne w Afryce. Łącznie we wszystkich edycjach Festiwalu Muzyka Przeciwko Nietolerancji i Przemocy uczestniczyło ponad 20 tysięcy osób.

Dni festiwalowe wypełnione będą licznymi koncertami i widowiskami, ale znajdzie się też czas na wypoczynek, kontemplację i komunikację. Na otwartej przestrzeni łatwiej jest nawiązywać kontakty i poznawać rzeczy nowe. Przyroda i ludzie o pokojowych poglądach - w takich okolicznościach tolerancja i wzajemny szacunek nie pozostają w sferze życzeń, lecz stają się rzeczywistością.

Więcej informacji o koncertach w ramach Festiwalu Muzyka Przeciw Nietolerancji i Przemocy:
5 września
6 września


**

Ruszyła druga edycja "żywego miasta". Weź udział w konkursie.

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto