Harvard znowu górą na Liście Szanghajskiej
Lista Szanghajska pierwszy raz została opublikowana w 2003 roku przez Shanghai Jiao Tong University. To ranking najlepszych uczelni na świecie, który bierze pod uwagę takie kwestie jak liczbę absolwentów i pracowników, którzy otrzymali Nagrody Nobla i Medale Fieldsa, liczbę wysoko cytowanych badaczy czy artykułów opublikowanych w fachowych pismach. Od 2009 roku listę Shanghai Ranking Consultancy.
ZOBACZ TAKŻE: Kontrola w jednej z gdyńskich szkół na wniosek NIK. Opozycja stawia pytania
Nie ma zaskoczenia, jeśli chodzi o pierwszą lokatę. Najlepszą uczelnią świata został ponownie amerykański Harvard. Tuż za nim możemy znaleźć Stanford oraz Massachusetts Institute of Technology (MIT). W tym roku w zestawieniu mamy dziewięć polskich szkół wyższych, co jest pogorszeniem stanu, ponieważ w 2022 roku było ich jedenaście. Na liście nie zobaczymy teraz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i Politechniki Wrocławskiej.
Politechnika Gdańska po raz kolejny w zestawieniu!
Spośród tych dziewięciu uczelni aż trzy są ze stolicy. Najlepszymi uczelniami w Polsce według Listy Szanghajskiej są Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i Uniwersytet Warszawski. Zajęły one miejsca w piątej setce. Następne są Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie i Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, które możemy zobaczyć w dziewiątej setce.
ZOBACZ TAKŻE: Święto Flagi Kaszubskiej na Rynku w Kartuzach
Od numeru 901 do 1000 możemy znaleźć większość polskich uczelni. Tam znalazły się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechnika Warszawska, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz nasz pomorski akcent - Politechnika Gdańska. Ta po raz pierwszy znalazła się w zestawieniu w 2020 roku i od tamtej pory jest stałym bywalcem Listy Szanghajskiej.
Ranking tworzony jest w oparciu o sześć wskaźników. Pod uwagę bierze się m.in. liczbę absolwentów i pracowników, którzy otrzymali Nagrody Nobla i Medale Fields'a, liczbę wysoko cytowanych badaczy, liczbę artykułów opublikowanych w czasopismach "Nature" i "Science" oraz publikacji, które znalazły się w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index - Expanded oraz Social Sciences Citation Index). Co roku ocenianych jest ponad 2 500 uniwersytetów, a 1 000 najlepszych - publikowanych.
Narodowe Czytanie w Płocku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?