Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Raport na temat ESK 2016: Jest dobrze, może być lepiej

Redakcja
Znamy wyniki raportu przeprowadzonego przez DNA Miasta. Wskazuje on, że mieszkańcy są coraz częściej angażowani przez miasta w tworzenie i konsumpcję kultury. Raport wskazuje też wiele niedociągnięć w gdańskiej kandydaturze.

W opublikowanym raporcie DNA Miasta: Diagnoza ankieterzy i badacze porównali cztery miasta, które ubiegały się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Spośród nich jednak tylko trzy znalazły się w finałowej piątce (oprócz ujętych w raporcie Gdańska,

Lublina

i

Warszawy

w finale są także Wrocław i

Katowice

).

Młodzi doceniaja idee "Solidarności"

Z raportu płynie sporo dobrych informacji, choć nie brakuje też krytycznych słów pod adresem gdańskiej kandydatury. Przede wszystkim widać wysoką akceptację wśród mieszkańców dla starań o tytuł ESK. Autorzy raportu wskazują wysokie przywiązanie gdańszczan, zwłaszcza tych młodszych, do idei "Solidarności" i innych wydarzeń historycznych, które są podstawą kształtowania świadomości kulturalnej miasta.

- Cieszymy się, że zewnętrzni autorzy doceniają pozytywne zmiany jakie zachodzą w kulturze Gdańska - ocenia Sławomir Czarnecki, rzecznik Biura Gdańsk2016. - Takie raporty są bardzo pomocne, dają nam możliwość korygowania naszego programu i poprawiania jego punktów - dodaje.

Kultura i sztuka w tle każdego dnia

Raport DNA Miasta: Diagnoza wskazuje ponadto, że gdańszczanie identyfikują się z programem kulturalnym w ramach kandydowania do ESK2016. Doceniony został także wkład władz miasta, które przeznacza coraz większe środki i promuje wydarzenia kulturalne chcąc zaktywizować mieszkańców.

I to właśnie wprowadzanie sztuki i kultury w życie codziennie mieszkańców Gdańska jest jednym z kluczowych punktów raportu. Doceniono festiwal Streetwaves, na którym artyści występują na garażach, podwórkach czy schodach tuż koło miejsc zamieszkania.

- Streetwaves to duży sukces, dlatego chcemy go rozwijać, w tym roku jego skala będzie większa - zapowiada Czarnecki. - Wprowadzimy również inne projekty aktywizujące lokalne społeczności w działania kulturalne. Wystartuje program Lokalni Przewodnicy na Zaspie oraz zrobimy alternatywny dzień dziecka - mówi rzecznik gdańskiego biura ESK.

Odrobina krytyki nie zaszkodzi

Jednak oprócz dobrych stron na gdańską kandydaturę spadło nieco krytyki. Wymieniono między innymi brak wsparcia dla młodych artystów, którym udostępniono by sale prób i innych kreatywnych miejsc. Autorzy raportu podkreślają także, że za mało podejmuje się prób ożywienia kulturalnego wzdłuż Motławy. Z kolei plan kulturalny oceniany jest jako mało spójny.

Jednak całokształt oceny gdańskiej aplikacji do miana Europejskiej Stolicy Kultury jest oceniany pozytywnie, również przez respondentów. Identyfikacja mieszkańców z kulturą jest tutaj wyższa niż w miastach konkurencyjnych. Czy to zapewni nam wygraną w konkursie? O tym przekonamy się już 21 czerwca.

Cały raport dostępny poniżej:

Czytaj więcej o staraniach Gdańska o

Europejską Stolicę Kultury

:

A co Ty sądzisz o kandydaturze Gdańska do miana Europejskiej stolicy kultury? Czy chcesz by wydarzenia kulturalne były bliżej Ciebie? Zostaw swój komentarz!

7 nadziei Trójmiasta - zagłosuj na najlepszą kandydaturę!

Lesiu Dzierżak
Baseny w Trójmieście | Kręgielnie w Trójmieście | Praca w Trójmieście | Wypożyczalnie rowerów w Trójmieście | Rozkład SKM Trójmiasto | Antykwariaty w Trójmieście | Ścianki wspinaczkowe w Trójmieście | Gokarty w Trójmieście | Siłownie w Trójmieście | Fitness w Trójmieście
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto