Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieża z zegarem wróci na gmach Politechniki Gdańskiej [zdjęcia]

Redakcja
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Gmach Główny już od marca 2012 roku zdobić będzie wieża z figurą Alegorii Nauki na szczycie i zegarem o średnicy przekraczającej dwa metry.

Wygląd zniszczonej  w 1945 roku wieży z ogromną pieczołowitością odtworzył zespół pod kierunkiem dr inż. arch. Wiesława Czabańskiego z Wydziału Architektury. Nowa wieża będzie iluminowana.

Wielki pożar

Wieża zegarowa ma być repliką tej, która wieńczyła Gmach Główny do czasu pożaru w marcu 1945 roku.

- Zostanie wykonana z tych samych materiałów co kiedyś, głównie z drewna modrzewiowego i pokryta powłoką z blachy miedzianej, łączonej w tradycyjny sposób - mówi dr inż. arch. Wiesław Czabański, główny projektant rekonstruowanej wieży zegarowej. - Zależy nam na jak najwierniejszej odbudowie wieży, ponieważ zewnętrzna część Gmachu Głównego jest identyczna w niemal stu proc. ze stanem z początkowym. Chcemy oddać pierwotny charakter budynku. Inna wieża, np. bardziej nowoczesna byłaby obca, mogłaby doprowadzić do dekompozycji formalnej - dodaje dr Czabański.

Zachowało się zaledwie kilka zdjęć z czasu przed zniszczeniem.  W odtwarzaniu wyglądu wieży pomocna była dokumentacja dotycząca hełmu budynku Dworca Głównego w Gdańsku, który powstawał prawie w tym samym czasie. A część jego detali z miedzianych aplikacji jest bardzo zbliżona do tych z politechnicznej wieży i trochę bardziej rozbudowana.

- Od podstawy do zwieńczenia figury Alegorii Nauki wieża będzie miała 23,10 m wysokości. Tutaj pomocny był znaleziony przez prof. Bolesława Mazurkiewicza, w Niemczech fragment rzutu wieży z czasów powstawania projektów naszej uczelni - wyjaśnia dr Czabański.

Sercem wieży będzie zegar

Dolna widoczna część wieży jest graniastosłupem o podstawie kwadratu,
ustawionym na stalowej konstrukcji ściętego ostrosłupa czterościennego prostego.
Wielkość boku tego kwadratu wyliczono na podstawie: fotografii, pomiarów inwentaryzacyjnych wykonanych podczas wcześniejszych inwestycji,  dokumentacji powykonawczej z adaptacji i modernizacji poddaszy Gmachu Głównego
oraz pomiarów przeprowadzonych dla potrzeb projektu wieży zegarowej.

Sercem wieży będzie oczywiście zegar o średnicy ponad 2 metrów. Niestety, z pierwotnego zegara, najprawdopodobniej berlińskiej firmy Rochlitz, która na ówczesne czasy robiła najnowocześniejsze zegary wieżowe, został tylko bardzo interesujący układ sprężyn, które były źródłem napędu. Dlatego projektowany jest współczesny mechanizm zegara.

Tylko z zewnątrz zegar będzie wyglądał jak dawny. Pozłacaną Alegorię Nauki, która zwieńczy wieżę wykonała, na razie w mniejszej skali, rzeźbiarka Dąbrówka Tyślewicz z Katedry Nauk Wizualnych Wydziału Architektury PG. Figura końcowa będzie mierzyć 2,65 m.

Iluminacja wieży

Warto dodać, że wieża na Gmachu Głównym będzie iluminowana. Planowane jest oświetlenie w dwóch zakresach. W latarni wieży między galerią a częścią cebulastą, w przestrzeni ażurowej wieńczącej wieżę zainstalowane będzie światło stałe z lamp LED,
z czasowym włącznikiem zmierzchowym. Natomiast oświetlenie zewnętrzne podobne będzie do innych iluminowanych w Gdańsku obiektów.

Najstarsze budynki PG, w tym Gmach Główny, zostały wybudowane w latach 1900-1904. Stylem neorenesansu niderlandzkiego nawiązują do zabytkowej architektury ówczesnego Gdańska. Podczas działań wojennych w 1945 roku Gmach Główny ucierpiał najdotkliwiej. Spłonęła niemal cała centralna część budynku z główną klatką schodową. Doszczętnie zniszczona została aula, rektorat i biblioteka główna. W całym tylnym trakcie runęły wszystkie stropy.

Praca nad odbudową wieży zegarowej wre

W Malborku powstaje konstrukcja drewniana, w Sztumie  konstrukcja stalowa, a detale rzeźbiarskie wykonywane są w Warszawie. Dwudziestotrzymetrowa wieża z figurą Alegorii Nauki na szczycie i zegarem o średnicy przekraczającej dwa metry ma być gotowa już w marcu 2012. Wieżę zegarową rekonstruuje Przedsiębiorstwo Ogólnobudowlane i Konserwacji Zabytków Krzysztof Osuchowski, Alicja Babik z Malborka. Rzeźby, których wygląd odtworzono ze zdjęć, wykonują warszawscy rzeźbiarze Przemysław Gorek oraz Andrzej Wojnarowski. Nad wstępnym modelem rzeźby, figurą Alegorii Nauki pracuje dr sztuki Dąbrówka Tyślewicz z Wydziału Architektury PG. Alegoria zostanie pozłocona, jak Zygmunt August na ratuszu Głównego Miasta. Złocone będą także pozostałe detale np. pochodnie
czy też koła ze skrzydłami, a także cyfry i wskazówki zegara.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto