Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańskie Ergowiosła 2023. Wioślarze nie przepadają za ergometrem, ale podczas takich zawodów dają z siebie wszystko ZDJĘCIA

Rafał Rusiecki
Rafał Rusiecki
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Hala sportowa Gdańskiej Szkoły Szermierki w sobotę, 2 grudnia 2023 roku tętniła życiem za sprawą wioślarzy z północnej Polski. 17. edycja Gdańskich Ergowioseł była okazją do sprawdzenia swojej formy przez przedstawicieli klubów w otwartej formule mistrzostw Pomorza.

17. Gdańskie Ergowiosła 2.12.2023

AZS AWFiS Gdańsk, Gdańskie Towarzystwo Wioślarskie Gedania i Gdański Klub Wioślarski Drakkar to przedstawiciele Trójmiasta, którzy w największej liczbie stawili się w hali sportowej Gdańskiej Szkoły Szermierki. Oprócz nich nie zabrakło dużych grup młodych sportowców z Ełku, Iławy i Ostródy. W sobotę, 2 grudnia 2023 roku rywalizowano od młodzików, aż po weteranów, od wirtualnego dystansu 500 do 2000 metrów. Każdy dawał z siebie wszystko na ergometrze wioślarskim, który w okresie zimowym jest jedną z form treningu zastępczego.

- Część zawodników lubi ergometr i nie sprawia im on problemu. Starsza młodzież treningi na ergometrze odbywa trzy-cztery razy w tygodniu. Część jednak traktuje je jako zło konieczne. Nie schodzimy teraz na wodę, więc taki trening jest nieodzowną częścią naszego wioślarskiego życia. Na ergometrze mogą wiosłować osoby, które nie są związane z wioślarstwem. Te przyrządy są w wielu klubach fitness, sportowych. To bardzo fajna, ale też trudna forma ruchu - tłumaczy Michał Rychlicki, trener wioślarski i członek zarządu AZS-u AWFiS-u Gdańsk.

Rywalizacja na ergometrze wioślarskim sprzyja ustanawianiu rekordów życiowych. Wiadomo przecież, że w porównaniu do warunków w łódce na wodzie tutaj nie ma problemu z oporami żywiołów (wody i wiatru). Tempo podkręcają sami uczestnicy tego typu zawodów. Mają bowiem wszystkie dane dotyczące swojego startu na ekranie tego przyrządu, a ich wysiłek wspierają koledzy z klubu, którzy dopingują kilka metrów dalej.

- Jak zwykle przyjechało sporo klubów z Polski północno-wschodniej. Mamy więc Ełk, Ostródę i Iławę. Mamy też pojedynczych przedstawicieli, na przykład z Torunia. W Gdańsku rywalizuje prawie 400 zawodników. Największe zamieszanie jest podczas biegów sztafetowych. To dzieje się na dziesięciu ergometrach. Trzeba to pomnożyć przez cztery osoby w drużynie, więc w jednym momencie 40 sportowców bierze aktywny udział w wyścigu. Staramy się wyjść na przeciw, więc parytet zaczyna u nas obowiązywać. Sztafety męskie i żeńskie są o puchar rektora AWFiS-u, ale od dwóch lat są też mikstowe - mówi Robert Urbański, jeden z organizatorów 17. Gdańskich Ergowioseł.

Zawody Gdańskie Ergowiosła 2023 zorganizowały UKS „Szóstka”, przy współudziale Urzędu Miasta Gdańska, OZTW woj. pomorskiego oraz Klubu Sportowego AZS-u AWFiS-u Gdańsk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto