Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewolucja na Ogarnej. Mieszkańcy są na „tak”

wie
Ogarna do tej pory nie przyciągała wielu turystów.
Ogarna do tej pory nie przyciągała wielu turystów. mat.prasowe
Ulica Ogarna w Gdańsku ma zmienić się nie do poznania. W przyszłym tygodniu na ulicę wejdą artyści, którzy przygotują nowe lewacje dla ok. 20 kamienic, w listopadzie na ulicy pojawią się nowe ławki i zieleń.

- Może będą jeszcze jakieś drobne zmiany po uwagach konserwatora, ale będą raczje kosmetyczne - mówiła Teresa Latuszewska-Syrda, wiceprezes łódzkiej fundacji Urban Forms, która wygrała konkurs i realizuje projekt Ogarna 2.0.

Po poprzednim spotkaniu, które odbyło się dwa tygodnie temu, wzbudziło gorące emocje i wiele sceptycznych głosów, chyba nikt nie spodziewał się, że poniedziałkowe spotka się z tak ciepłym przyjęciem mieszkańców.

- No teraz wreszcie jest się do czego odnieść - mówili mieszkańcy kamienic, które zostaną odnowione w ramach projektu. Większość nie kryła zadowolenia. - Dwa tygodnie temu zobaczyliśmy fioletowe murale i rozmazane obrazy. Dzisiejsza prezentacja nas przekonała - mówi jedna z kobiet.

W spotkaniu wzięło udział około dwudziestu reprezentantów wspólnot, które zdecydowały się na udział w projekcie. Wciąż „dopisać”chcą się do niego ci z Ogarnej 118, czyli kamienicy, w której mieści się stowarzyszenie Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej, w którego siedzibie doszło do spotkania.

Na razie pewny jest remont 19 fasad, należących do wspólnot, które już zaakceptowały miejskie zasady i zgodziły się na własny wkład do projektu. Kolejne cztery decyzję mają podjąć w najbliższych dniach. Nowy blask zyskać mają przed końcem listopada. Na zacienionej pierzei południowej kolory będą ostrzejsze.

- Będą tu elementy kaligrafii. Czekamy na propozycje, co się tam będzie mogło znaleźć, jakie napisy. Na innych budynkach tynki żółty i niebieski są oryginalne, pojawią się tam formy geometryczne - trygonometryczne płaszczyzny. To nie będzie klasyczne malarstwo, ale uszlachetnione dodatkowym tynkiem. Kolory będą dobierane bezpośrednio do elewacji. Na jednej z kamienic pojawią się ceramiczne ozdoby i biały tynk. Na Ogarnej 6 pojawi się scraffito (nawiązujące do dekoracji już zastosowanych na Głównym Mieście zdobienie polegające na kładzeniu i zdzieraniu kolejnych warstw tynku). Dominantą jest żółć, która już jest na fasadach, ale pewne elementy się przebijają, by powstała ciekawa kompozycja, która coś mówi - przekonywał Jan Kołodziej z Referatu Estetyzacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Kamienica nr 125 ma już kompletną elewację z pilastrami, zdobieniami, gzymsami. Tutaj pojawią się jedynie pasy tynku półkolorowego. Na czubku kolejnego budynku pojawi się płaskorzeźba - wzór organiczny, ale współczesny nie nawiązujący do liścia akantu czy innych historycznych form. Na numerze 121 umieszczone zostaną moduły złożone z pikseli wykonane z fibrobetonu inna ozdobiona zostanie trzema warstwami tynku w formie panoramy budynków. Na Domu Fahrenheita powstanie rozeta z napisami nawiązującymi do działalności, a na Ławniczej 3-5 (w drodze spod Neptuna do przystanków tramwajowych) 3 elewacje frontowe i boczna ozdobione zostaną w technice szablonu.

- Projekt w ubiegłym tygodniu konsultowaliśmy roboczo ze wspólnotami i uwagi dotyczące kolorystyki, wszystkie zostały przez artystów uwzględnione - podkreślił Michał Szymański z Referatu Estetyzacji.

- Pamiętajmy, że to wszystko - kolorystyka i stylistyka podlegała ocenie konserwatora - zaznaczyła Teresa Latuszewska-Syrda.
W przyszłym tygodniu na rusztowania przy kamienicach na Ogarnej wejdą artyści. W listopadzie na ulicy pojawią się też meble miejskie, jak tłumaczyły artystki przygotowujące projekt - będą to miejsca gdzie można się będzie spotkać, posiedzieć, kosze na śmieci, a możliwe, że nawet podświetlane donice z zielenią - głównie trawą choć być może pojawią się też drzewka. Ławki formą mozaiki mają nawiązywać do elewacji.

Mieszkańcy nie kryli zadowolenia z propozycji przygotowanych przez łódzką fundację. Ich pytania dotyczyły nie tyle formy ozdobienia ulicy, ile... bezpieczeństwa prac - na ulicy nie ma bowiem monitoringu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto