MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk dołącza się do Paktu Kultury

Aneta Niezgoda
Aneta Niezgoda
Prezydent Gdańska podpisał Pakt Kultury - dokument, który jest ...
Prezydent Gdańska podpisał Pakt Kultury - dokument, który jest ... Aleksander Masłowski
Prezydent Gdańska podpisał Pakt Kultury - dokument, który jest podstawą starań o zmiany zasad zarządzania i finansowania kultury. Organizatorzy chcą, aby z budżetu państwa co roku przeznaczano minimum 1 proc. z budżetu na kulturę.

- Gdańsk przeznacza na kulturę 4 proc, budżetu. Wiem, że w czasach kryzysu miasta z reguły tną wydatki właśnie w tej dziedzinie, tego nawet oczekuje spora część mieszańców, ale my nie zamierzamy tak postępować - komentuje prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.

Chcą na kulturę 1 proc. z budżetu państwa

Pakt Kultury to projekt Obywateli Kultury - nieformalnego i dobrowolnego ruchu społecznego na rzecz zmiany zasad zarządzania i finansowania kultury. W Pakcie zawarto wszystkie najważniejsze założenia i propozycje zmian, które mają wyrównać dostęp do kultury wszystkim obywatelom.

- Pomysł narodził się po ubiegłorocznym Kongresie Kultury - tłumaczy Beata Stasińska , przedstawicielka ruchu Obywatele Kultury. - Uważamy, że przeznaczanie mniej niż pół procenta z budżetu na kulturę ma fatalny wpływ na poziom kultury w naszym kraju. Walczymy o to, aby rząd przeznaczał co roku minimum 1 proc. funduszy na ten cel.

Organizatorzy muszą zebrać 100 tys. podpisów. Odbywają się też konsultacje społeczne, podczas których wyjaśniane są wszystkie pytania. Konsultację potrwają do końca marca.  W proces zbierania podpisów zaangażowało się także gdańskie ESK.

- Jesteśmy jak najbardziej za tą ideą - mówi Roman Pokojski , dyrektor programowy ESK Gdańsk 2016. - Podpisy można składać u nas w siedzibie. Chociaż większość podpisów już została zebrana, my chcemy pokazać solidarność z tym projektem.

W maju Kongres Obywateli Kultury

Na tym jednak nie kończą się plany ruchu. W połowie maja (13-14 maja) w największych miastach w Polsce ma zostać zorganizowany Kongres Obywateli Kultury. Podczas Kongresu mają zostać zaprezentowane wnioski z konsultacji społecznych.

Ruch Obywatele Kultury szykują się także do walki o wpisanie kultury do strategii Unii Europejskiej na kolejne lata.

- Potrzebujemy do tego milion podpisów, ale do akcji włączyły się już inne kraje - tłumaczy Beata Chmiel z Obywateli Kultury. - Podpisy są zbierane m.in. w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Uważamy, że nie inwestując w kulturę nie tylko stoimy w miejscu, ale wręcz cofamy się w czasie. Nie chodzi nam o większe dotacje dla wielkich instytucji czy stypendia, ale także na realizowanie pomysłów kulturalnych obywateli, na akcję zwiększającą czytelnictwo wśród Polaków. Pakt jest otwarty, każdy może do niego się przyłączyć. Jego otwartość oznacza też, że nie wyczerpuje wszystkich działań, że będziemy w dalszym ciągu poszukiwali kolejnych rozwiązań.

Z treścią paktu można się zapoznać wchodząc na stronę Obywatele Kultury.

Czytaj też:

Kliknij w zdjęcie, żeby zobaczyć fotogalerię:

Wykolejony pociąg

Nadchodzi wiosna!

Zwiedzamy Westerplatte
od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto