Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ECS: wiecha i projekt wystawy na wiosnę. Bryła budynku nabiera kształtów

Łukasz Kłos
Anna Arent
Pół roku od wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Europejskiego Centrum Solidarności bryła gmachu nabiera ostatecznych kształtów. Równocześnie trwają prace nad zakończeniem projektu wystawy głównej. Ten, jak przekonują władze ECS-u, wymaga pewnych zmian.

- Podczas wcześniejszych prac nie przewidziano części ekspozycji skierowanej do młodszych gości. Chcemy, by nasza wystawa była atrakcyjna również dla nastoletnich odbiorców - mówi Basil Kerski, dyrektor instytucji.

Podobne ekspozycje dla dzieci sprawdzają się już w innych placówkach muzealnych. Także w tych poświęconych tematyce bardzo trudnej jak np. Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Ostateczny projekt wystawy głównej ma być przygotowany do końca I kwartału.

Więcej o ECS

W planach jest również wydzielenie w gmachu centrum sali dla dzieci kilkuletnich. Zgodnie z zamysłem rodzice na czas zwiedzania wystawy będą mogli przekazać swoje pociechy pod opiekę edukatorów. Z pozoru prozaiczne rozwiązanie ma ułatwić rodzicom wizytę w ECS.

Z efektu prac nad projektem wystawy głównej zadowolony jest Bogdan Borusewicz, przewodniczący kolegium historyczno- programowego ECS, a zarazem marszałek Senatu RP:

- Znaczne postępy bardzo mnie cieszą, ponieważ jest to najważniejszy cel działalności ECS w najbliższym czasie - podkreślił marszałek Borusewicz.
Przed kilkoma dniami rada ECS zatwierdziła plan działań na 2012 rok. Obok imprez, które na stałe już wpisały się w kalendarium kulturalne Pomorza jak festiwale "All About Freedom" czy "Solidarity of Arts" przygotowywane są również mniejsze przedzięwzięcia, jak np. warsztaty... graffiti.

Rzecznik praw obywatelskich chce wyjaśnień w sprawie awantury pod ECS

- Jest to nasz pomysł na niekonwencjonalną edukację historyczną - mówi Aleksandra Dulkiewicz z Europejskiego Centrum Solidarności. - Wzorem do obrazów, tworzonych wspólnie przez profesjonalistów oraz młodzież, są archiwalne zdjęcia dokumentujące m.in. strajk w stoczni, działalność opozycji demokratycznej czy obrady Okrągłego Stołu. Po raz pierwszy efekty tego projektu mogliśmy oglądać już w ub. r., kiedy to zaprezentowaliśmy prace na ul. Długim Targ.

Materiałem do tegorocznego kalendarza ściennego wydanego przez ECS były właśnie prace przygotowane w ramach tych warsztatów.

Nadchodzący rok przyniesie również kilka projektów międzynarodowych, a wśród nich konferencję poświęconą roli związków zawodowych w Europie. Partnerem ECS-u będzie niemiecka Fundacja im. Friedricha Eberta. Kontynuowane będą też Gdańskie Wykłady Solidarności czy lekcje historyczne odbywające się regularniena wystawie "Drogi do Wolności".

Budowa Europejskiego Centrum Solidarności trwa od jesieni 2009 i powinna zakończyć się w przyszłym roku. Powierzchnia użytkowa powstającego budynku wyniesie niemal 26 tys. metrów kwadratowych. Sercem ECS ma być wystawa stała dedykowana historii ruchu Solidarność. Sześć sal łącznie liczyć będzie ok. 3 tys. metrów kw. powierzchni.

Wiecha na sześciokondygnacyjnym obiekcie powinna zawisnąć jeszcze na początku wiosny.

Rozmowa z dyrektorem ECS, Basilem Kerskim

Zgodnie z ofertą przetargową budowa gmachu kosztować ma 156 mln zł. Sumę tę pokryją po połowie środki pochodzące z budżetu Gdańska i Europejskiego Funduszu Społecznego. Natomiast koszty wyposażenia placówki szacuje się na około 50 mln zł. Tę sumę zobligowało się pokryć Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Codziennie rano najświeższe informacje z Gdańska prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto